Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

aaa... Da !!.. am fost toata ziua numai in fuga de colo colo si am uitat si de  cite :beer:..:) pentru toti colegii..


"Cuscre" pentru tine dau si o  : sampanie:


pharaonu75

Citat din: bio din Ianuarie 07, 2015, 11:43:38 PM
...
"Cuscre" pentru tine dau si o  : sampanie:

Dau eu sampania, tu trebuie doar sa dai "din casa"! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

eu dau... dar numai sa stiu ce v-ar interesa.
Fara intrebari sa vorbesc asa cred ca este cam greu pt mine.

"din casa"...gata am gasit motiv de filmare . Incerc miine sa-l filmez pe giner-tu cind va cinta la orga ce a invatat singurel, autodidact .

pharaonu75

Citat din: bio din Ianuarie 07, 2015, 11:52:35 PM
...
"din casa"...gata am gasit motiv de filmare . Incerc miine sa-l filmez pe giner-tu cind va cinta la orga ce a invatat singurel, autodidact .

:bravo: =D> =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

balasbebe

Citat din: bio din Ianuarie 06, 2015, 08:06:39 PM
Am ajuns anul trecut pe la Bucuresti, la en-gros-urile alea de chinezi...Europa sau Dragonul Roshu --parca asa le spune acum---si mi-am luat un MCV  plin de materiale textile .
\Pentru saltelute am luat citeva valuri de doc alb si ceva melana ...  plus tuul pentru masti... tercot satinat si plasa de tintari pentru colectoarele de polen....

Momentan fac "plicurile" pentru saltelute apoi trec la masti..:)..

..am saltelute pentru toti stupii,... dar daca am material luat  le mai fac citeva saltelute in plus cu speranta ca le va fi mai bine la albine in primavara daca au inca cite o salteluta deasupra.

La mai mare Ionele!
Am renuntat la melana. Este un material mai rece decat bumbacul, absoarbe condensul, il retine si se face mult mucegai prin el.



iulian61

La multiani! Sanatate si noroc.

mosunick

SA fii iubit! Sanatate si la multi ani! Ramane cum am stabilit: Ani multi, da' buni, daaaaa? :hi: :hi: :hi:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

.... azi nea Bio a sortat la sitele de propolis.


De curiozitate am cintarit o sita ...



marian sima

Nu stii sa te distrezi in WEEKEND.
Eu ma joc la platane. :nudie:

bio

...in decursul unui an apicol adun ultima sita in prima jumatataea a lunii septembrie.

De la jumatatatea lunii septembrie pina la a ultima saptamina de inflorire a salciei, chiar prima saptamina de inflorire a rapitei nu adun nici o sita de propolis... ce au adunat toamna pe sita ramine in stup, deoarece, cred ca aceea sita imbracata cu propolis care este ca un podisor pe familia de albine ajuta la lupta albinelor contra multor boli.

Primavara cum se stabilizeaza timpul "pe frumos" si deja albina eclozionata este in numar din ce in ce mai mare incep sa adun sitele de proppolis . La prima adunare de site adun de la toti stupii... apoi cind umblu prin stupi adun orice sita care este acoperita chiar si cu 80% din suprafata... si fac asta pina la inceputul lui septembrie  cind stopez recoltarea lor.

De la o familie pot aduna intr-un sezon chiar si 3 site bune de recoltat. Nu am tinut cont exact,...eu nu stiu cita miere fac pe familia de albine... =))/..darmite cit propolis as aduna de la o  familie.

bio

Citat din: marian sima din Ianuarie 14, 2015, 07:13:47 PM
Nu stii sa te distrezi in WEEKEND.
Eu ma joc la platane. :nudie:

Maqrian..??>.da parca azi nu a fost duminica.

..tu baga mare acolo "la platane" ca te asteapta clientii..:)).. nu ar fi mai buna racirea cu apa..??..sau este mai buna racirea "cu platane"..??

marian sima

Bio cum este vremea acum te joci cu presa cu racire pe aer.
Decat bagi transformatorul in priza si lucrezi lejer.

Cand e canicula aia mare in toiul veri presa cu racire pe apa e un pic mai rapida,insa mie mi-e urat sa stau cu furtunul dupa mine .

Una cu sisteme de racire peltier (sistemul de racire de la lazile frigorifice auto)a-r da mai bine decat cea racita cu apa .
Insa costa in plus transformatorul de 12 v si placile de racire.




bio


ciucur

Domnule bio,
Detaliati in pic rezultatele utilizarii de apivirol.
De asemenea daca doriti sa scrieti ceva despre prepararea si dozarea septolului sau unui alt produs ce contine amina cuaternara.
Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Aurel

   Salut Bio, folosessti sita metalica sau plasa textila,plastic?