Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

filip

A nu se uita ca: CLIMA din ITALIA nu-i ca in Romania!
A compara stupii din Italia cu cei din Romania la aceiasi data e o prostie.
Da e liber fiecare sa incerce tot felul de experimente.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Pustu


Pustu

Citat din: filip din Octombrie 03, 2015, 09:14:20 PM
A nu se uita ca: CLIMA din ITALIA nu-i ca in Romania!
A compara stupii din Italia cu cei din Romania la aceiasi data e o prostie.
Da e liber fiecare sa incerce tot felul de experimente.........
Asta am inteles dar asezarea ramelor nu se schimba . Daca sunteti atent mai la sfarsit cand zice ca scoate o rama , poate doua , le si arata . Si sunt una intr-o parte si una in cealalta parte a ramei cu miere din mijlocul cuibului . Omul are 500-1000 de stupi . Poate 2000- 3000 . Nu are probleme cu iernarea . Clima din zona e cam ca cea de la noi .

stefan1

 In primele videoclipuri imi pareau mai populati, probabil au fost facute mai devreme.
Nu a spus ce rasa are. Nu cred ca este italiana. Ii ierneaza destul de stransi.
Eu nu vad logica unui fagur plin in mijloc. Normal ghemul se face ca o minge, cu partea superioara sprijinita pe miere. Sunt curios cum se formeaza ghemul la el. Poate ii mai da sirop si mai creste coroanele in fagurii acum cu puiet (frumos).
  Din moment ce procedeaza asa de ani de zile, inseamna ca este un lucru verificat. Eu totusi nu as incerca asa decat in niste conditii pe care nu le mai dezvolt aici.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Citat din: filip din Octombrie 03, 2015, 03:23:22 PM
1 Puietul nu se desparte prin ram de miere.E gresita abordarea.
2Formarea cuiburilor pentru iernare se face in doua etape:
-In prima etapa ramele cu puiet sunt lasate in cuib pana eclozioneaza,apoi sunt scoase
-Ramele cu petice de miere sunt descapacite si date dupa diafragma ori marginea cuibului pentru a fii mutata mierea.
Cu asa mult puiet nici nu sta exceptional la capitolul miere in primul stup.

Sint de acord cu aceasta abordare. Probabil ca la clima din Italia nu te sanctioneaza. Hai sa ne gandim un pic. Anul trecut eu am avut in septembrie cateva nopti cu temperaturi negative. Oare ce se intampla daca despateam ramele de puiet precum cartile de joc. E adevarat eu am mai vazut o situatie oarecum asemanatoare la un rus. Dar era vorba doar de o singura rama cu puiet in cuib. El face la fel cum zice si domnul Filip mai sus, vine in octombrie si scoate din cuib ramele din care a eclozionat puietul si care au putina miere. El zice ca daca mai gaseste o rama cu puiet si decide sa o lase peste iarna acolo, obligatoriu pune alaturi o rama aproape plina cu miere. Astfel, albinele din intervalul respective vor avea ce manca. Eu nu critic. Probabil ca daca omul are sute de stupi si nu are probleme procedand asa, este bine. La el in zona si cu albinele lui. Am mai spus, apicultura este frumoasa pentru ca iti permite sa iti dezvolti propriul drum. Si sint multe, multe posibilitati de a-ti face propriul drum. Problema la noi este ca odata ce un apicultor are success, incepe sa aiba pretentia ca numai ce face el este bine.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

filip

#1055
E suficient o noapte rece in care albinele sa se stranga in ghem.Daca puietul e divizat cu rama de miere sunt sanse sa ramana o parte neacoperit de albine.
Acel puiet moare si nu stiu daca albinele pot gestiona situatia sa-l scoata afara din stup.
Asta genereaza boli si dureri de cap.
Am vazut puiet racit la stupari cu experienta inainte de salcam.
Ori in sept-oct e posibil sa avem temperaturi sub zero grade ,poate chiar negative.
Apropos la ce temperaturi se strang albinele in ghem(asta e pentru incepatori)?
Dau un indiciu,de ce Varachetul trebuie utilizat cand temperatura e peste 12 grade?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Pustu

