Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Am incheiat ziua de ieri franti de oboseala dar veseli. Am mancat la repezeala un pepene mare rosu superdulce si dormim dusi si la ora la care mosu tasteaza aceste randuri. Pe la ora 9 vom tine mica sedinta cand vom vota unde mergem azi.

andreiu

      Teoretic, potrivit legii alternantei, ar trebui sa alegem un loc din zona sudica a litoralului. S-ar putea insa ca nepoteii sa aleaga si azi locul de ieri de la Navodari, unde impreuna am construit un munte de nisip, inconjurat de o sosea care urca in panta, in spirala pana in varf. Daca a rezistat si nu au fost valuri mari care sa ne darame muntele, probabil ca il vom face si mai inalt. Daca l-a daramat, probabil il vom reconstrui, sau ne vor veni alte idei de constructie, la fata locului. Am dovedit ca suntem cei mai tari la construit pe malul marii.

andreiu

    Am urmarit cu putina invidie ultimul film al prietenului nostru Marin, prin care ne-a aratat rezervele de care se bucura albinele sale la inceput de august. Cand ma gandesc ca pentru a ajunge la nivelul acesta va trebui imediat ce ma intorc de la mare sa fac hraniri  de stimulare-completare serioase, imi vine sa emigrez ... in Serbia !  :razz: :hi:

andreiu

      Ne-am regasit muntele nostru de la malul marii, transformat peste noapte intr-o colina. Din pacate, marea din fata lui era plina de alge, o imensa ciorba ca de salata in amestec cu loboda rosie. Ne-am instalat umbrela, scaunelele si prosoapele mari la cca 2oo m mai la sud,unde marea era limpede. Aici am executat o lucrare mai complicata, un lant muntos, cu 4 culmi si o depresiune in interior. Privita de sus poate fi asemulta si cu o cetate-muzeu, cu drumuri de acces auto.

andreiu

      Spre seara am mers cu telecabina. Am lasat masina in parcarea cu plata de langa statia de plecare de langa Aqua Magic si am parcurs traseul spre nord. De sus statiunea apare destul de bine aranjata si supraaglomerata cu masini si oameni. Spatiile pietonale, de promenada si comerciale sunt intesate de lume, om langa om, de sus pare un imens furnicar multicolor.
     La intoarcere am intrat in furnicar, am strabatut cu greutate zona supraaglomerata din pietonalul comercial din centrul statiunii, apoi am luat multicarul. Trenuletul auto,  ne-a adus in zona unde se inchiriaza carturi bicicleta si copiii au mai facut cateva zeci de ture. Am ajuns la apartamentul lui Alex obositi dar multumiti, iar buni Jeni ne-a asteptat cu masa pregatita, ca acasa la Deva. Mosul si-a inceput cina, evident cu  :beer: de la frigider.

andreiu

       Pentru azi am ales o plaja amenajata, tot in zona de nord, mai putin aglomerata decat cele din fata marilor hoteluri. Avea umbrele mari acoperite cu stuf, cu sezlonguri solide de lemn sau baldachine cu aoperis si laterale tip perdea de culoare alba, precum si saltele curate.. Intr-o parte erau disponibile si cateva hamace, pe care le-am incercat doar. Evident ca la prima incercare am urcat in hamac pe o parte si am cazut gramada pe partea cealalta, spre hazul copiilor.

andreiu

      Incepe sa ma prinda dorul de munte si de albinutele mele. Desi aici nu este chiar canicula care s-a instalat in restul tarii, de ieri soarele a inceput sa dogoreasca. De azi inainte vom alege doar plaje mai putin aglomerate dar dotate cu umbrele mari sub care sa ne refugiem la iesirea din mare.

