Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

..profitind iar de telefonul copilului am mai facut azi citeva fotografii.

..Imagini cu pavilioanele mele vazute dupa digul care ma protejeaza pe latura de nord a stupinei.




bio

..si mai de aproape...




mape 48-petru manea

Frumoase pavilioane ,dar....nu as vrea sa fiu in locul tau  :hi:

bio

..Asta este "TUTANKAMON".....ultimul pavilion care inca il mai am cu stupi orizontali .
In primavara il bag in RK ...  dupa....  cred ca are 15 ani de serviciu ....



bio

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 04, 2013, 06:53:28 PM
Frumoase pavilioane ,dar....nu as vrea sa fiu in locul tau  :hi:

Iarna este usor...

..vara este mai greu...


tassevasi

  Bravo Bio ,la  ce ai tu acolo iti treb inca 2 apicultori  priceputi sa  faci fata .
  :bravo: =D> =D>

G. Iulian

Felicitări, frumoase pavilioane, "aici este munca dumneavoastră".  =D>  =D>  =D>

bio

#323
..pavilioane noi...relativ noi.

pavilioane cu stupi verticali ... n-or fi poate cel mai bun model de stup, dar cu acest tip mi-am format un stil de lucru si nu l-as mai schimba ca imi ajung cit schimbari am tot facut.

La orizontali, nu ma mai intorc  ..... nu se potrivesc modului meu de lucru, sau, nu se potrivesc din cauza ca "am evoluat".




bio

Citat din: tassevasi din Decembrie 04, 2013, 07:02:36 PM
  Bravo Bio ,la  ce ai tu acolo iti treb inca 2 apicultori  priceputi sa  faci fata .
  :bravo: =D> =D>

Eu care muncesc efectiv in stupina,...nu "muncesc cu degetu".....pot tine cred destul de usor  ~300 de familii la modul meu de lucru .  Ma refer la lucrul in  familiile de albine.

Ma cam rupe munca...dar inca duc.

Pavilioanele le-am conceput astfel incit sa ma pot descurca singurel . Nevoie de  ajutoare, am la extractii si alte activitati care nu reclama prea multa calificare.

Inclusiv la mutari mi-am perfectionat un stil propriu si ma descurc singur sa mut pavilioanele. Singur imi agat protapul la cupla tractorului...singur le decuplez..s.a.



pharaonu75

Vezi ca nu este bine sa faci chiar totul singur... =)) =))

P.S. Se vede si din poze ca esti "Numero uno" :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Sal Dane,

nu prea te-am vazut pe Forum de ceva timp incoace..

Ai fost la "plimbare"..?

Ce ti-ai luat..??..Ai gasit ce doreai..?


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

..aa..

...baga..baga poze ca sunt curios ce ai gasit..:))

pharaonu75

Asta:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube