Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

adica cineva i-a dat foc si a ars ai vrut sa zici...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

MOTANUL

Citat din: bio din Februarie 12, 2015, 10:09:59 AM
--adica niste ciini jigariti de talie medie. Lupoaica moarta vazuta mi-a schimbat total aceea parere,.. lupul este un animal de talie mare care daca ma intilneste sigur nu am nici o sansa sa scap viu..:(..  Avea un cap si niste colti care te baga la ginduri una-doua...:(.


Vino la gradina zoologica din Baneasa: numai jigariti nu sunt. Si sa-i vezi când ochiau un copil cum il fixau cu privirea; Aceeasi privire pe care o are o matza care vrea sa inhate o vrabiuta. Daca nu era gardul intre...
Sunt un pic mai mari decat un ciobnesc german.
https://www.youtube.com/watch?v=570sThbgdeQ

Citat din: bio din Februarie 12, 2015, 10:37:02 AM
Stind zilele trecute pe balta ,...in liniste ....si uitindu-ma la pavilioane mi-am adus aminte povestea primului meu pavilion...
..pe primul meu pavilion cumparat am dat  3000 de dolari, din bani care ii luasem pe o Dacie break ...era de 66 familii orizontali 18 rame.
...in primul an pina pe 5 august facusem productie de ~ 3400 dolari.

Acum cu 3000 de dolari nu cumperi nici 30 de familii cu tot cu stupi. Ce sa mai vorbim de 66 de familii si un pavilion.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Inainte de fondurile UE eu am vazut stupi vanduti in primavara cu 1milion bucata cu tot cu lada ,erau foarte populati.Atunci doar cei care aveau drag de albine cumparau.....
Dupa ce au aparut "ucigasii de albine",disperarea de a cumpara in primavara albine e mare.
Asta arata ca cumparatorii au cunostinte apicole solide,nu pot trece o iarna fam de albine.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

Citat din: RazvanTi din Februarie 12, 2015, 10:54:37 AM
adica cineva i-a dat foc si a ars ai vrut sa zici...

Primul pavilion care l-am cumparat cind m-am luat de albine mi-a ars... pot spune ca din vina mea. Am lasat afumatorul pe culoarul pavilionului, nu era prima data,..si am coborit sa maninc si in timp ce mincam am vazut ca iesea fum. .. si totul s-a dus naibii..
Am incercat sa sting la foc mai intii singur apoi mi-au ajuns ajutoare de la o ferma din zona si am reusit sa nu arda chiar tot...de la nivel podea mi-a ramas nears. Podeaua era din tabla si asta m-a ajutat ca daca podeaua era din lemn nu mai scapam nik.

..si eu am fost destul de pirlit,... ca efectiv am intrat in foc sa incerc sa salvez ceva... am stat internat pt arsuri in spital ~ 3-4 saptamini ...am destule semne pe mine de la acel accident. Imi aduc aminte ca eram internat in spital si aveam dureri groaznice...dar acum dupa ani de zile incerc sa-mi mai aduc aminte ce ma durea cel mai mult: ranile fizice produse de arsuri sau ma durea sufletul de necazul avut .

Ionut Ursachi

:(  Sunteti un luptator domnule bio ! Si v-a ajutat Dumnezeu sa mariti din nou efectivul !  :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

Nu prea inteleg cum a luat foc de la afumatorul aflat pe podea, mai ales ca podeaua era din tabla. E interesant de aflat cum a luat foc, pentru a preveni accidente similare.
Eu mai las uneori afumatorul aprins sub capacul unui stup.  :uimit:

bio

#1116
Citat din: MOTANUL din Februarie 12, 2015, 11:49:12 AM
......

Acum cu 3000 de dolari nu cumperi nici 30 de familii cu tot cu stupi. Ce sa mai vorbim de 66 de familii si un pavilion.

..erau alti bani atunci... luasem pe o masina ~4000 de dolari, din ce tin minte parca  16 milioane in rol.... si cu aia incepusem apicultura....
...Imi aduc aminte ca in acele vremuri aveam solda la armata parca cu putin peste 100 de dolari pe luna....plecasem din armata cu vreo 2 ani inainte..

Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 12, 2015, 12:59:41 PM
:(  Sunteti un luptator domnule bio ! Si v-a ajutat Dumnezeu sa mariti din nou efectivul !  :bzz:

Ioane, nu am timp... nu am placere,.... sa-mi aduc aminte chiar tot ce am facut
..cum am spus anterior plecasem din armata cu vreo 2 ani inainte.....dupa aceea  ~  un an jumate de stat golan pe balta, ca vacar la un canton , cind nimeni din familie nu a stiut nik de mine,  ... apoi m-am apucat de albine , ocupatie care o am si acum.





bio

#1117
Citat din: bucovineanu din Februarie 12, 2015, 01:11:45 PM
Nu prea inteleg cum a luat foc de la afumatorul aflat pe podea, mai ales ca podeaua era din tabla. E interesant de aflat cum a luat foc, pentru a preveni accidente similare.
Eu mai las uneori afumatorul aprins sub capacul unui stup.  :uimit:

.... cred ca l-am lasat afumatorul cu capacul luat.
Aveam pe stupi, pe podisoare ceva ziare , asa avea vechiul proprietar , podisor de lemn apoi un-doua ziare si apoi venea sac de iuta.. si daca asa il luasem asa foloseam si eu.

..presupun ca dupa ce am plecat din pavilion, poate din cauza curentului de aer format cind am inchis usa, un ziar a ajuns pe afumator s-a aprins si de la acel ziar s-au aprins 2-3 saci de iuta care erau pe marginea stupilor care erau linga afumator, deasupra afumatorului  si de acolo mai intii sa aprins partea superioara a pavilionului ca focul initial s-a propagat direct pe verticala luind intii foc tavanul pavilionului apoi a coborit pe rindurile de stupi .

bio

si filmul integral cu ce am filmat pe balta...ca ieri nu am reusit sa il incarc pe Youtube pe tot..

http://youtu.be/717xqDe-mn4

filip

Cand aveam afumator de tabla galvanizata,am parlit si eu un capac de stup.
Cineva m-a strigat si am vorbit cu el vre-o jumatate de ora.Cand m-am intors inapoi albinele iesisera pe lada afara.
Sub tabla deja scandura de brad se carbonizase,iat fumul intrase in stup prin podisorul cu plasa.
Cateva minute si eram in pragul unui dezastru.
Asta a fost o lectie care nu o voi uita toata viata.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Faina filmarea. Totusi si in restul tarii e frig, nu stiu cine a inceput stimularea, la mine se parea va vor veni vreo 4-5 zile cu soare si 8-9 grade. Sper ca de la inceputul lui martie sa fie o vreme cat mai buna.

bismark

   Dupa ce am vazut filmarea pot sa spun ca asa ceva am de gind sa fac si eu ca una este sa fie intr-un interior unde intodeauna sint ferite familiile de exterior cind ploua sau este ceata si alta in loc liber.Nu sint sigur ce maracini ai prin jur dar mi sa parut a fi o planta-echinacea- foarte buna pentru sanatate.Chiar daca sint stationar imi pot confectiona un fel de adapost ca un vagon in care sa am conditiile tale.Pomii din jur sint de asemenea un bun impuls primavara prin florile lor.Acolo vrei sa pui goldanii?.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

PricopArthur

bio, am si eu o intrebare: la urdinis ai la unii stupi o veranda, la altii nu. Care e diferenta la iernare intre ele?
Miere multă şi inimă curată!

MirceaCalin

Brava, dom'Bio !!!
Să vă trăiască.

bio

Citat din: Eugen B din Februarie 12, 2015, 02:39:03 PM
...., nu stiu cine a inceput stimularea, la mine se parea va vor veni vreo 4-5 zile cu soare si 8-9 grade. Sper ca de la inceputul lui martie sa fie o vreme cat mai buna.

Cu stimularea proteica a inceput multa lume ... si nu este rau daca cei care au inceput stiu, cunosc si simt familia de albine.

Amintesc de "metoda Calmus" care este aplicata de catre colegul nostru dar el este un "artist" care stie, cunoaste si simte familia de albine .... :bravo:

...dar daca aceea metoda va fi aplicata de vreun "maimutoi in apicultura" va da gresh.