Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 18, 2015, 04:43:49 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 17, 2015, 09:53:47 PM................1.Ce este F40? Ce contine? Cine il produce?..................

Este sirop de porumb. Poate ai vazut in filmele lui DM din Cannada cu ce hraneste el.

Daca porumbul este tratat cu neonicotinoide nu se regasesc aceste  substante si in siropuri?

calmusdaniel

Domnu Tinu pt a intelege mai bine cele trei forme de hranire va recomand sa cititi cartea Alimentatia si Nutritia Familiilor de Albine de Petru Morar unde ve-ti gasi cele trei forme de hranire.
Completarea e atunci cand se da o cantitate mai  mare intr-o perioada mai scurta,ceea ce nu poti sa faci in iarna..Dandu-le cate o punga de miere sau o turta la 10-30 zile  asta inseamna o hranire de supravietuire.

tinumaftei

Nu am luat in discutie denumirea ci randamentul. Desi nu sunt impotriva folosirii siropului, cred totusi ca hranirile de completare duc la slabirea vitalitatii albinei de iernare. Asa se explica faptul va introducem 7 rame la iernat si la 10 martie mai avem 4-5 rame, poate chiar mai putin.

Eugen B

Din cate stiu neonicotinoide de alea se folosesc doar la noi, in rest din cate stiu sunt interzise, poate ma insel?
Acuma nu dau eu explicatii ce si cum fac, nu imi permit sa bag 5-6kg de miere in toamna in ei ca as da faliment. Daca tu iti permiti jos palaria.
Daca ele nu isi aduna resurse necesare, fac ce pot, si iti garantez ca stupii care ii am pe 7 rame acuma in 10 martie vor fi la fel cel putin.
Oricum perioada noi-dec nu cred ca o familie consuma 3-4kg de miere, dar fiecare face cum crede, aici doar schimbam ceva experienta

Florin94

Salutare , la mine de 4 saptamani albinele nu au mai iesit la zbor de curatire , acum  5 zile am ridicat 3-4 podisoare si am crezut ca nu mai au albina  :rotfl:  Ele stand ca vagaboantele la 10 cm sub leatul superior , legat de nutritoare am in cap sa fac uluce cat rama late de 3 cm intra aproape 4  litri ,ce parere aveti ?

calmusdaniel

Eu nu fac completari pt ca las destula miere din vara si am si un cules de intretinere pana toamna tarziu.As fi interesat daca ai poze sau filmulete cu familiile tale de albine in toamna ca sa vad cum ai intrat cu ele.Apoi sa pui si in primavara sa vad cum ai iesit cu ele,caci pe cuvant nu mai cred pe nimeni.

Kiwi Bee

Citat din: calmusdaniel din Decembrie 18, 2015, 08:03:55 AM
Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 18, 2015, 04:43:49 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 17, 2015, 09:53:47 PM................1.Ce este F40? Ce contine? Cine il produce?..................

Este sirop de porumb. Poate ai vazut in filmele lui DM din Cannada cu ce hraneste el.

Daca porumbul este tratat cu neonicotinoide nu se regasesc aceste  substante si in siropuri?

Orice chimcal poate fi depistat in orice produs. Tot din acel sirop se poate arata prin teste de laborator daca a fost obtinut din porumb genetic moodificat sau nu.
Nu sint om de stiinta sau cercetator si nu ma pricep in detaliu la aceste lucruri.
Nu stiu in ce  procent se pot regasi aceste chimicale in siropul finit. Posibil ca in sirop va fi un procent mai mic decit in frunzele porumbului de 2 luni dar daca se doreste cu adevarat precis se poate arata prezenta chimicalelor.
Nimeni dintre cei interesati sati viinda astfel de siropuri nu o sati zica adevarul despre ce si cum sa  obtinut siropul sau care ar fi efectele secundare deja stiute de catre producator.


calmusdaniel

Nu degeaba am pus intrebarea asta pt ca am citit undeva ca in America s-a facut un studiu despre disparitia albinelor ca ar fi o cauza pt disparitia lor si substantele care se regasesc in acest sirop de porumb.Se stie ca si in doza mica aproape nedetectabila  produce vatamari grave albinelor.Nu mai stiu unde am citit pt ca v-as fi indrumat pe aceaa pagina dar poate a mai citit cineva si ne poate indruma.

Florin94

La sfarsit de octombrie ,

Florin94

La mine dupa floarea soarelui nu mai este cules , foarte putin la ciulini daca sunt din belsug  , daca nici la floarea soareluin nu iese cum ar trebui ce ma sfatuiti sa fac ?

calmusdaniel

Intrebarea de mai sus e pusa lui Eugen si el trebuie sa-mi arate poze sau filmulete.Si pt tine daca floarea soarelui nu-ti da te apuci de completat si apoi daca nu ai cules de intrtinere cauti sa tii cantarul pe zero dandu-le mancare sa nu scada rezerva de hrana.

Eugen B

O sa fac sigur poze sau ceva filmare, acuma o sa fac primavara ca acuma 1 luna nu am cum sa fac, oricum conteaza foarte mult albina care iese.
Sincer nici eu nu cred alti stupari, dar eu stiu ce am la mine, tu sti ce ai la tine.
Acuma conteaza si cati stupi ai si unde ii ai pozitionati.
Anul trecut am avut cules mai tarziu si nu am intervenit aproape deloc cu sirop.
Daca ar fi mai mult teren cu flori si pt albine si sa nu roada oile tot, poate ca ar fi mai bine in toamna.
Vedem ce va fi la primavara, daca pana atunci va fi o zi cu temperatura de peste 15-17 grade o sa incerc sa fac macar 1-2 poze.
Sincer nici nu cer la nimeni sa ma creada.
De peste 5-6 ani de cand au inceput sa se inmulteasca exagerat oile si nu mai este poliflora de toamna se intervine cu F40 cu nici o problema.
Fiecare foloseste ce crede, realitatea se vede in primavara si la culesuri. Poate ne vedem la anul in oltenia

calmusdaniel

Eugene,macar o poza,doua cu stupina ta ca ma gandesc ca ai ceva stupi daca ai folosit 1000 de pungi de sirop.

Eugen B

O sa fac imd. Dar postez de pe telefon o parte din stupina si pozele cred ca vor fi intoarse.

Eugen B

Asta e o parte. Oricum nu is toti in gradina, mai am o parte si pe teren.
Am mai pus altadata poze si la jurnal