albinutza

Si eu vreau la mareeeee......Noi mergem deabia pe 2 septembrie la un hotel cu 10 etaje din Mamaia de langa teatru de vara......Vă invidiez, noi anul trecut am fost intre Mamaia si Navodari, la o pensiune care avea in fata un parculet cu trei steaguri tricolore , acolo era o, plaja asa de frumoasă si nisipul era asa de fin, acolo ati fost si dvs? Sa aveti o vacanță frumoasa in continuare. :hi: :hi: :hi:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

andreiu

      Bine ai venit pe topicul meu, Adriana-Albinuta.
Vacanta noastra este reusita din toate punctele de vedere si speram ca si cele cateva zile care au mai ramas sa fie la fel. Am remarcat si noi nisipul fin de la Navodari si am avut parte de o apa splendida, calda si foarte curata. Azi au fost cam multe alge, dar numai spre larg. Noi ne-am petrecut tot timpul la mal, in apa mica. Am observat pestisorii care inotau aproape de mal, am vazut si cativa crabi mici si am adunat scoici frumoase, intre doua partide de volei. Va doresc sa aveti si voi o vreme la fel de frumoasa cand veti merge la mare. :hi: :hi:

andreiu

     Aseara am mers din nou la mallul Maritimo de langa Constanta. Copii s-au zbenguit in voie prin magazinele de imbracaminte unde mama lor avea interes de a face cumparaturi. Mie imi place sa-i vad bine dispusi, exuberanti, galagiosi chiar, dar aseara au cam intrecut masura, spre disperarea nevesti-mi care incerca fara prea mare succes  sa-i potoleaca. S-au potolit ei ca prin farmec, cand dupa ce au tras de ceva prevazut cu senzori antifurt, au declansat alarma in magazin. A fost un moment de panica pentru ei, s-au rfugiat imediat langa mine, asteptand ingrijorati sa vada deznodamantul micii lor traznai. Totul s-a incheiat insa cu bine, personalul magazinului si cel de paza a zambit intelegator cand au vazut cu cine au a face, iar copii au devenit cei mai cuminti din tot mallul.

andreiu

     Am urmarit cu o oarecare detasare polemica unor colegi cu privire la Dulcofruct. Nu mi-am batut capul sa caut si sa ma documentez serios din ce este preparat si cat de eficient este in hranirea de completare la albine, pentru ca aveam ideea preconceputa ca totul este marketing comercial. Avand in vedere ca de saptamana viitoare dupa ce ajung acasa prima mea grija va fi stimularea-completarea rezervelor, rog un coleg cu mai multa experienta in sensul ca a dat cel putin 3 ani consecutivi acest produs, cu rezultate superioare siropului de zahar, sa-mi dea principalele argumente pentru care il va utiliza in continuare. Ii multumesc anticipat.

Vyktor

Mos Andreiu , am citit cu interes postarile in care ne-ati povestit peripetiile d-voastra pe litoralul romanesc...da de cluburile lu' Mazare nu spuneti nimic  =)) =))

andreiu

     Victore, pentru mine in varianta pesimista, vremea cluburilor a cam trecut, iar in cea optimista, s-ar putea sa vina. Sincer, am amanat problema pentru alta vara in care voi veni doar cu albinele la mare.  :razz: Am vazut  cateva doar pe dinafara. M-am  zgait cam cu fereala duminica la niste funduri tinere cand se pregateau de defilare in carele alegorice. :smile:
     Apropo, ai mancat din rosiile mele, cum ti se par ? :hi: :hi:

Vyktor

Fiti cu bagare de seama cand va  uitati la "care" sa nu cadeti in abatere  :razz:  :rotfl:
Rosiile inca mai am de asteptat  ,cred ca mai dureaza vreo 2-3 saptamani pana se vor coace. Probabil cand ma voi intoarce din concediu o sa le gasesc coapte. Anul acesta am decis sa renunt la mare pentru Bucovina.
In drum spre Vatra Dornei,  unde voi sta o saptamana, o sa raman o noapte in  Sighisoara si vreau sa-i fac o vizita domnului Orban. La Vatra Dornei sper sa ma intalnesc si cu KTA Apidorna,  chiar daca a terminat cu cositul fanului
Distractie maxima in continuare  :hi:

andreiu

     Iti doresc sa ai parte de timp frumos in periplul tau bucovinean.  :hi: :hi: