Stup cu doua matci

Creat de Viorelalbinaru, Octombrie 10, 2012, 12:50:01 PM

« precedentul - următorul »

Nea Costica din Buzau

Am primit doi stupi orizontali cu 18 rame 1/1, si fiind incepator nu stiu daca voi fii in stare sa-i folosesc, si atunci am studiat modificarea unuia dintre ei.
- cuib 17 rame 1/1 plus hranitor
- podisoare
- capac detasabil
- cat 17 rame 1/2


Iata ce a iesit !!  :wink2:

Acuma as dori sa ma ajute colegii [care au expermentat] sa-l folosesc.
sanatate la toti  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!


Obombo

Milu, pune si tu pozele alea in alta parte ca acolo trbuie sa te inregistrezi ca sa le vezi.
Sanatate.

mape 48-petru manea

nea Costica
desparte cu o diafragma etanse in doua parti ,pui doua roiuri ,o gratie haneman peste si un cat /magazin deasupra
vezi metoda Dan Margarit cu doua roiuri
sau metoda profu online 2 in 1  :P

Nea Costica din Buzau

Asa ma gandeam si eu Petrica  :hi:

Mai mult ma gndeam asa; pana la un punct cum ai spus, dupa ce am pus catul [cuibul full de albina, inceput de cules intens salcam], scot matca din partea cu urdinisul si puietul alb din tot cuibul si albina acoperitoare, si le pun in alt cuib de pe vatra. Matca ramasa o restrang in partea opusa urdinisului.
Acuma intreb ce probleme as putea intimpina, ca sa pot lua masuri adecvate din timp, multumesc  :hi:

ps nu pot vedea trimiterea lui Milu 56 [leatul meu  :wink2:]
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

milu56

Citat din: Obombo din Ianuarie 20, 2013, 11:41:35 PM
Milu, pune si tu pozele alea in alta parte ca acolo trbuie sa te inregistrezi ca sa le vezi.
Sanatate.
un model de nucleu pt.stupul cu 2 regine.

mape 48-petru manea

Costica-----roiul e roi si familia e familie
asa cum spui tu se face cu familiie care au iernat cu doua matci si atunci se face continuarea cum spui tu
Succes  :hi: :hi: :hi:

Nea Costica din Buzau

Sa nteleg ca acum nu mai pot baga doua familii in acest ladoi, separate cu diafragma etansa si cu gratie peste cuiburi ??
Si atunci bag o singura familie, si dupa salcam mai vorbim  :wink2:
Cred ca a inceput sa se risipeasca ceata, mai astept lumina  ^:)^
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

mape 48-petru manea

deocamdata daca vrei sa faci miere foloseste verticaliisi lasa stupii primiti pentru "experiente "cauta metoda descrisa de userul " gheghe" acum vreo 10 zile (o sa caut si eu unde a postat si te informez ) 

cristipep


cristipep

Am auzit de metoda cu dua matci dar una dintre ele nu rezista mai mult de o luna de zile in stup......