Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

ionut vlv

Citat din: Pustu din Martie 10, 2016, 07:11:23 PM
Citat din: filip din Martie 10, 2016, 07:03:51 PM
Apicultura trebuie vazuta prin ochii copiilor ce consuma o lingurita de miere,daca ar fi copilul tau l-ai lasa sa manance din borcanul de miere comercializat ori ai avea retinere?

Dumneavoastra de ce credeti ca nu se introduce mierea in scoli in locul laptelui ?

ar fi ultima zvacnire a apiculturii romanesti!
sau nu!?
ganditi-va la scenariul in care cativa copii "reusesc" sa se imbolnaveasca
de la o zamarca din asta plina de surogate(pentru ca miere naturala nu sunt prosti
sa le dea.asta ar insemna ca nu e afacere)
in situatia data va fi controlata sanitar si ultima picatura de miere din curtea apicultorului,
pentru ca "de aici pleaca raul".
mie nu imi e frica de asta ci imi e frica de logica guvernantilor,
care omoara cateaua pt ca puii ei au purici.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

bucovineanu

Dupa ce a blamat in mai multe randuri apicultorii care se aduna la acele discutii si pe moderator, prezentatorul da printre altele o reteta de turta proteica. Spune ca se pune lapte uman si drojdie de bere, dar nu precizeaza in ce cantitati, nu uita sa precizeze ca trebuie 1,5 litri din acel medicament minune si 10 kg de miere fluida si astfel se obtine o turta proteica foarte buna. Oare daca cineva si-a notat cele spuse, ce fel de turta va reusi sa faca?

tuturicius

Cine are stofa de apicultor "simte" ce cantitati trebuie puse ...  =))

romikele


Cipi

Mi se pare mie, sau acest domn Puisoru ne cam ia de prosti?

romikele

Ti se pare, poti veni in vizita la asociatie sa te convingi.

ciucur

Nu e chiar asa de usor sa vorbesti liber si fara sa ai un support (foi, prezentare, etc) in fata mai multor oameni timp de 30 minute - sau mai mult, fara intrerupere.
Inevitabil mai si gresesti. Cu turta proteica a gresit, cred ca si continutul de proteina l-a zis prea mare.
Se vede de la distanta pasiunea acestui om pentru albine.
Afacerile lui sunt altceva.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

mosunick

Citat din: romikele din Martie 11, 2016, 01:23:54 AM
Laptele uman e tot secretul.
Trebuie luat direct de la sursa... https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/t31.0-8/10924214_145750882482247_436300601327857926_o.jpg
Romikele pai tu faci experimente cu noi ca Pavlov? Nu vedem adresa de contact... Fa si tu o reclama corecta si completa...Cum vrei sa scapam din criza?!?!?!
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :bzz: :coffee:
P.S. Laptele e in ME ala???? hahahahahaa
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

maximotgv


filip

Citat din: maximotgv din Martie 11, 2016, 09:03:11 AM
Citat din: romikele din Martie 11, 2016, 01:23:54 AM
Laptele uman e tot secretul.
Trebuie luat direct de la sursa... https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/t31.0-8/10924214_145750882482247_436300601327857926_o.jpg

Ma fac trantor, poate am acces la bidoane!
Eu zic sa nu te risti.Soarta trantorilor ce se infrupta e una tragica. =))
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: romikele din Martie 11, 2016, 01:23:54 AM
Laptele uman e tot secretul.
Trebuie luat direct de la sursa... https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/t31.0-8/10924214_145750882482247_436300601327857926_o.jpg
Prezentatorul spunea ca are el de vanzare la 20 de lei. Scump, scump dar zicea ca face fiind foarte bun.  :rotfl:

tuturicius

Mori ... mori. Da' mori fericit bai frate!

tuturicius

Citat din: bucovineanu din Martie 11, 2016, 12:28:10 PM
Prezentatorul spunea ca are el de vanzare la 20 de lei. Scump, scump dar zicea ca face fiind foarte bun.  :rotfl:
A uitat el sa zica, dar are pretul ala pentru ca te duce la laptareasa din poza si ti-l iei tu singur  =))

romikele

De banii ăia îmbini utilul cu plăcutul... așa că, nu vă mai văitați, mai bine cumpărați!  =))

Cristel

#1799
Citat din: Pustu din Martie 10, 2016, 11:46:21 AM
Asta sa fie cauza pentru care sa te trezesti la un " simpozion stiintific " sa spui ca pustu si gasca sunt cauza faptului ca apicultorii sunt prosti ? Ia spune tu cu ce am dezinformat eu ?
Pustule, chiar sunt dezamagit. :D Nu am gasit nicio referire la tine in simpozion ci doar la Dragos Gavrila care spunea amicului Puisoru faptul ca sunt intruniri "live" in noptile de week end... Domnul Puisoru afirma un lucru - si asta foarte real -  ca apicultorii sunt neinformati. Repet: NEINFORMATI! De la asta si pana la ce ai scris tu, e cale lunga! Bag seama ca suferi de mania persecutiei  :P In definitiv nu a dat vina pe nimeni si pe nimic. Eu nu am auzit cuvantul prost. Si m-am dus la minutul recomandat de tine. Ori nu am ascultat acelasi material, ori nuantele sunt diferit interpretate. Cred ca in loc sa ne ocupam de apicultura stam sa vedem daca nu cumva altul ne bate cuie in talpa ori daca avem senzatia ca face cineva asta si atunci hai sa ne inflacaram nitel... Din cate imi aduc aminte, dl.Puisoru a prezentat niste lucrari interesante pe youtube, utile oricarui apicultor incepator. Sanatate si spor in toate.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)