stupi mei(ion cornea dobrita gorj)--zbor puiet 20oct2013

Creat de jean_dobrita, Octombrie 23, 2013, 08:58:12 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Citat din: jean_dobrita din Februarie 08, 2014, 05:46:48 PM
Astazi am cumparat 10kg de apiluk cu proteina care urmeaza sa il administrez maine daca imi va permite vremea, cate 0.5 kg per familie..
As vrea sa intreb colegi care au mai folosit,e suficient sa fac cateva gaurele cu o scobitoare sau trebuie sa decupez mai mult in punga??

Am luat si eu tot de la aceasta firma. Vad ca tu vrei sa le pui cate 500 g in conditiile in care este ambalat in punga la 1 kg. Este vreo problema daca o pui toata sau care este motivul?  Intreb pentru ca intentionez dupa ce vor avea un zbor de curatire sa le bag si eu.  :thanks:

jean_dobrita

Le-am pus cate 500g de apiluk si cate 500g de apifonda sa aiba pe ales :)) ..si pentru ca sunt destul de slabi 4-5 rame(3 din stupi doar pe 3 rame..mai am putin si il prind din urma pe "ursu cu o rama") ,punga e pt uni mai lata decat cuibul...Sper sa mai tina cateva zile caldura sa iese bn la zbor de curatire(au mai avut zbor si in ianuarie..
Anul asta m-am hotarat sa mai cumpar 10familii in luna aprilie...Anul trecut am cumparat 20 de roi la sfarsitul luni iunie,inceput de iulie si si-au dat drumu ff greu abia ajungand pe 5 rame in toamna..asta mai din lipsa mea de experienta,lipsa rame cladite,lipsa cules de intretinere cu toate ca le-am dat sirop la 2-3 zile cate 400-500g..
Mai bn familii in aprilie cu care si culeg ceva la salcam si apoi imi fac singur roi si am de unde sa-i ajut cu rame de puiet daca necesita pt dezvoltare pana in toamna cu trebuie..
Ma-m lecuit acum si de bagat in iarna familii slabe..o sa unific tot ce e sub 5 rame...

bucovineanu

Aceasta discutie despre familiile slabe se repeta in fiecare an si nu stiu cum se face ca in toamna foarte multi incepatori intra la iernare cu "familii" pe 3-4 rame.

jean_dobrita

Aveti dreptate domu' Bucovineanu..dar pana nu dam cu capul de toc nu vedem pragu(si riscam ceva bani)...Dupa ce citim cateva randuri ne credem zmei, o luam cu capu inainte si gresim...Sper sa ne dea Domnu un an bun si sa ascultam de "batrani" in ale stuparitului anu asta...


PARINTELE

Citat din: jean_dobrita din Februarie 10, 2014, 07:21:39 PM
Aveti dreptate domu' Bucovineanu..dar pana nu dam cu capul de toc nu vedem pragu(si riscam ceva bani)...Dupa ce citim cateva randuri ne credem zmei, o luam cu capu inainte si gresim...Sper sa ne dea Domnu un an bun si sa ascultam de "batrani" in ale stuparitului anu asta...

jeane,sa-ti aduci aminte de vorbele astea si nu vei pierde
cu respect

jean_dobrita

Am avut 3 zile de temperaturi peste 14-15 grade in stupina.zbor perfect la toti stupi..
De maine am 2 zile de ploaie si apoi  sambata si duminica soare la greu....

dorindafi

jeane , ai ceva relatzii prin ceruri de shti prognoza meteo ?   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jean_dobrita

Te salut domnu' Dorin!!! :hi:
Am urmarit site-ul asta( http://www.accuweather.com/ro/ro/targu-jiu/273335/weekend-weather/273335 ) cam juma' de an si au procnoza destul de precisa cam pe o saptamana....incerc sa fiu foarte optimist in tot ce tine de albine si de viata in general...am observat ca lucru asta ma ajuta sa trec mai usor peste probleme..
Anul asta o sa merg sa vizitez si eventual sa cumpar cate ceva "la oferta" de la targul apicol din TG-JIU...

dorindafi

atunci poate ne vedem la o  :beer: , savarina   :hi:

jane vezi ca trebue descintat aluatul asha ca ar fi bine sa incepem mai devreme   :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jean_dobrita

Astazi am facut o vizita la stupina si am ramas surprins ca "fetitele" mele carau polen, toate familiile..
Au fost cam 13-14 grade la umbra dupa termometru meu..si nu am rezistat tentatiei sa deschid 1 roi slabut pe 3 rame si unul pe 5 rame..Nu stiu daca am facut bn..oricum i-am tinut max 3 min deschis..
Am costatat ca la cel pe 3 rame aveam larve pe una din rame..iar la cel de 5 rame erau deja 3 rame pe ambele fete cu puiet inclusiv capacit pe suprafete destul de mari cam o patrime de rama pe toate fetele..
Oare sa fie prea mult puiet pt data la care suntem acum??..cu toate ca se anunta vreme buna in urmatoarea perioada..
Multumesc anticipat colegilor pentru raspuns!!
https://www.youtube.com/watch?v=fosb1KuR4IE&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=2XkhvBIL1mY&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=USVc7mA2P44&feature=youtu.be

dorindafi

ca este puiet nu-i problema
daca nu este hrana suficienta , atunci se lasa cu cintec
crescind puiet necesita  caldura mai multa shi alimentatzie in plus
nu ai spus :cel cu 3 rame pe care dintre rame avea puiet ?  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jean_dobrita

Cel pe 3 rame e pus cu altu tot pe 3 rame..si are puiet pe prima rama langa diafragma..(astia 2 i-am pus intro lada ca au fost cei mai slabi)...
Restu sunt pe 4 si 5 rame..miere spre surprinderea mea au cam jumatate rama sub forma de coroana...plus ca au cate o turta de apifonda de 500g si inca una de apiluk..
Apiliku nu cred ca trebuia sa-l mai pun in condiitile in care acum aduc polen destul de bn toate "familiile"..
Toatre matcile sunt de 2013 si cred ca asta e un motiv pt care au inceput ponta..
Dorine te astept la targu apilcol din TG JIU pe 23 martie la o   :coffee: sau o  :beer: !!!
Ms pt sfaturi..sper sa ma ajuti in continuare cu sfaturi sa mai prind si eu ceva secrete..

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipik

Daca au puiet mancare pe capul lor.
De turte s-au apucat?????? La mine am pus acum o saptamana turta miere FS, turta apiluk v si apiluk p si foarte putini s-au atins de ele, defapt daca stau si ma gandesc de la jumatatea lui ianuarie si pana acum uni nici 300 de grame nu au luat.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

jean_dobrita

Unele familii au tras turta(cam 500-700g) sunt deja la cea de-a 2 a..altele mai putin..oricum dintre apifonda si apiluk au preferat apifonda...cand termina ce le-am pus o sa treaca si pe cava facut "home made" din zahar,ceva zahar candi(dupa reteta lui G.romanescu) sau serbet..ca am trecut pe buget de criza...ma pregatesc financiar sa achizitionez 10 familii la jumatatea lui aprilie..

Pentru cine vrea sa cumpere zahar se gaseste la PROFI zilele acestea cu 2.99 lei/kg