SF - Chiojdu - Buzau

Creat de State, Ianuarie 06, 2014, 01:53:43 PM

« precedentul - următorul »

mihailclaudiu

Bine ai venit pe forum! Ma bucur sa cunosc buzoieni ca mine, incepatori in ale stuparitului, cu parinti in zona (Patarlagele) si ce lucreaza in orase mari (Bucuresti) dar cu gandul tot la plaiurile copilariei. Esti hotarat in ceea ce vrei sa faci si asta inseamna mult. Iti doresc numai spor!!

State

Sa va arat si ce am in stupi :

State

Citat din: popik50 din Ianuarie 06, 2014, 06:32:42 PM
Bine ai venit State. Vad ca ai ganduri mari, sper sa se si implineasca. Saltul de la 7 la 100 de familii e putin cam mare dar daca ai antrenament se poate. Spor in toate :hi:

Te salut ! :hi: Saltul este urias pentru mine, nu doar putin cam mare. Toata lumea mi-a spus si recunosc ca asa este. De undeva trebuie sa incepem, indiferent de scop. Din mult faci mult, din putin tot putin...
Daca-mi ajuta D-zeu sa le iau in primavara, cu siguranta o sa am pe cineva langa mine, care sa ma ajute. In primii 2 ani nici nu ma gandesc la profit. Ma multumesc sa le inmultesc si sa fiu pe linia de plutire, atat. Am noroc ca mi-am luat o sotie intelegatoare si ma sustine in toate tampeniile mele. Cu albinele am nimerit-o, ca ii plac si ei.  :yes: Stiu ca n-o sa ma imbogatesc din asta dar m-as multumi ca scap de patron, de stresul zilnic, ca o sa am o viata asa cum imi doresc si o fiu liber. Pentru asta lupt.

State

Citat din: mihailclaudiu din Ianuarie 06, 2014, 06:38:17 PM
Bine ai venit pe forum! Ma bucur sa cunosc buzoieni ca mine, incepatori in ale stuparitului, cu parinti in zona (Patarlagele) si ce lucreaza in orase mari (Bucuresti) dar cu gandul tot la plaiurile copilariei. Esti hotarat in ceea ce vrei sa faci si asta inseamna mult. Iti doresc numai spor!!

Te salut Claudiu !  :hi: Multumesc!
Vreau ca Bucurestiul sa devina o amintire. Sincer nu-mi place deloc. Am venit aici de nevoie, sa castig mai bine dar am pierdut multe in schimb. Mai pe scurt...nu-i de mine.

popik50

Mai State, daca la 100 de familii vrei sa ramai pe linia de plutire ptr urmatorii 2 ani, nu stiu ce inseamna ptr tine linia de plutire. Cu 100 de familii daca pleci in pastoral trebuie sa ai un profit bun...dar aici mai sunt si cateva relative...vremea, apicultorul etc

Ignatov Andrei

Citat din: State din Ianuarie 06, 2014, 02:50:44 PM

Tinta pe termen scurt este sa-mi cumpar in primavara 100 de familii. Deocamdata atat.

100 zici, nu?!? Pentru moment, carevasazica... !
Bine ma, daca spui tu... !
Atunci...
Hai sa fie cu NOROC, sa ai bafta!
Cu tupeu inainteeee!!!!!!

State

Citat din: popik50 din Ianuarie 06, 2014, 07:28:59 PM
Mai State, daca la 100 de familii vrei sa ramai pe linia de plutire ptr urmatorii 2 ani, nu stiu ce inseamna ptr tine linia de plutire. Cu 100 de familii daca pleci in pastoral trebuie sa ai un profit bun...dar aici mai sunt si cateva relative...vremea, apicultorul etc

Pai e simplu. Anul asta n-am cu ce sa-i plimb. Jumatate ii duc la socra'miu la floare si rapita, jumatate ii impart prin apropiere.
La anul as vrea sa-i inmultesc , deci miere mai cu perdea asa.
Evident ca mi-o ramane si mie ceva dar aia nu inseamna profit , ci linie de plutire. Pentru toata dandanaua las job-ul. Bani de respirat+drumuri+altele de unde iau ? Tragand linie sunt cu ambele picioare in groapa. Daca vremea n-o tine cu mine...D-zeu cu mila. Norocul meu ca mai am cateva optiuni..putine dar sunt.

State

Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 06, 2014, 07:34:43 PM
Citat din: State din Ianuarie 06, 2014, 02:50:44 PM

Tinta pe termen scurt este sa-mi cumpar in primavara 100 de familii. Deocamdata atat.

100 zici, nu?!? Pentru moment, carevasazica... !
Bine ma, daca spui tu... !
Atunci...
Hai sa fie cu NOROC, sa ai bafta!
Cu tupeu inainteeee!!!!!!

E mult , e putin ?  :roll: Pentru un cocostarc ca mine , e mult. Cu mai putini nu stiu daca as razbate fara un loc de munca...

PS: al naibii mesaj s-a nimerit sa fie tocmai al 13-lea.  =))

romikele

Domnu` cocostârc, parcă viaţa-i mai frumoasă fără Astafoiae şi Joe Indianu`... aşa-i?

Mai ales că am mai trecut de un val de atacuri, de această dată din partea mumunghezilor şi ciuciunghezilor!!!!

Cum e vremea pe la Chiojdu? Ce mai fac chiojdăriţele?

Hai  :hi:... eu am plecat cu vaca   :P

State

Sa traiesti nea Romica!
Nu stiu nici cine-i Astafoaie , nici Joe Indianu'. Indian Larry sunt eu.
Eu n-am treaba cu chiojdaritele dar cica-s rele ale dracu'. Eu mi-am luat o oltencuta.   :bzz:

PS: vaca-i sotia boului ? sau a boului-idiot ?   :razz:

Sa traiesti !  :hi:

Marek


Stiu ca n-o sa ma imbogatesc din asta dar m-as multumi ca scap de patron, de stresul zilnic, ca o sa am o viata asa cum imi doresc si o fiu liber. Pentru asta lupt.
[/quote]
  Nu te multumi ca scapi de patron, de stres nu mai zic, viata cum vrei tu.... ramane de vazut, liber..... acuma pe bune chiar crezi toate astea.
  Semneaza un r....t de pe alalalt forum. antal_bee
Lasand dumele la o parte fara investitii masive si riscuri nu faci mare branza.

romikele

Bre` nea State potcovaru, sper ca nu le pui toate la suflet, ca oricum io m-am facut ca nu pricep aluziili.
Hai s-o dam pe telenovele cu albinute, ca astea-s mai interesante... mai ales amintirile din pastorale, intalniri memorabile cu personaje reale.
Asa zice si Corbu :P
:hi:

orbanstefan64

oooo..... va salut dl. state faine planuri de viitor ave ti si ve ti reusi doar i am spus si lui Laie si Astafoaiei treaba asta.succes!
salutari lui corb si la toti indienii  .
:hi: :hi: :hi:

State


PARINTELE

Citat din: orbanstefan64 din Ianuarie 07, 2014, 07:29:32 AM
oooo..... va salut dl. state faine planuri de viitor ave ti si ve ti reusi doar i am spus si lui Laie si Astafoaiei treaba asta.succes!