Vopsirea centrifugii

Creat de Catalin, Mai 11, 2013, 02:19:58 PM

« precedentul - următorul »

Catalin

Cei care aveţi centrifuga de tabla , cu ce o vopsiţi pe interior ? Daţi-mi şi un sfat ca dacă o las în grund mi-e ca sare şi iese în miere. Mulţumesc .
Albinuta bZzzz

Tamu

Vopsirea in camp electrostatic e cea mai rezistenta. Dar inainte de asta e f. importanta o sablare.
Parerea mea e ca practic nu se merita. Mai aduni ceva si iei una de inox. la inox nu mai ai astfel de probleme.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

oroles

#2
Citat din: Catalin din Mai 11, 2013, 02:19:58 PM
Cei care aveţi centrifuga de tabla , cu ce o vopsiţi pe interior ? Daţi-mi şi un sfat ca dacă o las în grund mi-e ca sare şi iese în miere. Mulţumesc .

Nu stiu daca e un sfat bun dar m-am gandit sa iti dau o sugestie. La noi in Bacau sunt niste baieti care emaileaza de la cazi de baie pana la orice... Am vazut si in alte orase. Cred ca ar fi bine  sa o emailezi... Nu stiu exact care  eprocedura.

Reconditionari cazi baie, bazine, piscine. Garantie 4 ani
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jenica67

   La asta m-am gandit si eu, numai ca eu m-am gandit la un spray, care costa in jur de 30 de lei si este pentru emailat cazi.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

incepator 2012

salut eu am cumparat o centrifuga veche si am vopsito insa cu vopsea [cu aviz alimentar] si e foarte buna pentru un incepator ca mine o zi buna

oroles

Citat din: jenica67 din Mai 12, 2013, 02:40:46 PM
   La asta m-am gandit si eu, numai ca eu m-am gandit la un spray, care costa in jur de 30 de lei si este pentru emailat cazi.

Unde ai gasit sprayul ala ca sunt si eu interesat! Nu trebuie suflanta cu aer cald pentru al aplica?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Nu trebuie suflanta, eu am folosit astfel de sprayuri cu emal care au si un intaritor, de la magazine cu vopsele auto, pentru remedierea defectiunlor la centralele de apartament pe care le-am instalat la clienti - acolo unde era cazul.

incepator 2012

nu este spray este bicomponenta rasina epoxidica  [adica vopsea si intaritor se amesteca  inainte de aplicare si la o temperatura mai mare de 20 grade ] se aplica primul un grund se lasa 24 ore sa se usuce; apoi vopseaua si nu se poate utiliza 8 zile asa spune fabricantul vopseaua se aplica cu pistol electric sau cu aer comprimat [compresor] spray nu exista fiind bicomponenta; diluant grund si vopsea le-am gasit in bucuresti la institut langa policolor [fost policolor sant vecini] sper ca va sant utile informatiile o zi buna;apropo nu cred ca gasiti in alta parte este cam scumpa pe mine ma-u costat 120 ron toate trei .

RazvanTi

anul trecut, vopsea de gard(alchidica adica), pistol profi si cam atat...
arata ca in prima zi, NU a iesit nimic la analize in miere.
inainte sa o folosesti las-o in soare sa se coaca bine vopseaua. vre-o saptamana cel putin.
a mea era si usor ruginita la imbinari si sparta.
am curatat-o am tratat-o anti rugina, am alamit-o si apoi am vopsit-o.
inox?
MOFTURI... parerea mea...
SPOR!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Tamu

Re RazvanTi :
Ai facut o vopsire frumoasa.
Vizavi de centrifuga INOX = moft ... .
Vulpea care nu ajunge la struguri spune ca's acri.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

oroles

Citat din: Tamu din Mai 13, 2013, 01:49:20 PM
Re RazvanTi :
Ai facut o vopsire frumoasa.
Vizavi de centrifuga INOX = moft ... .
Vulpea care nu ajunge la struguri spune ca's acri.

Din ce auzisem eu exista niste prevederi europene privind folosirea centrifugii de inox. Si mie mi se pare un moft. Am vazut un film despre un apicultor cu 1000 de stupi din SUA si avea ala o centrifuga ruginita de nu iti venea sa cumperi miere de la el. Numai noi romanii punem botul la toate "recomandarile" UE. Cand am fost in Germania, la o cafenea unde se putea servi si ceva mancare niste rockeri serveau paste dintr-o oala mai neagra decat tuciul bunicii si care numai din inox nu era. :D Am cumparat de rusinea celor cu care eram la masa (profesori universitari) si m-am scuzat spunand ca nu mananc prea mult (doar am gustat) deoarece nu imi cad bine la stomac (lucru adevarat).

Pe de alta parte poti creste increderea cumparatorului de miere de la tine daca ai o centrifuga de inox si ii mai si spui ca mierea e curata. Din ce stiam eu mierea e septica (nu are bacterii), dar compozitia chimica poate fi alterata.

In SUA apicultorii au voie sa foloseasca Fumidil fara ca cineva sa le spuna "Nu iti cumparam mierea ca are antibiotice" ca la noi... Cred ca ar trebui sa facem ceva memorii deoarece aceste prevederi sunt aberante.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

Citat din: Tamu din Mai 13, 2013, 01:49:20 PM
1.Ai facut o vopsire frumoasa.
2.Vulpea care nu ajunge la struguri spune ca's acri.

1. "scula face 80% din treaba" (ma repet: pistol profi de vopsit auto)
2. nu e vorba ca nu ajungi la struguri... e de fapt ceea ce relateaza oroles.
adica de genul "cupara-ti centrifuga de inox ca altfel nu iti cumparam mierea...." fass
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Tamu

Re oroles: Nu te opreste nimeni sa folosesti echipamentele si tratamentele care le doresti. Asta in cazul in care o faci ptr. consumul propriu.
Daca doresti sa vinzi problema se pune cu totul altfel. Si atunci ajungi la echipamente din materiale nedaunatoare, tratamente cat mai putin nocive si miere fara "adaosuri" in timpul culesului sau dupa.
Desi eu consider ca ptr. consumul propriu trebuie sa fiu cel mai drastic.
Ma opresc aici ca nu vreau sa intru in polemici aiurea.
Este doar parerea mea personala.
Respect tuturor.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

RazvanTi

#13
haideti bai nu o mai zguduiti atata.
pana acum cativa ani cand au aparut astia cu M...UE cu regulile lor cretine nu erau pe piata decat 2 tipuri de centrifugi : cu 3 rame tangential sau modelul meu (4 rame tangential 1:1; 12rame radial 3/4; 28 rame 1/2 radial) ambele din... DA! TABLA ZINCATA.
si nu mai tusea nimeni ca nu e mierea curata.
hai lasati-o jos ca macane... Multzam! :qp:

sau hai ca mai era si modelul 3 de centrifuga:
cea facuta (e drept din inox) de descurcareti prin combinatele ceausiste...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

vranceanul

Si modelul 4 , din lemn care inca se mai gasesc pe la noi in VN  :hi:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!