Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

#90
Citat din: Cubby din Martie 04, 2014, 09:45:23 AM
Si eu am dat sute de pungi cu sirop anul trecut, si nu mi-a curs una.
la mine au curs 10 din 10 . eu le-am dat iarna , adica cand a fost cald albinele au gaurit pungile . cand a dat frigul si s-au strans in ghem mierea a curs ca n-a mai avut cine s-o ia . dumneavoastra poate ati administrat vara . si a zis cineva : " vara nu-i ca iarna " sau invers =)) =))
sanatate si numai bine
sa traiesti nea Cubby

Pustu

Citat din: dany 1 din Martie 04, 2014, 10:11:40 AM
Salutare  FIUG 1970 :hi:
In  poza  daca   nu  ma  insel  ai  un   ME  iar hrana   ai   pus-o intre  cele  2  corpuri?   sau  ma  insel?
si e vara afara nu ?
sanatate

Pustu

Citat din: dany 1 din Martie 04, 2014, 02:23:32 PM
PUSTU,  mi-am  adus  aminte  de  postarea  in  care  prezentai  reteta la  turtele  pe care  le-ai  facut.  Daca  imi  aduc  bine  aminte  ai  folosit  50% zahar pudra  si  50% miere   cristalizata.  Asta  a  facut  sa-ti  iasa  o  pasta destul  de  moale  care  la  caldura  a  inceput  sa  curga. Cauzele  cam astea  ar  fi vis -a -vis de  problema  ta.
Sanatate  multa :hi:
eu am vrut sa le dau doar miere cu protofil si mi s-a parut cam fluida si asa am completat cu zahar pudra in raport de 1 la1 . problema mea este ca nici acum nu stiu cum sa administrez doar miere iarna la stupi
multumesc pentru comentariu
sa traiesti nea dany 1

Pustu

Citat din: gaby din Martie 04, 2014, 05:40:11 PM
reteta la turtele di zahar pudra si miere este
1 parte miere
4parti zahar
  astfel consistenta turtii este buna si nu v-a curge
succes
multumesc pentru reteta
sanatate si numai bine
sa traiesti nea gaby

Pustu

va salut
sambata am de gand sa merg la stupina si sa scot turtele curse sau ce a mai ramas din ele
am facut rost de 1 kg de drojdie inactivata si 500 gr de lapte praf raraul . mai am deasemeni 260ml de protofil .
puteti sa-mi spuneti cata miere si implicit zahar pudra [ in raport de 1 la 4 sa nu curga ] sa adaug peste cele de mai sus ?
mentionez ca nu vreu sa fac stimulare . vreau doar sa le dau de mancare , adica completare . pentru ca nu stiu daca mai ajung apoi pana in aprilie la stupina
va multumesc
sanatate si numai bine

fiug1970

Citat din: dany 1 din Martie 04, 2014, 10:11:40 AM
Citat din: fiug1970 din Martie 03, 2014, 09:17:21 PM
Pustu,imi permit sa/ti dau un sfat din minuscula mea experienta:am dat pt.prima oara in viata sirop la punga.am luat pungi cu autoinchidere le/am umplut,le/am facut o daietura DEASUPRA!! pungii dupa, ce le/am asezat peste rame,si nu mi/a curs un gram.Albinele au tras siropul si au intrat in punga pana au lasat punga perfect goala.Punga este destul de tare si nu exista pericol de inundatii cu sirop:
\100_1226.JPG


Salutare  FIUG 1970 :hi:
In  poza  daca   nu  ma  insel  ai  un   ME  iar hrana   ai   pus-o intre  cele  2  corpuri?   sau  ma  insel?
da,ai dreptate:e un ME si este de vanzare material biologic.cine i/a avut nu s/a indeletnicit sa/i schimbe in stupi crestinesti si intre podisor si rame nu pot sa le pun mai nimic!nu e spatiu!!la asta insa,nu aveau atata albina sa urce pana/n cat si de aceea le/am scos trei rame sa am gol sa pot pune punga.nu era vara,erau 13/15 grade dar cauza pt. care nu curge nu/i caldura sau lipsa ei, ci plasticul pungii care este mai gros si cu taietura deasupra ramane ca o tava din care albinele trag siropul fara sa roada punga,sa se chinuie sa o scoata afara,ca la pungile din sul,inclusiv propolizeaza punga si nu se dezlipeste de pe rame!!Bine,ar zice unii:am doar doi si/mi convine dar la sute??Vom trai si vom vedea ce va fi si la sute....

dany 1

Citat din: Pustu din Martie 04, 2014, 07:47:33 PM
Citat din: dany 1 din Martie 04, 2014, 02:23:32 PM
PUSTU,  mi-am  adus  aminte  de  postarea  in  care  prezentai  reteta la  turtele  pe care  le-ai  facut.  Daca  imi  aduc  bine  aminte  ai  folosit  50% zahar pudra  si  50% miere   cristalizata.  Asta  a  facut  sa-ti  iasa  o  pasta destul  de  moale  care  la  caldura  a  inceput  sa  curga. Cauzele  cam astea  ar  fi vis -a -vis de  problema  ta.
Sanatate  multa :hi:
eu am vrut sa le dau doar miere cu protofil si mi s-a parut cam fluida si asa am completat cu zahar pudra in raport de 1 la1 . problema mea este ca nici acum nu stiu cum sa administrez doar miere iarna la stupi
multumesc pentru comentariu
sa traiesti nea dany 1

