TARG APICOL BUCURESTI

Creat de prisecarul, Aprilie 19, 2013, 01:03:03 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

O, da, si eu le-am vazut expuse pe o caldura infernala, vineri. Dar chiar rezista paulownia la macelul asta, si scoasa din pamant, si tinuta in soare? Sau ajunge doar sa pui radacina in pamant, ca de restul nu mai este interesat vanzatorul? Chiar ma voi duce in vara asta sa vad florile de paulownia, sa vad cat sunt de melifere... prea s-a dus buhul si nu cred ca pe meritate, nu tin minte sa fi vazut roiuri de albine calare pe florile astea! La evodia m-am lamurit, atrage albinele, nu stiu daca si acest "arbore minune". Momentan la mine e in stadiu inca de planta, astept sa-l pun in pamant cand se va mai incalzi afara.
Ma asteptam sa vina si o firma cu seminte melifere...dar cred ca nu stiu unde sa isi faca marketing...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

D006

Citat din: Cristel din Aprilie 05, 2014, 06:24:17 PM
Nu am gasit la targ reprezentantii Apisrom...sa se fi dus la Galati? sau nu am deschis eu bine ochii prin targ?
Bineinteles ca au fost la Galati , ei nu merg la "pomul laudat".

Cristel

Stiam ca apicultorii nu inteapa... ce raspuns din varful limbii..."la pomul laudat". Ei bine, anul trecut a fost aici, la Bucuresti. Si care e ideea? Poate a optat anul asta din considerente pur si simplu economice, drumul pana la Galati e mai scurt decat pana in Bucuresti. Poate doar faptul ca s-au suprapus si cei din Galati peste targul din Bucuresti l-a determinat sa faca o alegere.
A raspunde altcineva decat persoana vizata imi pare doar pur si simplu, un act de orgoliu si bravada nemeritata.
Din punctul meu de vedere, nu cred ca are o mare importanta locatia. Ci oamenii. Iar unii chiar lasa de dorit.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

D006

Citat din: Cristel din Aprilie 06, 2014, 02:12:51 PM
Din punctul meu de vedere, nu cred ca are o mare importanta locatia. Ci oamenii. Iar unii chiar lasa de dorit.
Din acest motiv firma respectiva nu mai participa si nu va mai participa la targul de la Bucuresti.

Vyktor

Cristel eu zic sa nu ti bati capul. Initial am fost tentat sa raspund eu,  dar mi am dat seama ca nu merita. Oricum cred ca aproximativ 90% din postari au aceasta tenta. Pacat ca foarte multi, cand stau ascunsi in spatele unui nickname au aceasta atitudine. Eu sunt convins ca in realitate personalitatea este alta. E asemanator cu comportamentul unora atunci cand se urca la volan,  vor sa para mai...barbati decat sunt.

mmacreanu

Citat din: Cristel din Aprilie 05, 2014, 06:24:17 PM
Nu am gasit la targ reprezentantii Apisrom...sa se fi dus la Galati? sau nu am deschis eu bine ochii prin targ?

au fost la Galati insa sambata au vandut toata marfa si au plecat ... duminica nu au mai venit cu toate ca multa lumea cauta disperata faguri prin targ!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

gore

Am fost si eu la targ azi in ultima zi, sincer sa fiu nu am fost incantat. Locatia nu e deosebita, adica cam inghesuit targul, foarte multi comercianti cu miere, utilaje apicole si echpamente putine. Poate si datorita faptului ca s-a suprapus cu targul de la Timisoara (unde am inteles de la un comerciant ca a fost un esec, foarte putini comercianti si apicultori, sotia sa a inghetat degeaba acolo). Parerea mea e ca la Blaj si Campina e mai aerisit si mai bine organizat. Afara ploua, unii comercianti strangeau, asa ca am plecat putin dezamagit. Apropo, in usa la ICDA era o masuta unde doua doamne vindeau ceva produse la cutiute, flacoane,etc. , nu prea mi-a atras atentia. Cred ca se impunea din partea ACA o impilicare mai mare, ceva publicitate audio poate si video la acea locatie, un stand special al lor, etc. Nu mi-a placut, 
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

SERBAN VASILICA

Eu am vorbit cu  RASCANU la Galati, si am intrebat unde este frati-su. Si mi-a zis ca e la tirgul de la Bucuresti. Poate nu l-ati vazut, dar sigur a fost la tirg. Eu am luat de la ei 110 kg de faguri pe la ora 9:30, si am luat ultimile 12 baxuri 3/4.

