Cresterea matcilor in prezenta altei matci!

Creat de thomas, Ianuarie 14, 2014, 07:35:27 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Matca a doua nu va fi primita cat albinele au o alta matca. Daca vrei neaparat, atunci separa complet catul de cuib, incat substanta de matca de jos sa nu mai ajunga si in cat. Dupa ce matca data este primita si incepe sa oua, daca vrei, poti sa pui intai o plasa de tantari intre corpuri, pentru uniformizarea mirosurilor, apoi sa pui gratie si albinele sa poata circula, insa poate sa ai surpriza ca albinele sa se traga aproape toate spre matca mai buna, iar cealalta sa ramana cu putine albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Motane, fa o divizare.
Juma de familie sa aiba matca originala si so duci la citiva metri. La restul le dai matca noua in bigudiu sau asa ceva. O eliberezi tu dupa 3 zile.
Pina la sfirsitul lui septembrie le faci tu puternice daca trebuie si cu sirop de 2:1.

milu56

Aincercat cineva sa dea o botca capacita unui stup care are matca fara sa aiba probleme ,,,sa nu fie stricata de catre albine?

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

milu56

#49
Citat din: oroles din Iulie 14, 2014, 03:47:22 PM
Da,eu.
S-a si imperecheat matca.

Pur si simplu ai introdus botca in stup? Ori ai un secret...

MOTANUL

#50
am editat gresit
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#51
Citat din: stefan1 din Iulie 14, 2014, 02:38:17 AM
  Matca a doua nu va fi primita cat albinele au o alta matca. Daca vrei neaparat, atunci separa complet catul de cuib, incat substanta de matca de jos sa nu mai ajunga si in cat. Dupa ce matca data este primita si incepe sa oua, daca vrei, poti sa pui intai o plasa de tantari intre corpuri, pentru uniformizarea mirosurilor, apoi sa pui gratie si albinele sa poata circula, insa poate sa ai surpriza ca albinele sa se traga aproape toate spre matca mai buna, iar cealalta sa ramana cu putine albine.

Daca as fi avut cat 2 1/1 asta as fi facut. Din pacate cat 2 este 3/4 si este gol. (nu am miere, rame crescute si puiet capacit pe ramele 3/4). Rame 1/1 am de unde sa iau ca am 4 familii.

Abandonez ideea cu stupii separati complet vertical si cu urdinisuri separate din lipsa de rame 3/4. Inca un apicultor cu experienta mi-a spus ca ideea mea cu gratia hanemman nu va functiona - deci nu imi ramane decat sa abandonez ideea.
(eu speram ca albinele de jos sa urce sus si sa ajute matca cu tot ce trebuie; hrana, alai, etc). Din ce am inteles cel mai probabil o vor elimina.

Urmatoarea pe lista ar fi sa las matca asta veche de care nu sunt multumit in pace sa pun o diafragma pe mijloc si sa separ stupul in 2 cutii cu 2 urdinisuri complet separate. In jumatatea ramasa sa pun matca noua + doua rame cu albine, miere si puiet capacit + rame crescute (am pe stoc o gramada 1/1).

Acum - poate ca matca asta noua e pomul laudat si nu face treaba buna. Daca se confirma acest lucru, macar am de unde alege. Vad care din matci are performantemai bune si iau o decizie peste 2-3 saptamani.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 14, 2014, 01:55:07 PM
Motane, fa o divizare.
Juma de familie sa aiba matca originala si so duci la citiva metri. La restul le dai matca noua in bigudiu sau asa ceva. O eliberezi tu dupa 3 zile.
Pina la sfirsitul lui septembrie le faci tu puternice daca trebuie si cu sirop de 2:1.

