Confectionare colector polen

Creat de feerary, Ianuarie 20, 2014, 02:19:24 PM

« precedentul - următorul »

octav

inca una.

Latimea ca idee este cat o placa activa model salaj + 2 cm ptr cimitir de albine.
Inaltimea este cat o placa activa model salaj + 2 cm ptr acoperis.
Inaltimea cutiei de recoltare nu conteaza zic eu. A mea are 9 cm ca atat au fost capetele de scandura.
Asta in mare, daca va intereseaza si vreti sa construiti unul va pot da dimensiunile exacte. Insa eu l-am adaptat la marimea urdinisurilor mele.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

PARINTELE

multumim
dar vrem dimensiunile exacte.

cipik

Dimensiunile exacte le calculezi tu in functie de placile active pe care le ai.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Prieten cu Stuparii

Eu am comandat cateva bucati , dupa ce  le primesc prin posta vi le prezint si voua si va spun de la cine sunt in poze si in urma discutiilor par ok ranae sa le primesc !

edward_w92

Toate bune si frumoase, dar cat costa ca idee un colector gata facut, incheiat, echipat, toate cele? Din ala pentru urdinis aplicat pe placa de zbor. Ca am vorbit cu vecinii ca au gata facute, am si eu ceva mai altfel dar mi-e lene sa le asamblez plus ca-s diferite, mai rudimentare. Dar asa, un pret orientativ, ca vad ca online nu gasesc nicaieri ca idee.

feerary

In jur de 35-40 de lei... in cea de-a doua filmare care am pus-o este spus si pretu....

edward_w92

Azi am vazut la magazin, am trecut pe acolo fiindca aveam nevoie de turte dar alea-s nasoale, mie asa mi se pare fiindca is tip pentru stupi de unde poti scoate placuta de zbor, la astea ce vreau eu sa le cumpar sunt model de se aplica pe placuta de zbor direct insa dezavantajul e ca-s mai marunte, n-au asa volum de depozitat, la un cules intens e nevoie de pus de 2 ori, ma gandeam ca avand in vedere ca nu-s asa practice modelele ca cele de pe la magazine, si materialul utilizat, merita cam 10ron/colector, nu sunt noi, sunt de ani de zile facute si incheiate.

feerary

Nu stiu ce sa zic... o placuta ii 3,5 lei, un gratar 2,5 lei. Daca ti le da la 10 lei le poti lua fara sa mai stai pe ganduri, eventual faci o cutie de colectare mai mare

edward_w92


stefanst

In situatia in care faci stuparit stationar , si nu sa colectezi polen ptr vanzare , oare cum ar fi mai indicat de facut? De lasat tot polenul in stup , de recoltat o parte in vederea turtelor de primavara , de scos pastura... ?

bucovineanu

Cel mai bine e sa ramana ramele cu pastura in stupi, cel putin cate una ,a doua de la marginea cuibului. Nu e nici o problema daca raman rame cu pastura si in mijlocul cuibului, daca pe acele rame este si miere.

feerary

Citat din: edward_w92 din Februarie 07, 2014, 09:46:02 PM
http://images8.okr.ro/auctions.v3/1000_1000/2011/12/29/9/5/659736931242202892790528-4512716-1000_1000.jpg asta e modelul de colector, nu prea poate fi modificat din pacate.

        Din cate vad, in poza e doar placa activa si sita.... unde e cutia de colectare? Eu ma refeream la acea cutie.... sa faci alta sau sa o faci mai adanca (inalta)
        Poate nu imi dau seama din poza, dar nu mi se pare a fi un colector pt care nu trebuie scoasa placa de zbor

feerary

Citat din: edward_w92 din Februarie 06, 2014, 07:20:24 PM
Toate bune si frumoase, dar cat costa ca idee un colector gata facut, incheiat, echipat, toate cele? Din ala pentru urdinis aplicat pe placa de zbor. Ca am vorbit cu vecinii ca au gata facute, am si eu ceva mai altfel dar mi-e lene sa le asamblez plus ca-s diferite, mai rudimentare. Dar asa, un pret orientativ, ca vad ca online nu gasesc nicaieri ca idee.
Eu cred ca asta e ceea ce cauti..... se pare ca nu te-ai uitat la prezentare


     COLECTOR DE POLEN construit de ANDREI KOVARI bistrita nasaud

alex_sa

Citat din: feerary din Februarie 08, 2014, 04:02:48 PM
Citat din: edward_w92 din Februarie 07, 2014, 09:46:02 PM
http://images8.okr.ro/auctions.v3/1000_1000/2011/12/29/9/5/659736931242202892790528-4512716-1000_1000.jpg asta e modelul de colector, nu prea poate fi modificat din pacate.

        Din cate vad, in poza e doar placa activa si sita.... unde e cutia de colectare? Eu ma refeream la acea cutie.... sa faci alta sau sa o faci mai adanca (inalta)
        Poate nu imi dau seama din poza, dar nu mi se pare a fi un colector pt care nu trebuie scoasa placa de zbor
este si cutia dar are 2cm numai si nu se scote trebuie dat jos tot colectorul pentru al goli

edward_w92

exact alex_sa, asa-i, imediat sub placa activa e o sita cu ochi de 2/2mm parca, si de acolo pana in sita de dedesubt sunt 2-3cm, sita de sub are ochi de 1/1mm....golirea se face pe o laterala, sau mai simplu, invart invers colectorul dupa ce-l iau de la urdinis. E cam dezavantajos probabil fiindca trebuie luat de 2 ori pe zi si golit la anumite culturi insa mie mi se par in regula ca sa spun asa.