Vyktor

Este posibil sa fi fost vineri si sa fi terminat marfa. Eu am fost sambata si nu erau.
In ce priveste locatia intr adevar jalnica. Mai prost un pic decat un balci de la tara.

xvader

Am fost si eu la targ vineri si am ramas cu un gust amar.
Foarte slab. Surprinzator de putini ofertanti de echipamente apicole si destul de scumpi.
Anul trecut, in toamna am luat rame cu 1 leu buc, vineri erau cu 1,4 lei/buc.
Asa mult sa se fi scumpit lemnul?
Am luat insa faguri si o gramada de maruntisuri, care au subtiat bugetul bine de tot.

Cristel

Da, e un aspect cert faptul ca ACA sau ce organizator o fi la Bucuresti, este unul jalnic, care doar taxeaza si pune la dispozitie cateva alei stramte si daca vrei sa iei o cantitate mai mare de materiale trebuie sa te strecori prin multime. Sunt aspecte care se pot imbunatati. Asta oriunde in tara, unde simtul raspunderii si al treburilor bine facute lipseste uneori.
Duminica arata totul jalnic dupa vantul dezlantuit, nici vremea nu tinea cu expozantii. Am ramas uimit ca desi se spune ca e "targ" nu prea poti negocia nimic, cu nimeni. Amuzant, nu?
De fapt e o expozitie de magazine deschise. Diferente de preturi nu prea mari, poate doar de calitate. Ma uimea o rama de crestere matci care era 100 de lei...cam cat un stup sau o roinita cu 4 compartimente, desi nu avea gratie Hanneman.
Am plecat cu o cosnita, in amintirea strabunicului meu si cateva obiecte necesare in acest sezon, urmand ca tot grosul instrumentarului sa il cumpar tot din magazin... pentru ca la targ nici nu se da bon, nici nu se tocmeste, desi din start, ca vanzator, pleci cu avantajul celor 24%..., sa nu mai zic si de cei 16% sau 3%... dar asa e omul...




norocul nostru este ca natura e mai echilibrata decat noi, cei care o dezechilibram de multe ori;


"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

apisrom

Citat din: dragos2006 din Aprilie 06, 2014, 09:57:30 AM
Citat din: Cristel din Aprilie 05, 2014, 06:24:17 PM
Nu am gasit la targ reprezentantii Apisrom...sa se fi dus la Galati? sau nu am deschis eu bine ochii prin targ?
Bineinteles ca au fost la Galati , ei nu merg la "pomul laudat".

MULTUMESC CELOR INTERESATI DE FAGURII PRODUSI DE APISROM!

Ma simt dator cu explicatii unor membrii ai forumului, celor interesati de fagurii nostril.

Am incercat sa participam ca si expozant la Targul Apicol, dar, la fel sa si anii anteriori, cand aud de Apisrom, ni se comunica ca NU au locuri si ca NU putem participa. Anul trecut am avut o discutie cu Fetea si i-am prezentat situatia. Sunt firme care au rezervare permanenta pe locuri si nu sunt acceptati noii veniti.

Asadar, am trimis o masina cu faguri (a fost o duba galbena) pt cei ce au solicitat.
noi aprovizionam zona bucurestiului la Margurele (0744253799).
puteti solicita si altor magazine sa aduca faguri de la noi si va asigur ca le vom livra.

cat despre clica de la bucuresti.....gust amar. si povestesc:

am dorit sa cumpar protofil si au refuzat sa imi emita factura. pe motiv ca vand doar la apicultori.
ce sa fac...am zis ca si in conditiile astea doresc sa cumpar, dar doresc factura pe Rascanu PFA....am fost refuzat din nou.
am renuntat la protofil, dar mi-am promis ca voi scrie tuturor de experienta mea.

sanatate si miere multa.


asigur Combinatul Apicol de concurenta extrem de dura atat la ceara cat si la miere!


D006


Eduard Rotaru


apivasmob

 =D> =D> =D>, :rusine:ACA BUCURESTI pentru cele relatate de dnul Rascanu.Se va sparge butoiul cu mierea odata si-odata.
Sanatate tuturor apicultorilor