Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Septembrie 14, 2014, 12:56:19 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 14, 2014, 08:17:36 AM

             

Mai clar spus ,cu cat familia e mai puternica consumul e mai mic per kg de albine.

Exact asa este si eu trebuia sa spun asa ....dar nu am spus  :wink:  :hi:

Cris

Citat din: bio din Septembrie 14, 2014, 11:20:33 AM

Turnatul in familii de sirop fara numar in aceasta perioada nu cred ca m-ar ajuta prea mult ci ar tine albina ocupata cu prelucrarea siropului in loc sa traga pe puiet. Zaharul il folosesc la stimulare , F 40 il folosesc la completare ca nu uzeaza albina --asa se spune, ca F 40 nu uzeaza .
Cum am ceva  zile cu cintarul pe minus cum le bag ceva sirop de zahar pentru stimulare, cantitati mici care sa imi tina cintarul pe plus la 100-200 de grame zilnic. Balanta la cintar o fac la 3-4 zile , daca vad 2-3 zile de cintar pe minus a patra zi recuperez din sirop de zahar plus un spor de 100 grame la zi..

Ce se potriveste albinelor din zona mea nu se poate potrivii familiilor de albine sa spun din vestul tarii sau din Transilvania..

...

trageti contra varooa .

=D> =D> =D>

cam pana in ce data te intinzi cu stimularile?
stimularile aste cu zahar uzeaza albina intr-o masura mai mica si o tine activa?
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

bio

Citat din: dodo79 din Septembrie 14, 2014, 12:52:02 PM
Nea Nelu, ce termen de valabilitate are f40?
si daca e desigilat?

Nu are termen de valabilitate . ..sau mai bine spus nu am avut niciodata probleme sa oia din loc, adica sa fermenteze acest F 40 .

Eu il iau cu bazinele alea IBC de 1000 litri si este vrac si evit sa-l tin in soare .

bio

#753
Citat din: Cris din Septembrie 14, 2014, 07:58:49 PM

cam pana in ce data te intinzi cu stimularile?
stimularile aste cu zahar uzeaza albina intr-o masura mai mica si o tine activa?

sal, Cris...
Nu-mi aduc aminte sa fi  sarit de 1 oct cu stimularile ... apoi iau la mina familiile le string la numarul de rame care ierneaza si le bag completare daca mai este nevoie cu F 40 doar la familiile cu probleme .
Cind ii iau la mina, de obicei incep in prima saptamina din octombrie, pentru a ii stringe pe ramele de iernare. La familiile  care ar mai avea nevoie de ceva hrana notez si le completez cu F 40 . Fac completari in asa masura  ca sa pot sta linistit pina la sfirsitul lui febnruarie inceputul lui martie.

Tot dupa stringerea pentru iarna le dau tuturor familiilor si siropul cu Fumidil B , merg de obicei 3-4 grame de Fumidil/ familie toamna si 1-2 grame/ la sfirsitul iernii


Cris

multumesc de sfaturi nea bio, voi mai face vreo 3-4 hraniri cu 300-400ml sirop cu ceva drijdie, dupa care voi mai completa unde e cazul

anul asta m-a, jucat cu imperecheatul matcilor si am ramas cu o matca imperecheata si o mana de albine, am vrut sa ii dau o rama de puiet da pana la urma nu am mai apucat, sant curios cum o sa reusesc sa il iernez pe asta  :sad:

cred ca o sa il bag la beci la sfarsitul lui noiembrie, pe la mijlocu lui ianuarie il scot in solar sa isi faca zborul de curatare, dupa care il bag din nou la beci pana la inceputul lui martie

avand in vedere ca in solar in zilele insorite se fac lejer si iarna 20 grade as pute sa ii fac si o hranire cu f 40
sper sa il bag in iarna pe 2 rame
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

MOTANUL

Citat din: bio din Septembrie 14, 2014, 08:59:13 PM
sal, Cris...
Nu-mi aduc aminte sa fi  sarit de 1 oct cu stimularile ... apoi iau la mina familiile le string la numarul de rame care ierneaza si le bag completare daca mai este nevoie cu F 40 doar la familiile cu probleme .
Cind ii iau la mina, de obicei incep in prima saptamina din octombrie, pentru a ii stringe pe ramele de iernare. La familiile  care ar mai avea nevoie de ceva hrana notez si le completez cu F 40 . Fac completari in asa masura  ca sa pot sta linistit pina la sfirsitul lui febnruarie inceputul lui martie.

