Stupina de Dragasani, Valcea POZE-VIDEO

Creat de plindemiere, Ianuarie 14, 2013, 10:30:38 PM

« precedentul - următorul »

plindemiere

 =)) eu te-am intrebat cati ai acum, nu cati o sa ai in cel mai bun caz.....

Mihai Sergiu

Am ajuns la 45 in 3 ani din care 20 sunt roi de anul acesta :)
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Hermannstadt

Bine ai venit printre noi si succes in continuare.

Numai bine!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

plindemiere

Citat din: Hermannstadt din Ianuarie 14, 2013, 11:10:16 PM
Bine ai venit printre noi si succes in continuare.

Numai bine!
multumesc pt incurajari, si tie numai bine... :wink2:

mape 48-petru manea

Bine ai venit ! Toti au inceput ca tine (aproape toti )  ,dar cu munca si perseverenta poti ajunge in 5 ani la o suta .Bafta !
p.s. am amintiri nu prea frumoase de la Dragasani---am facut armata la Dragasani  in ani 1968-1970 la unitatea 8066 a MAI
teren de instructie --zavoi OLT ,CAlina,poligon de tragere Strajesti etc  :hi: :hi: :hi:

Hermannstadt

Din poze am remarcat ca ai asezat stupii intr-un colt al gradinii unde gardul tine umbra, intrebarea mea ar fi daca acest lucru nu influenteaza cu ceva conservarea stupiilor pe timpul ierni?
Poate ne ajuta un stupar cu experienta :)

Numai bine!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Locul nu este potrivit,dupa cum vad eu urdinisul este spre est si in plus pozitia stupilor este lipsita de soare toata iarna si astfel ingreuneaza zborul de curatire

Hermannstadt

Si probabil creste si consumul de papica la albinute :)
D-le mape 48 multumim de raspuns.
Numai bine !
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Razvan HD

Binte ati venit !
Va doresc iernare usoara !
:hi: :hi: :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

silviu

Salut si bine ai venit.Acesta nu este un forum in care lumea se da rotunda cu ce are si cat stie.Aici,cel putin eu asa il percep pana acum,ca esti incepator sau cu exp.,ca ai doi sau doua sute de stupi,ca sti si dai sfaturi,sau ca nu sti si vrei sa inveti,aici pe acest forum ai loc.Important este sa ai dragoste de albine.Daca vei vrea vei ajunge si mare.poate unii nu vreau sa creasca prea mult.Toata lumea poate primi un sfat pe acest forum sau sa emita o parere fara a fi jignit de stiutori.Succes,succes,succes!
                 Cu stma,
                          Chis
  PS. Atentie la ce a spus Mape 48.
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

plindemiere

Citat din: mape 48 din Ianuarie 15, 2013, 10:24:08 AM
Locul nu este potrivit,dupa cum vad eu urdinisul este spre est si in plus pozitia stupilor este lipsita de soare toata iarna si astfel ingreuneaza zborul de curatire
mape, stupii nu sunt orientati spre rasarit, sunt spre sud. Deci soare au cam tot timpul, problema e ca sunt langa gardul  de beton, si pe acolo nu mai trece soarele. La papica, nu m-au tocat prea mult, la jumatatea lui ian 2013, am pus a doua felie de apifonda. Pozele sunt facute dupa amiaza, nu de dimineata.

Porfy66

Mie mi se pare o alta problema destul de serioasa. Cat de circulat e acel drum? Daca trec masini in viteza e o problema... Se produc vibratii si le deranjeaza... Gandeste-te si la aspectul asta...
:hi: :hi: :hi:

plindemiere

Citat din: Porfy66 din Ianuarie 15, 2013, 10:47:34 PM
Mie mi se pare o alta problema destul de serioasa. Cat de circulat e acel drum? Daca trec masini in viteza e o problema... Se produc vibratii si le deranjeaza... Gandeste-te si la aspectul asta...
:hi: :hi: :hi:
Da, cred ca ar trebui sa ma gandesc la alta locatie mai linistita, mai ales ca in partea dreapta a stupinei, am ograda gainilor, si cainele latra mai tot timpul. Nu prea am spatiu unde sa iernez cu ei in conditii optime. Cred ca singura varianta ar fi o magazie izolata fonic, pt ca eu stau chiar la o rascruce de drumuri, unul fiind cel care merge spre Targu Jiu, deci foarte circulat de tiruri.

Hermannstadt

Din cate stiu eu zgomotul (animale domestice) nu deranjeaza albinele, cred ca merita sa faci o incercare.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

plindemiere

cred ca si zgomotul animalelor influenteaza la fel cum influneteaza si vibratiile,  dar nu stiu sigur, poate un cunoscator poate da mai multe detalii... :coffee: