Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: Aurelian A. din Mai 22, 2016, 08:28:59 PM
Doar pe o rama de puiet ii faci roii? :hi:
Cei cu regina imperecheata . Apoi mai dau 2-3 . Cei cu botca ii fac putin mai tari  .

Pustu


Pustu


stefan1

 Astea sunt regine alungate in general din roi, dupa ce si-au ales regina. Celelalte sunt fie omorate fie doar alungate. Unele din acestea pot avea norocul sa gaseasca un roi sau o familie fara matca si sa fie acolo acceptate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

#1969
In momentul eclozari matcilor din botci de roire in jurul fiecarei matci se strang un grup de albine,acestea tin matcile la distanta ca sa nu se omoare una pe alta ,dupa ce matca batrana a roit cu primul roi pleaca si matcile secundare pana cand acel stup ajunge sa fie epuizat,in putina albina ramasa in stup se poate regasi cateva matci si atunci ele se bat intre ele pana cand ramane doar una.

Daca apicultorul face el roiul si baga mai multe botci sau mai multe matci atunci acel roi va roi,de obicei lasam intr-un roi albina multa ca acesta sa se dezvolte in forta,.

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


tuturicius

Concluzia mea e ca nu aveau destula aerisire. Eu am urdinis sus si nu au ros nici unii.

Pustu

La unii am si eu urdinis sus . Nu stiu ce sa zic . Poate e dulce polistirenul asta al meu  =))

Pustu


ciucur

Eu am vazut la mine o singura data acest comportament, cand regina virgina iesise la zbor (am vazut-o cand s-a intors).
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Pustu

Asa cum am mentionat acelasi comportament si inainte sa ridic regina si la o saptamana . La al doilea , cand l-am desfacut , nu am gasit nimic suspect . Regina oua de toata frumusetea . Am facut si cu ea un roi . Dupa 2 zile acelasi comportament la cel fara matca .
Multa sanatate

Pustu