Tot dupa stringerea pentru iarna le dau tuturor familiilor si siropul cu Fumidil B , merg de obicei 3-4 grame de Fumidil/ familie toamna si 1-2 grame/ la sfirsitul iernii
Acum am inteles care ar fi masurile speciale care sa inlature dezavantajele stimularii pontei in aceasta perioada. (completare cu hrana acolo unde este cazul si urmarire atenta).

In ce perioada se administreaza 3-4 grame de fumidil si in ce perioada 1-2 grame? (sa am idee macar). Sa inteleg ca este de preferat Fumidil B celebrului protofil pt. nosemoza? Tratamentul se face in urma unor analize de laborator / aparitia simptomelor sau preventiv in fiecare an?

Cand ar fi cel mai potrivit sa fac strangerea pt. iarna?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Citat din: bio din Septembrie 14, 2014, 08:47:52 PM
Citat din: dodo79 din Septembrie 14, 2014, 12:52:02 PM
Nea Nelu, ce termen de valabilitate are f40?
si daca e desigilat?

Nu are termen de valabilitate . ..sau mai bine spus nu am avut niciodata probleme sa oia din loc, adica sa fermenteze acest F 40 .

Eu il iau cu bazinele alea IBC de 1000 litri si este vrac si evit sa-l tin in soare .
:thanks:

cristi_vidican

Citat din: bio din Septembrie 13, 2014, 09:53:11 PM

Daca vrei sa cumperi centrifuga de acolo spune-le din prima daca nu ai fonduri europene si o iei mai ieftin .
Daca doresti si alte  detalii despe centrifuga te ajut cu placere
Ba mai mult, dacă n-ai fonduri și vrei factură, trebuie să te pui în genunchi să-ți dea.  :yahoo_cry:

bio

Citat din: cristi_vidican din Septembrie 15, 2014, 05:51:57 PM
.....
Ba mai mult, dacă n-ai fonduri și vrei factură, trebuie să te pui în genunchi să-ți dea.  :yahoo_cry:

Sal Cristi...

...dau acte la centrifuga. mie mi-au dat

bio

Citat din: MOTANUL din Septembrie 14, 2014, 10:29:24 PM
....
In ce perioada se administreaza 3-4 grame de fumidil si in ce perioada 1-2 grame? (sa am idee macar). Sa inteleg ca este de preferat Fumidil B celebrului protofil pt. nosemoza? Tratamentul se face in urma unor analize de laborator / aparitia simptomelor sau preventiv in fiecare an?
....

..incep cam dupa 1 octombrie sa string familiile de albine. Mai exact dupa ce infloreste "turitza"--este o planta care infloreste in zona mea,pot spune ca este ultima care mai da ceva nectar mai serios. Dupa ce termin de strins incep sa dau Fumidil . in jur de 3 grame am grija sa ajunga la fiecare fami8lkie sa fie in rezervele de iernare.
La sfirsitul iernii cind apreciez eu ca ar fi OK sa incep stimularile le dau restulk 1-2 grame de fumidil la familie.

Tratamentul il fac de multe ori fara nici o analiza deoarece in zona mea mierea de mana i-si face de cap in fiecare an si chiar daca in toamna albinele sunt OK peste iarna se pot intimpla multe .

Anul trecut am fost poate un pic smecher, poate ceva putoare, poate putin zgircit si nu le-am dat ratia normala de Fumidil si inainte de anul nou am fost nevoit sa le dau restul ca era belea in stupi--le-am facut turte atunci--... Pina in anul nou imi cazusera deja 2 familii de nosemoza iar dupa ce le-am dat mi-a m-ai cazut pina in primavara inca o familie care era prea slabita sa i-si revina.

Citat din: MOTANUL din Septembrie 14, 2014, 10:29:24 PM
....
Cand ar fi cel mai potrivit sa fac strangerea pt. iarna?

Nu stiu ce sa-ti spun ca depinde mult si de zona in care te aflii si de tehnologia care o aplici..
Vezi si tu ce fac vecinii tai , si fa ca ei....cred ca ai pe cineva in zona care este poate mai priceput si cu o vorba buna poti afla destule cred eu. Plus daca vrei sa afli cit mai multe lucruri si bune nu te lasa doar ce auzi--pune si citeste si reciteste  literatura apicola si te adaptezi la situatia ta reala.

Eu intr-un fel intelegeam cartile de apicultura care le-am citit cind m-0am luat de albine ...si altfel le intelegeam la a treia , la a patra recitire dupa ceva ani. N-am citit eu multe carti de albine dar pe care am citit-o cred ca am citit-o de cel putin 5-6 ori poate 10 ori.  De cind a aparut netul aam lasat mai moale cu cititul si rauy fac ca netul deformeaza, altereaza cunostiintele acumulate daca esti prea credul sa iei de bun chiar  tot ce zboara pe net.

