Intrebare stup primitiv - stup sistematic

Creat de ioanardelean55, Octombrie 06, 2013, 09:54:32 AM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55




Condensu ne da batai de cap in fiecare iarna-primavara ,  dece in stupii primitivi nu se face condens ?

romikele

Intră în acțiune CLOPOTU`  :wink2:
Are aerisire arhisuficientă, iar condensul nu rămâne în stup.

marian sima

Romikele cea ce apicultorul modern numeste clopot nu este clopot.

Stupul primitiv are baza un cerc ,la stupul modern baza este un patrat sau un dreptunghi .

Stupul modern are lateralele paralele ,la primitiv se unesc.

Stupul modern e un cub,primitivul e un con.

Diferenta este ;Stupul modern acapareaza multa caldura sus,primitivul mai putina.

Daca la primitiv condensul se scurge pe laturi ,la stupul modern condensul cade pe rame.

Asa cum am spus ce numiti clopot de fapt e un cub ,un cub care are diferente de temperatura pe colturile de sus.

romikele

Clopotul e clopot, cubul cub, sistemul sistem iar emoticonului pus de mine nu i-ai inteles sensul!  :sad:

SISTEMUL clopot n-are nici o legatura cu forma geometrica, ci cu principiul... deschis la partea inferioara si ermetic pe laterale si sus.
Stupul primitiv nu consta doar in impletitura de crengi ci si lipirea cu lut pentru etansare si pastrarea caldurii.
Dar primitiv e si stupul din bustean...


Пчеловодство - Апимондия 2007 от Тенториум

Lipsa ramelor si dispunerea fagurilor favorizeaza eliminarea eficienta a condensului...

Tamu

marian sima:
CitatAsa cum am spus ce numiti clopot de fapt e un cub ,un cub care are diferente de temperatura pe colturile de sus.
Foarte corect punctat. La un cub muchiile si colturile devin mult mai reci pe timp de iarna.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Citat din: Tamu din Octombrie 06, 2013, 11:04:30 AM
marian sima:
CitatAsa cum am spus ce numiti clopot de fapt e un cub ,un cub care are diferente de temperatura pe colturile de sus.
Foarte corect punctat. La un cub muchiile si colturile devin mult mai reci pe timp de iarna.

Ati studiat profund problema? Ati facut masuratori termometrice si diagrame de temperatura? Ar fi interesante... daca n-ar fi pura teorie.

Faceti confuzie intre FORMA clopot si SISTEMUL clopot.
Sigura temperatura care intereseaza la sistem e cea din interiorul ghemului, nu cea din colturi, muchii, podisoare sau alte nivele.

Tamu

romikele:
Era vorba de condens cand a fost initiat topicul!
Si tot la condens (care se obtine prin diferentele de temperatura) m-am referit cand am facut mentiunea vizavi de forma geometrica. La muchii si colturi aceste diferente sunt mai mari. Poti verifica cu o aplicatie Thermal Camera (daca ai telefon cu Android) unde sunt pierderile cele mai mari de temperatura la un stup in forma de cub. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fingersoft.thermalvisioncamera&hl=it
Referitor la sistem (stup primitiv). Sitemul cloput (in fundul gol) nu l-am vazut practicat la noi in urma cu 30 de ani. Bunicul meu tinea familiile in cosnite impletite din papura si ermetizate cu balegar, care erau puse pe doua scanduri una langa alta. Aerisirea se facea pe urdinis, iar toata vara cat era de lunga acestia aveau niste barbi de toata frumusetea. Iarna mai arunca cate o carpa pe ei sa le tina mai bine de cald. NICIODATA NU L-AM AUZIT SA AIBA PROBLEME CU MUCEGAIUL!!!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

CitatSitemul cloput (in fundul gol) nu l-am vazut practicat la noi in urma cu 30 de ani

Pot sa-ti spun ca acum 30 de ani nu aveam Android si n-am vazut pe nimeni sa moara din cauza asta. Atunci DE CE il folosim?

Condens exista si apare indiferent de sistem, in cantitati mai mari sau mai mici, ceea ce conteaza este eliminarea eficienta a sa ori folosirea de catre familie, fara a-i da posibilitatea sa genereze mucegaiuri.

Am trecut dupa testarea cativa ani in paralel a ambelor variante, cea clasica si cea tip clopot, si am optat pentru ultima varianta tocmai pentru ca in acest fel nu am avut nici un fel de probleme cu condensul.

Stupul primitiv se pare ca are avantaje nebanuite de noi cei care nu avem in dotare acest tip de stup, aici domnul Ardelean avand un mare atu.

Tamu

#8
 :bravo:  :offtopic:  =))

CitatStupul primitiv se pare ca are avantaje nebanuite de noi cei care nu avem in dotare acest tip de stup, aici domnul Ardelean avand un mare atu.
Are avantaje tocmai pentru ca nu are muchii si colturi. Tocmai astea sunt avantajele nebanuite.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Si ce-ar fi ma rog  :offtopic: , Androidu` sau fundu` gol?
Nu am pomenit eu primul de ele  :smile: :hi:

Tamu

Care sunt punctele cele mai reci dintr-o incapere (de forma cubica) goala? De ce?
Cauta raspunsurile si ai sa intelegi.  :hi:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marian sima

Bre se spune ca la nu stiu ce manastire intr-o clopotnita sa aciuat un roi,acolo roiul a trecut bine iarna,eu banuiesc (poate gresesc) ca de acolo sa copiat denumirea de sistem clopot.

Clopotul banuiesc ca nu a fost de polistiren :Dci de metal,credeti ca nu sa aburit deloc acel metal dar condensul nu a cazut pe albine ci s-a scurs pe lateral,

Am discutat cu apicultori si au spus ca sistemul cu fund de plasa e bun,altii spun ca dezvoltarea timpurie a puietului este redusa,eu ma abtin sa fac o referire .

O aerisire buna este necesara acum ca e tip horn sau clopot fiecare decide ce sa aleaga,am vazut apicultori care aleg o varianta de mijloc.

Punctul de condens se poate realiza si in sistem clopot.

iarna trecuta a aparut condens si la stupi cu fundul cu sita.

E chestie de marimea ghemului ,consum,temperatura si alte alea.

Tamu

#12
Foarte corect ce spui mariane. Dar fac o completare. La stupi datorita colturilor si muchiilor umezeala formata se elimina mai greu. Fiind punctele cele mai reci aceasta persista mai mult timp acolo.
La poza de mai jos daca facem un exercitiu de imaginatie vizavi de stup sa il inlocuim cu o cosnita impletita... . Partea superioara are practic forma ghemului.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

ioanardelean55

 Iarna trecuta la un primitiv sotia a pus folie si apoi ceva cirpe ,in primavara mult condens, sub folie lipitura era uda .

Tamu

E cat se poate de firesc.
Intr-o sera nu se formeaza condens sub folie? caldura se acumuleaza sub folie si frigul din exteriorul ei provoaca condens la interior.  Mai mult odata format nu a avut pe unde sa se elimine aceasta umezeala. si a fost absorbita la pana la maxim de lipitura.
Folia nu are ce cauta in aceasta situatie acolo.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!