Citat din: stefan1 din Octombrie 04, 2015, 01:34:54 AM
In primele videoclipuri imi pareau mai populati,......................
Va salut . Intre timp a mai facut roi din roi . Reginele sunt italiene imperecheate cu trantori buckfast . Probabil ca mai muta din mierea aia , de pe fagurele plin , egalizand toate ramele . La albine ma refer .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: bmdna din Octombrie 04, 2015, 09:13:33 AM
Problema la noi este ca odata ce un apicultor are success, incepe sa aiba pretentia ca numai ce face el este bine.
Sa stiti ca nu e general valabila . Dar daca el face 100 kg si eu 50 kg in aceleasi conditii , ani la rand , as fi tampit sa zic ca eu sunt mai bun ca el ca si stupar . Si el crede la fel : ca el e mai bun . Asta nu inseamna ca are pretentia ca numai ce face el e mai bine .
Multa sanatate .
ps : si totusi cred ca sunt si la noi in tara apicultori care fac suta de kg .

Pustu

Citat din: filip din Octombrie 04, 2015, 09:21:01 AM
E suficient o noapte rece ............
Va salut .
Din cate am vazut eu , incepator fiind , oricate grade sub zero ar fi , cred ca albinele or sa imbrace fara probleme ramele cu puiet cu tot cu rama din mijloc cu miere . Ma insel ? Vorbesc de stupul din filmulet . Adica nu cred ca putea sa-l stranga mai mult .
Multa sanatate 

filip

Primavara devreme si toamna nu se desparte puietul.
In zona unde se afla Matca in jurul ei se formeaza ghemul.
Fiind atat de mult puiet nu e asa simplu sa-l acopere pe tot.
De regula 7 rame populate in momentul intrarii in ghem sunt de fapt 5...........
Eu am exprimat ce nu as face,fiecare intelege ce vrea.
Probabil ca in Italia nu e pericolul ca albinele sa se stranga in ghem in urmatoarele 30 de zile de la filmare.
Nu stransul e problema ci divizarea puietului e problema.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Am intalnit ani in care in zona mea albinele au crescut mult puiet pana in septembrie. Pe la inceputul lui septembrie au venit nopti cu bruma, temperatura a devenit negativa in timpul noptilor, albinele s-au strans in ghem si a ramas puiet spre marginile ramelor care nu a putut fi acoperit de ghem si a murit. Asta fara sa se fi intervenit in cuiburi. Dar a desparti acum puietul introducand rame fara puiet in mijlocul cuibului nu e corect deloc.

Eugen B

Pustule nu te speria ca 100kg pe stup nu se mai face la noi in tara de mult. Poate doar cazuri f izolate. Daca la anu va fi an foarte bun vedem cat va fi media

bmdna

Citat din: Pustu din Octombrie 04, 2015, 01:50:22 PM
Citat din: bmdna din Octombrie 04, 2015, 09:13:33 AM
Problema la noi este ca odata ce un apicultor are success, incepe sa aiba pretentia ca numai ce face el este bine.
Sa stiti ca nu e general valabila . Dar daca el face 100 kg si eu 50 kg in aceleasi conditii , ani la rand , as fi tampit sa zic ca eu sunt mai bun ca el ca si stupar . Si el crede la fel : ca el e mai bun . Asta nu inseamna ca are pretentia ca numai ce face el e mai bine .
Multa sanatate .
ps : si totusi cred ca sunt si la noi in tara apicultori care fac suta de kg .

Poate ca sint apicultori care fac si mai mult de o suta de kg. Nu aici e problema. Problema principala este exact in conditii. Tocmai, daca analizam putin ne dam seama ca nu avem aceleasi conditii. Nu sint aceleasi conditii la Piatra Neamt si Targu Neamt. Dar or fi aceleasi conditii intre Romania si Italia? Sa fim seriosi. In Italia lipsesc excesele vremii. Primavara vine devreme, iarna vine tarziu si cand au si ei odata sub minus 10 grade cred ca a venit aerul Siberian. Am fost intr-un an in martie in Italia. Stupii mei inca mai aveau zapada in jur iar in Italia deja adunau miere. Nu vei ajunge niciodata sa faci miere cat face italianul sau spaniolul, atata timp cat la noi cea mai mare parte a anului este extrasezon iar la ei aproape ca nu inceteaza matca sa oua.

PS: 50 de kg pentru conditiile de la noi si in conditii de stationar este excelent!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Pustu


Pustu