Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


stefan1

#1621
  Am ascultat la ceva discutii de la talk show. Se intreba cum se imperecheaza regina cu mai multi trantori daca cel care o facupleaza lasa organele lui sexuale cuplate la regina (cum se vede semnul de imperechere la intoarcere in stup). Am mai scris undeva despre un sistem de imperechere a reginelor in spatiu inchis, intr-o cusca mare unde regina este imobilizata, iar trantorii o acupleaza intr-un curent puternic de aer din fata, care sa simuleze zborul si intr-o lumina foarte puternica asigurata de multe corpuri de iluminat speciale. Asa ca se poate filma actul de imperechere.  In unele surse se spune ca fiecare trantor , dupa 2-5 secunde de acuplare, cade pe spate si organele lui sexuale raman la regina. Urmatorul trantor care o abordeaza, inlatura cu picioarele aceste organe inainte de propria acuplare. Asta ar explica de ce trantorul moare dupa imperechere. Dupa alte surse, doar la ultimul trantor, camera actului (din aparatul genital al reginei) se inchide, prinzand captive organele genitale ale trantorului si acestea sunt eliminate de catre albine la intoarcera in stup.
  S-a mai intrebat cum se aseaza materialul seminal in spermateca. Obisnuit o regina se imperecheaza cu 7-14 trantori in unul sau mai multe zboruri de imperechere. In urmatoarele cateva zile, materialul seminal se aseaza in spermateca, de unde regina il va elimina in timpul depunerii oualor, pe tot parcursul vietii, cate 4-10 spermatozoizi pentru fiecare ou (din care doar unul va realiza fecundarea). Am citit ca in prima parte a vietii, regina fecundeaza ouale cu sperma preponderent de la un trantor. Pe masura ce timpul trece, probabil prin miscarile in spermoteca, fecundarea se face cu sperma provenind aleatoriu de la toti trantorii cu care s-a imperecheat. Deci pe parcursul vietii unei regine, tipul de albine din familie si deci caracteristicile acestora pot varia in functie de trantorii a caror sperma este preponderenta atunci la fecundarea oualor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MARIUS_bc

Si eu folosesc capse de la SEA....sunt foarte multumit de calitate-pret! :hi:

tuturicius

Citat din: stefan1 din Februarie 22, 2016, 06:37:30 AM
  Am ascultat la ceva discutii de la talk show. Se intreba cum se imperecheaza regina cu mai multi trantori daca cel care o facupleaza lasa organele lui sexuale cuplate la regina (cum se vede semnul de imperechere la intoarcere in stup).....
Concluzii mai noi spun ca semnul de imperechere este de fapt sperma expulzata de regina, care in contact cu aerul se coaguleaza.

Cipi

Multumim domnule stefan1 pentru precizari.

tuturicius

Eu de la Stuparul mi-am luat capse BeA, calumea, date cu lac. Cred ca de astea vand si SEA si pretul la stuparul cam tot ala era daca tin bine minte. Aveau toate marimile.

bucovineanu

Pentru a cumpara capse de la SEA trebuie gasita o societate care sa le cumpere. Capsele sunt intradevar BeA. SEA nu vinde la persoane fizice. Sunt de calitate si cam la jumatate pretul fata de cele de la alte firme. La stuparul cat a costat o cutie cu 3000 capse de 32mm?.

tuturicius

35 de lei 3000 de bucati de 32 de mm la Stuparul.
Is fantastici ... acuma m-am uitat la pret ca nu il mai tineam minte si deja nu mai au pe stoc  =)) Asa greu o fi sa ai si pe stoc marfa ...? Vesnic le lipseste cate ceva.

bucovineanu

Eu am luat de la un magazin din localitatea mea, cu tot cu adaos, cu 27 lei. La SEA sunt in jur de 20.

Pustu

Multumesc domnului Stefan pentru lamuriri .
Azi am fost in dedeman si am luat 5000 de capse cu 60 lei . Cu astea ma descurc anul asta . Sunt de 40 mm . La stuparul sunt mai scumpe . 30 lei 2000 de bucati . Probabil sunt mai bune . Am capsat 100 de rame si am gaurit 400 . De 1/2 redus . Mai am 200 intregi si gata cu capsatul anul asta .

tuturicius

Citat din: Pustu din Februarie 21, 2016, 12:18:15 AM
Si cu astea ce fac ?
Curata-le cu o perie de sarma, sufla-le si la albine cu ele

ciucur

Citat din: tuturicius din Februarie 22, 2016, 09:12:17 PM
35 de lei 3000 de bucati de 32 de mm la Stuparul.
Is fantastici ... acuma m-am uitat la pret ca nu il mai tineam minte si deja nu mai au pe stoc  =)) Asa greu o fi sa ai si pe stoc marfa ...? Vesnic le lipseste cate ceva.

Eu am fost la sediul (depozitul) lor din Cluj luna trecuta. Sa stiti ca am fost placut impresionat de cata marfa aveau si de diversitate. Pot sa va zic ca au si foarte multi client, probabil de asta au ramas fara marfa.
In schimb, mie imi par cam scumpi.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Prieten cu Stuparii


tuturicius

Citat din: MARIUS_bc din Februarie 22, 2016, 08:33:35 AM
Si eu folosesc capse de la SEA....sunt foarte multumit de calitate-pret! :hi:
La ce pret le-ai luat?

Pustu

Depozit mase plastice 44.502955, 26.212420 . Din pacate poza e facuta in mers cu zoom . Are cineva idee la ce se folosesc cuburile si cum se alimenteaza pompele respective ? Multumesc