Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


crisian-nicolae

Ai provocat cumva furtisag ??  :uimit:

Pustu

Citat din: crisian-nicolae din Martie 14, 2015, 02:31:12 PM
Ai provocat cumva furtisag ??  :uimit:
Nu . Doar am desfiintat unu in care am gasit botci . Cutia aia era la 30 cm de stupul cu pricina si era normal sa-l ia cu asalt .
Multa sanatate .

Pustu

Nu uitati diseara

DE LA STUPARI PENTRU STUPARI - LIVE Talk Show Curatenie generala si primul tratament

Pe la 7 jumate trecute fix

Pustu

Care mai doreste , care mai pofteste :

DE LA STUPARI PENTRU STUPARI - LIVE Talk Show Curatenie generala si primul tratament

https://plus.google.com/hangouts/_/hoaevent/AP36tYe5f4AuXxdJ8wc27E6ybM3Hq3EDBBd2-hiG-CgmEbRaNIhMJQ?authuser=0&hl=ro

oroles

Cred ca subiectul este bun la jumatatea lui aprilie. Eu astept urmatoarele ninsori proghnozate pentru miercurivsi joi. Nu am avut temperaturi asa de mari sa fac macarvuna din cele doua. Peste doua saptamani poate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Pustu

Citat din: oroles din Martie 14, 2015, 09:50:17 PM
Cred ca subiectul este bun la jumatatea lui aprilie. Eu astept urmatoarele ninsori proghnozate pentru miercurivsi joi. Nu am avut temperaturi asa de mari sa fac macarvuna din cele doua. Peste doua saptamani poate.
De regula e bine de stiut cu ceva timp inainte ce si cum , dar temele sunt respectate doar  15 la suta . Am avut norocul sa am oaspeti noi de fiecare data si cum ce e in mana nu-i minciuna  tragem cat putem de tare , cu intrebarile bineinteles .
Va astept la discutii . Cum cand ?! Diseara la 8 .
Multa sanatate .

Pustu


Pustu


Pustu


oroles

Nu are rost sa te plangi! La altii e mai rau. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Ce frumos ninge! Albinele tale vor avea timp sa uite de urdinisul superior si vor iesi doar prin cel obisnuit... Bine ca au mancare si sirop!
Fanta urdinisului ar trebui sa aiba inaltimea de 8 - 9 mm altfel vor incepe sa iti manance din polistirenul extrudat.
Bafta!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dany 1

Citat din: Cristel din Martie 20, 2015, 10:08:34 AM
Ce frumos ninge! Albinele tale vor avea timp sa uite de urdinisul superior si vor iesi doar prin cel obisnuit... Bine ca au mancare si sirop!
Fanta urdinisului ar trebui sa aiba inaltimea de 8 - 9 mm altfel vor incepe sa iti manance din polistirenul extrudat.
Bafta!

Din cate stiu eu acel urdinis superior , la  aceasta  data  , nu trebuie sa mai existe .Aceasta lucrare  se  face in  vederea asgurarii  caldurii pt puiet.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Cristel

Dany, daca te-ai uitat la filmuletul postat mai sus, ai fi vazut ca asta a si facut Pustu, si-a inchis urdinisul superior si a pus folie (destul de delicat, daca bate vantul si fosneste, deranjeaza albinele, dar fiecare cu gusturile proprii). Problema era ca a facut in timpul zilei inchiderea si fetele harnice, cu polen in cosulete, nu stiau de ce au usa inchisa si sa adunau sub folie, pe unde stiau ele ca era urdinisul superior. Intre timp, fiind frig si nefiind la cules, speram ca vor uita de urdinisul superior si vor iesi/intoarce doar prin urdinisul normal.
Bafta!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: Cristel din Martie 20, 2015, 11:33:18 AM
Problema era ca a facut in timpul zilei inchiderea si fetele harnice, cu polen in cosulete, nu stiau de ce au usa inchisa si sa adunau sub folie, pe unde stiau ele ca era urdinisul superior.
Acele albinute erau de la stupul desfiintat si cautau refugiu . Erau foarte putine cu polen care mai cautau urdinisul superior .La final am pliat folia la acel stup sa nu mai poata sta albinele sub ea . Reductoarele de urdinis sunt facute special din polistiren ca sa-l roada daca au nevoie . Mi-e frica sa nu traga vreo punga si sa-l infunde .
Multumesc pentru sfaturi .
Multa sanatate .