E o idee foarte buna - o iau in calcul; Voi decide la fata locului (familia este defapt un roi de 1 luna jumatate - nu stiu daca sunt suficiente albine sa fac divizare). Ori iau 2 rame din alt stup / ori iau din familia tinta.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Kiwi Bee

Daca "familia" este doar un roi de anul acesta nul mai diviza.
Fati chiar din celelalte familii un roisor pe 1-2 rame cu regina noua si o ti asa pina la sfirsitul verii pt rezerva. Daca nu vei fi multzumit de vreuna din regine ai de unda lua "una" apoi oricum vei dezfiinta acel roisor in toamna(il unufici cu o familie mai slaba).

Daca ai echipamentul necesar se merita sa faci atitea roisoare cu regine noi cite familii ai si la sfirsitul verii schimbi reginele anual(vezi videoul IWF apicultura prin rotatie - este acelasi lucru).

MOTANUL

Deja am exagerat un pic (in sensul ca dintr-un stup am facut 3). Acum vor ramane 3 cutii si o sa am 4 familii in ele. (o cutie va avea 2 matci - 2 familii).
Toate 3 familiile sunt pe 4 rame acum. (cel cu matca ineficienta a avut din start 4 rame cu puiet si tot ce trebuie - a fost de departe cel mai avantajat - si merge cel mai prost pt. ca matca oua putin). Altul (cel mai defavorizat) a plecat de la 2 rame si acum e undeva pe la 4-5 rame.

Eu sunt foarte increzator in reusita deoarece in afara de acesti 3 stupi mai am unul plin pe 10 rame (cumparat mai tarziu) + au inceput sa urce albinele si in cat 2 (in teorie din acesta voi ajuta familiile care nu ajung natural la 6-8 rame in toamna).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

jenica67

MOTANE, roiul cu 4 rame de puiet cata miere a avut, ca daca a avut putina, el din start a fost dezavantajat, pana si-a facut culegatoare suficiente.  :D
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

S-a discutat foarte mult pe forum ca nu e bine sa se faramiteze familiile de albine facand multi roi. Dar se pare ca s-a discutat degeaba. De acum inainte familiile, inclusiv roii merg in descrestere. Un roi care e acum pe 4 rame va intra la iernt pe 2. Ce va iesi in primavara ramane de vazut.

MOTANUL

#57
Citat din: jenica67 din Iulie 15, 2014, 03:05:42 PM
MOTANE, roiul cu 4 rame de puiet cata miere a avut, ca daca a avut putina, el din start a fost dezavantajat, pana si-a facut culegatoare suficiente.  :D

Ramele erau extrem de grele (pline de miere pe coronita). Miere au in continuare suficienta. Pur si simplu sunt putine oua pe rame (sunt multe spatii goale neouate chiar si in centrul ramelor). Sau rame neouate de loc.
Alta matca intr-o sambata era nefecundata - avea cam 7 zile estimate de mine. Si sambata urmatoare (la 14 zile) avea 2 rame aproape pline.

@bucovineanu
Vom vedea. Eu recunosc ca sunt un pic prea optimist. Dar nici sa dea inapoi asa mult nu cred. Am in toti stupii nou-formati rame crescute in plus (3-4 rame in afara de ramele ocupate de albine). Testul final va fi la primavara. Eu sper ca pana la sfarsitul lui iulie sa mai creasca macar la 5-6 rame si apoi sa nu mai dea inapoi (sa consolideze rezultatul).
Daca o fi sa mai dea inapoi ajut din stupul suprapopulat la acest moment. (10 rame pline)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Aproape pline, 90% din rama 9 x 1.2 dm2=10.8 x2 rame= 21.6 dm 2406 oua pe zi.

MOTANUL

#59
M-am referit la pline in centrul ramei. Eu nu am nicio matca care sa oua inclusiv marginile. Deci un 70%din rama ochioscopoic.

Chiar imi propun in WE sa fac mai multe poze sa-mi prezint si eu stupina ca pana acum numai pe fuga am fost.

@TDI: de mult ma macina: cati faguri are pe o parte o rama 1/1? (Ca nu iti inteleg calculele-recunosc cinstit).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0