Salut  PUSTU :hi:
Daca  vrei  sa dai  miere  la  albine  e  foarte   simplu.  Cumpara  din  market  pungi  subtiri ,  am  vazut  ca   ai  miere cristalizata , kiar  foarte  cristalizata,  pune cam 500 grame in  punga,  o  presezi  usor cu  palma ( mai  pe  romaneste  o batatoresti )  , important  este  sa  ramana  cat  mai  putin  aer  in  punga daca  se poate  kiar  deloc,  o  legi  bine   si  o pui peste  rame  exact  deasupra ghemului.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Pustu


crisian-nicolae

De ce le inghesui cu dalta. ))/

MariusApicultura

Ar fi bine sa bagi turte proteice in perioada asta pentru cresterea puietului...gen Apiluk proteic...sau o poti face acasa.
Parerea mea.. :) :D :D...cel putin eu asa am facut si da rezultate.
Succes!  :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Pustu


Pustu

Citat din: MariusApicultura din Martie 07, 2014, 09:37:15 PM
Ar fi bine sa bagi turte proteice in perioada asta pentru cresterea puietului...gen Apiluk proteic...sau o poti face acasa.
Parerea mea.. :) :D :D...cel putin eu asa am facut si da rezultate.
Succes!  :hi: :hi:
nu am avut zbor de curatire . mai astept . apiluk proteic am dat anul trecut . am luat in februarie de la campina . 1 kg pe stup .mai aveau si la sfarsit de aprilie . probabil e polen primavara in imprejurimi si nu se uita la turte . daca fac zbor o sa incerc sa ajung la stupina sa le dau lapte praf si drojdie  . dar parca nu le-as da in turte , mai bine afara
sanatate si numai bine

dany 1

Salut  PUSTU :hi:
VREAU    sa   te  intreb  si  eu  ceva.  Daca  vezi ca  persista  condensul ,  de  ce  mai  lasi  folia? . Este  nu  stiu  cata   oara  cand  zici  ca  ai  condens  in  stupi  dar lasi  in  continuare folia.
Si  daca  accepti  ,  iti  dau  un  sfat.  Cand  mai  bagi turte  nu  mai  pune  direct peste  albine,  pune  turta  pe  rame  in  partea  din  spate a  ghemului ,  acolo  unde  nu  se  afla  albine si  o  impingi  usor catre  ghem  pana  cand  ajunge  deasupra lor.
Sanatate :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Pustu

Citat din: dany 1 din Martie 08, 2014, 08:55:17 AM
Salut  PUSTU :hi:
VREAU    sa   te  intreb  si  eu  ceva.  Daca  vezi ca  persista  condensul ,  de  ce  mai  lasi  folia? . Este  nu  stiu  cata   oara  cand  zici  ca  ai  condens  in  stupi  dar lasi  in  continuare folia.
Si  daca  accepti  ,  iti  dau  un  sfat.  Cand  mai  bagi turte  nu  mai  pune  direct peste  albine,  pune  turta  pe  rame  in  partea  din  spate a  ghemului ,  acolo  unde  nu  se  afla  albine si  o  impingi  usor catre  ghem  pana  cand  ajunge  deasupra lor.
Sanatate :hi:
am pus folia iar sa nu-mi ploua direct in stupi . capacele mele s-au deformat si mai mult .
accept orice sfat , de aia si postez . fiecare filmulet e o " rugaminte " a mea catre dumneavoastra ,sa-mi dati sfaturi . si pentru aceste sfaturi VA MULTUMESC . LA TOTI.
sa traiesti nea dany
multa sanatate si numai bine

MariusApicultura

Citat din: Pustu din Martie 08, 2014, 12:01:23 AM
Citat din: MariusApicultura din Martie 07, 2014, 09:37:15 PM
Ar fi bine sa bagi turte proteice in perioada asta pentru cresterea puietului...gen Apiluk proteic...sau o poti face acasa.
Parerea mea.. :) :D :D...cel putin eu asa am facut si da rezultate.
Succes!  :hi: :hi:
nu am avut zbor de curatire . mai astept . apiluk proteic am dat anul trecut . am luat in februarie de la campina . 1 kg pe stup .mai aveau si la sfarsit de aprilie . probabil e polen primavara in imprejurimi si nu se uita la turte . daca fac zbor o sa incerc sa ajung la stupina sa le dau lapte praf si drojdie  . dar parca nu le-as da in turte , mai bine afara
sanatate si numai bine

Nu am inteles prea bine, cand ai dat apiluk? In Feb anul trecut sau anul acesta?
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!