Protofil

Creat de sas angelica, Martie 17, 2013, 04:26:07 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Eu stiu de 10 euro pe litru.

sandupop

Citat din: romikele din Noiembrie 21, 2013, 02:58:39 PM
Trebuia cautat mai "adanc"  :razz:

http://apiardeal.ro/website/index.php?pagina=protofil_home_made
Prea " adanc" nu prea pot =)), ca am accesul restrictionat la ...."centrul informatic de facebook de acasa", a fost "rechizitionat"  de.....stii tu cine.... :hi: :hi: , ma mai  ajut de un smartphone pe care l-am " mostenit" de la aceeasi persoana, si care merge cum vrea el... =)) =)).
Lasand gluma la o parte, multumesc pentru link.  :thanks: Toate cele bune.

Nu trageti!! ...Sunt incepator.

SPYKAL

Citat din: oroles din Noiembrie 21, 2013, 09:36:13 PM
Am luat 1l cu 25 de lei de la moldoveni (basarabeni)
Oroles, ai verificat alcoolul? Este bun de ceva? Am si eu ceva basarabeni prin zona si m-ar tenta si pe mine asa ceva numai sa fie alcool dublu rafinat, nu cine stie ce......metilic.Stima si respect!!!

crisian-nicolae

palinca se poate folosi. :D

Mihai Sergiu

palinca are in jur de 52 de grade cred  ca la macerat trebuie totusi alcool dublu
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

crisian-nicolae

dar daca folosim tuica trasa de doua ori si folosim fruntea ce spuneti :D

oroles

Citat din: SPYKAL din Noiembrie 22, 2013, 05:30:39 PM
Citat din: oroles din Noiembrie 21, 2013, 09:36:13 PM
Am luat 1l cu 25 de lei de la moldoveni (basarabeni)
Oroles, ai verificat alcoolul? Este bun de ceva? Am si eu ceva basarabeni prin zona si m-ar tenta si pe mine asa ceva numai sa fie alcool dublu rafinat, nu cine stie ce......metilic.Stima si respect!!!
Eu l-am consumat sub forma de propolis si nu am avut nimic. Din ce stiu eu, la moldoveni regulile sunt mai serioase ca la noi... In sensul ca daca i-a prins politia ii baga la bulau dupa ce le arde o mama de bataie de nu mai sunt oameni. De drepturile oamenilor nici nu au auzit. Daca dai search pe Google despre alcool metilic+R. Moldova nu o sa gasesti nicio stire. E  o stire veche despre niste anchete realizate in Cehia si au mers pe fir pana in R. Moldova, dar nu au demonstrat nimic. Stiu persoane care il folosesc la visinata si nu au nimic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

fiug1970

ingerarea de alcol metilic poate duce la orbire!dar in timp,nu imediat!imediat poate duce la betie,ca doar alcool este!

SPYKAL

Citat din: oroles din Noiembrie 22, 2013, 10:43:31 PM
Citat din: SPYKAL din Noiembrie 22, 2013, 05:30:39 PM
Citat din: oroles din Noiembrie 21, 2013, 09:36:13 PM
Am luat 1l cu 25 de lei de la moldoveni (basarabeni)
Oroles, ai verificat alcoolul? Este bun de ceva? Am si eu ceva basarabeni prin zona si m-ar tenta si pe mine asa ceva numai sa fie alcool dublu rafinat, nu cine stie ce......metilic.Stima si respect!!!
Eu l-am consumat sub forma de propolis si nu am avut nimic. Din ce stiu eu, la moldoveni regulile sunt mai serioase ca la noi... In sensul ca daca i-a prins politia ii baga la bulau dupa ce le arde o mama de bataie de nu mai sunt oameni. De drepturile oamenilor nici nu au auzit. Daca dai search pe Google despre alcool metilic+R. Moldova nu o sa gasesti nicio stire. E  o stire veche despre niste anchete realizate in Cehia si au mers pe fir pana in R. Moldova, dar nu au demonstrat nimic. Stiu persoane care il folosesc la visinata si nu au nimic.
Multumesc pt raspuns. Stima si respect!!!

pistol28

Cum se poate verifica daca este alcool metilic ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

SPYKAL

#25
Citat din: pistol28 din Noiembrie 23, 2013, 07:54:39 AM
Cum se poate verifica daca este alcool metilic ?
Il bei si vezi ce se intampla. Daca ...orbesti sigur este....metilic.  =)) =)) =))

oroles

#26
Citat din: SPYKAL din Noiembrie 23, 2013, 07:57:19 AM
Citat din: pistol28 din Noiembrie 23, 2013, 07:54:39 AM
Cum se poate verifica daca este alcool metilic ?
Il bei si vezi ce se intampla. Daca ...orbesti sigur este....metilic. =)) =)) =))
Asa e! Diferenta nu poate fi sesizata decat daca bei, ceva mai mult si orbesti. Ar mi fi o solutie povestita pe un forum englezesc. Pui permanganat de potasiu (se gaseste ca dezinfectant prin farmacii) si daca capata un miros urat, fad, atunci e metanol. :D

Sau, un test mai sigur gasesti aici...
http://www.nuffieldfoundation.org/practical-chemistry/test-distinguish-between-ethanol-and-methanol
Ai cam multe solutii de cumparat si nu stiu daca le gasesti asa usor. Dar testul e mai sigue...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gheghe

    Alcool de 90 de grade se gaseste la sarbi in magazine la 2-3 euro litrul.In piata la noi,la 'negru', intre 15 si 20 de lei.De la sarbi ai voie sa aduci maxim un litru.

sorinma

Citat din: crisian-nicolae din Noiembrie 22, 2013, 06:30:45 PM
dar daca folosim tuica trasa de doua ori si folosim fruntea ce spuneti :D
:P
Atentie acea frunte contine alcool metilic se foloseste la frectii
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

fiug1970

Citat din: sorinma din Noiembrie 23, 2013, 10:43:58 PM
Citat din: crisian-nicolae din Noiembrie 22, 2013, 06:30:45 PM
dar daca folosim tuica trasa de doua ori si folosim fruntea ce spuneti :D
:P
Atentie acea frunte contine alcool metilic se foloseste la frectii
alcolul metilic si alcoolul etilic sant totali diferiti.
primul se mai numeste si alcool de lemn fiindca inainte se obtinea din distilarea lemnului.acum se produce din metanol(de aici si numele.nu cred ca prunele contin metanol ca sa iasa alcool metilic,apropous la"frunce")metanul este mai intai convertit in clorura de metil cu clor ,iar apoi clorura de metil este transformata in alcool metilic prin tratare cu hidroxid de sodiu si se foloseste in solventi iar in alcool alimentar nu trebuie sa depaseasca 2ml/l.
al doilea se produce prin fermentarea unor zahuri,cu drojdie. Materia prima este deobicei constituita din seminte de cereale sau din melasa.

Drojdia produce o enzima care catalizeaza reactia de fermentare.Alcolul etilic este un lichid incolor cu miros caracteristic. Este folosit drept convustibil solvent si dreot materie prima pentru prepararea altor compusi.

Berea contine 3-5% alcool vinul 10-12%,iar bauturile distilare cum sunt Whisky-ul,lichiorul sau votca, intre 40-50%( si astia aci nu mai spun in carte dar mai e palinca aia romaneasca care are intre 60-90%).deci"fruncea"e mai buna si mai sigura decat orice alt alcool facut prin metode obscure si vandut la colt de strada.