MOTANUL

Cu netul am si eu rezerve - (si eu incerc sa gasesc informatii dupa ce am citit ceva oficial si am o baza). Ca asa la Obor mi-au spus ca varachetul nu are contraindicatii si nu afecteaza ponta matcii in nicio situatie... :D

Ref. la FUMIDIL B
- este un antibiotic si citisem undeva ca 1 gram de antibiotic poate contamina 100 de tone de miere!; Ori Flumidilul se da in cantitate mare (18-25g in functie de cat de mare este familia).

Pt. o miere de calitate am nevoie de urmatoarele:
1. sa nu contina antibiotic
2. insecticide
3. indulcitori (zahar, fructoza, glucoza, maltoza etc.)

Inclusiv varachetul contamineaza produsele stupului.

Anul asta nu am scos miere; la anul in primavara nu o sa scot sigur. Intrebarea ar fi ce fac cand o sa vreau sa scot miere?
Intrebarea mea are caracter teoretic la acest moment - dar si caracter practic pe termen lung.

Eu as folosi protofil daca este cat de cat similar ca si eficienta (prefer sa dau vitamine si minerale - din extracte naturale in loc de antibiotic). Cu toate acestea am luat deja o mare teapa cu ecostopul bulgaresc care nu a fost bun de nimic in combatarea varrozei.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

De obicei nu extragi din cuib, iar tratamentele se fac fara magazii. Daca faci toamna, pana primavara la rapita ar trebui sa dispara orice urma de tratament...si de hrana din toamna...nu stiu ca nu am facut tratament cu antibiotic si nu am dat miere la procesatori so far.

bio

Citat din: MOTANUL din Septembrie 16, 2014, 01:09:32 PM
....
Ref. la FUMIDIL B
- este un antibiotic si citisem undeva ca 1 gram de antibiotic poate contamina 100 de tone de miere!; Ori Flumidilul se da in cantitate mare (18-25g in functie de cat de mare este familia)......

Sal, Motane...
..fumidil se da 5 grame / familie >
....daca in carte spune 5 grame pe familie atit dau.... nu ma tine buzunarul sa dau  25 de grame .
.. se da cind familia este pe ramele de iernare deci slabe sanse sa ajunga in ramel;e de magazie care le voi pune pe familie peste ~ 6 luni .

Citat din: MOTANUL din Septembrie 16, 2014, 01:09:32 PM
.......
   Anul asta nu am scos miere; la anul in primavara nu o sa scot sigur. Intrebarea ar fi ce fac cand o sa vreau sa scot miere?
....

Nu o sa m-ai cumperi miere din alte parti ca vei avea mierea ta.




MOTANUL

Eu nu am prospect in mana ca nu am cumparat; Si nu vreau sa mai dau bani pe substante / medicamente neverificate.

Am gasit un loc in care asa scria:
http://www.stuparitul.com/medicamente_substante_apicole.html
citez:
FUMIDIL B - PUDRA
Fumidil B contine ca principiul activ antibioticul fumagilina. Se administreaza amestecat in sirop in urmatoarele cantitati: la o colonie mare 25 g/l sirop, la una medie 18g/750 ml sirop, la un roi 18g/0,500 ml sirop. Se administreaza in hrana albinelor cantitatea de sirop medicamentos in mai multe reprize sau prin stropirea peretilor si ramelor stupului, iar cantitatea ramasa in hranitor spre consum.

In alt loc scrie ca ar fi nevoie de 2-3 grame substanta activa per familie
http://www.apivetsrl.ro/cumpara/fumagalina-cutie-de-96-grame-4749269
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bismark

   Zilele astea la radio antena satelor am auzit un profesor dr.de la Iasi de o noua boala a albinelor ,,  boala neagra,, sau boala padurii care sa produs in familiile de albine datorita carentelor de anumite elemente lipsa din miere din cauza acestui an atipic. Aceasta boala se manifesta prin subdezvoltarea puietului aparind mult puiet fara aripi si negru inca de la iesirea din celule.Acest lucru l-am observat si eu.Am crezut la prima vedere ca este varooa,dar la tratament nu a rezultat acest lucru.Apoi am crezut ca e puiet racit dar nici acest lucru nu a fost dovedit acum cred ca ce a spus acel profesor sa fie cauza. Daca stiti ceva in acest sens spuneti cu ce poate fi tratat.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/