CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Si la mine azi au carat polen. O fica de carnica (SL) aducea polen la greu. La interval de 2.3 secunde intrau cate 3 albine cu polen ca in luna aprilie

MirceaCalin

Azi am pregatit pentru prima data pungi cu miere pentru familii.
Am avut un amestec de rapita cu salcam care a cristalizat destul de zgrunturos.
Cam 0,5 kg/punga; le-am pregatit sa le bag zilele viitoare.

mape 48-petru manea

Ieri 1.02.2020 albinele au avut un zbor intens de curatire .temp, a fost de 16-17 gr.Si azi au fost 16 gr.si erau la apa .Ieri le_am pus si 0,5 kg turta energetica de la apiluk011.JPG013.JPG



MirceaCalin


Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 02, 2020, 07:29:09 PM...Si azi au fost 16 gr.si erau la apa...

Se vad 4-5 in balta din fata stupului albastru cu gratie rosie, in prima poza !!!

hur

In noiembrie am unificat un roi depopulat cu albina ramasa dintr-un roi ramas fara matca. La sfarsitul lui ianuarie la un control abia daca se auzea cu stetoscopul. Cand l.am deschis am mai gasit o mana de albine pe o rama cu f.putina miere, desi pe cealalta parte era suficienta.i.am facut repede o cutie din extrudat  unde am pus cele doua rame. deasupra i.am pus o bucata de turta. marti m.am uitat in el:200de albine +matca.
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

hur

am luat cate o rama cu albina din doi stupi mai mari, din margine si le.am bagat pur si simplu in cutie
dupa diafragma.
Azi am gasit albinele cu matca care semana
 frig n.ar trebui sa le fie.
 ceilalti stupi stau bine
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

NYK74

Intervenție pentru situații disperate,dar care nu sunt atît de indicate.
Se slăbesc și alte familii bune   pentru una care nu este viabilã.SELECȚIE.

Daniel Koblicska Bee

Citat din: hur din Februarie 08, 2020, 10:56:49 PMam luat cate o rama cu albina din doi stupi mai mari, din margine si le.am bagat pur si simplu in cutie
dupa diafragma.
Azi am gasit albinele cu matca care semana
 frig n.ar trebui sa le fie.
 ceilalti stupi stau bine
Eu nu as fi procedat asa,albina din nucleu ca si matca dupa un consum mare pentru a produce caldura s-au incarcat intestinal si cred ca au fost toate conditiile pentru a se dezvolta nosema.
Cauta.Nici albina nu gaseste nectar in fiecare floare!<br />                              V.Butulescu

hur

la mine au zburat cam in fiecare saptamana. ramele sunt curate.albinutele au fost incarcate, adevarat. la o verificare m.au cam pictat. matca asta vreau s.o salvez ,si asta a foat singura solutie care mi.a venit in minte pe moment
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

hur

am pus 1/4 turta superproteica Dulcofruct, si 100-150 ml apa+apivirol+apifitovit. dupa o saptamana consumul a fost f.mic la turta 5-10g, o singura familie a luat toata apa ,celalalte insesizabil.
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

hur

daca e vreme buna marti le verific iarasi.la noi intre 2 si 4 pm e destul de cald .  poate ma uit de puiet la unul.
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

hur

vineri am gasit o familie fara matca si am unificat_o cu roisorul pe care l-am salvat in februarie. m-am uitat si la stupul in care am avut puietul varos; e curat si e printre cei mai dezvoltati, poate boala i-a dat un impuls.
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

hur

Am gasit intr.un stup mai multe rame cu botci de roire. Daca ii las doar o botca si ii iau regina  mai roieste?
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

bmdna

Citat din: hur din Mai 05, 2020, 10:08:33 AMAm gasit intr.un stup mai multe rame cu botci de roire. Daca ii las doar o botca si ii iau regina  mai roieste?
Da
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Closcutz

Citat din: hur din Mai 05, 2020, 10:08:33 AMAm gasit intr.un stup mai multe rame cu botci de roire. Daca ii las doar o botca si ii iau regina  mai roieste?
Trebuie să-i iei regina și cu o parte din rame populate cu albina tânără, plus doi faguri cu miere și pastura(fagurii cu hrana pot fi luați și din alte familii) sa faci un roi. In vechea familie daca vei lăsa o singură botca nu va mai roi! Însă dacă scapi din greșeală mai multe botci există posibilitatea să roiască!