Matca sau botca?Ce aleg..... astept pareri.

Creat de codrin br, August 15, 2012, 10:38:34 PM

« precedentul - următorul »

codrin br

Am umblat la un roi format anul acesta pe 9 rame cu pastura, miere etc. si am constatat urmatoarele:
matca exista, oua, puiet capacit, larve exista, dar...... intr-o margine pe a doua rama( care are numai miere in rest, exista si o botca trasa capacita).
Astept sfaturi, ce aleg la vremea aceasta? Matca? sau botca? Daca aleg matca care e probabilitea sa ies cu ea din iarna? Daca aleg botca e destul de tarziu pentru imperechere (trantori prea putini).
Fac hranire cu sirop 1/1, 500 ml la 5-6 zile.

tassevasi

  De ce sa alegi tu ,urmareste si vezi ce  se intimpla .
  Numai bine .

Kiwi Bee

Daca matca oua uniform si compact atunci totul e bine. Daca vrei sa experimentezi cu acea botca fao separat intrun micronucleu de imperechere.

codrin br

Multumesc frumos de raspunsuri , asa am sa fac las matca deoarece oua uniform pe centrul ramei in elipsa, si voi scoate rama cu botca si cu alte albine sa formez un micronucleu care sa il ajut si vad ce se va intampla.
Sa auzim numai de bine!

G. Iulian

Am avut o situație asemănătoare pe lângă matcă am găsit și trei botci. Matca a început ponta mai târziu și albinele cred că au vrut să o schimbe, cu toate că este de anul acesta, matca a rezolvat dilema și a stricat botcile.  :bzz:

codrin br

Ce am facut in seara aceasta:
Am luat matca si o rama cu puiet, si impreuna cu inca doua rame una cu miere si alta cu pastura din rezerve le-am pus in alt nucleu la vreo 5 metri de stupul initial, am mai scuturat o rama cu albina de pe puietul in stadiu de larva si atat. pe loc a ramas botca cu celelalte rame si albina aferenta. Gasind si a doua botca trasa am mai infiintat un roi cu o rama de miere si alta miere si pastura , dar la care am mai adaugat doua rame pline cu puiet capacit din alt stup.
Maine incep hranirea cu sirop 300 ml la 2-3 zile la toti trei roii nou formati adica la matca batrana si cei doi roi cu botci trase, urmarindu-le evolutia in timp. Pe parcurs in functie de ce se va intampla mai adaug trantori si puiet capacit. Pana pe 20-25 septembrie mai este asa ca......doamne ajuta.
Sa auzim de bine!   

bucovineanu

Daca eram in mai sau iunie, existau toate sansele de reusita. Dar suntem la 15 august. Acum nu s-a facut altceva decat s-a slabit acea familie.

Kiwi Bee

Codrine , ma gindesc la cazul in care gaseai 10 botci. Oare taiai ramele cu laserul sati formezi 10-11 roi?

Bucovinene, pregateste un roi de vinzare pt primavara.... doar in caz ca...... va dori Codrin sa cumpere unul.

codrin br

Da, va multumesc frumos de incurajari  :D, nu zic ca nu aveti dreptate in ce spuneti cu reusita deplina in luna mai-iunie, dar ...... incerc, si ma voi stradui sa reusesc sa le ajut acordandu-le atentia deosebita. Intradevar e foarte taryiu pentru ceea ce fac eu acum, mai ales la temperaturile de afara.....

ceausescu95

si eu am omorat o matca din greseala de vreo doua saptamani ,dar am adus de la un prieten o boca capacita de salvare.ca am zis sa nu pierd multa albina pana o sami faca alta matca.De vreo trei zile matca respectiva s-a imperecheat.Oua destul de bine pentru o matca de salvare :hi: :hi: :D

apivasmob

Ceea ce a facut el se numeste experiment dar ....pe la jumatatea lui septembrie o sa-l unifice cu cel cu matca mai in varsta.
Sanatate tuturor apicultorilor

Adrian Roman

Codrine, daca faci experimentul (rezultatul se stie deja, nu vei vedea nici o noutate ), e cu paguba in primul rand ptr. albine !!! Sporul numeric de albine in cei trei roi e discutabil la ora aceasta, si fiind putine fac putina treaba in stup ! In septembrie, chiar daca se fecundeaza (???) pana atunci, vei avea trei roi rahitici, in loc sa ai o familie puternica, din care la primavara poti face trei roi cu sanse reale de dezvoltare .....In locul tau, le-as uni cat mai repede la loc !!! :nod:

codrin br

Domnule Roman aveti dreptate cu slabirea unei familii prin formarea roilor, dar o intrebare daca se poate : in cazul in care matca se fecundeaza si incepe sa depuna oua pana pe maxim 05 septembrie, ajutata cu doua rame de puiet capacit gata sa iasa , si cu sirop, nu as reusi pana pe 1 octombrie sa  dezvolt acei roi sa treaca peste iarna(numai in conditiile in care vremea va permite acest lucru)?
Doamne ajuta si sa auzim numai de bine!

bucovineanu

Acei roi nu au nici o sansa sa treaca iarna. Cele mai multe din albinele din care sunt fornati acum nu vor ajunge pana in primavara. Multe dintre ele nu vor ajunge nici sa intre in iarna. In primavara ajung albinele care se nasc de acum inainte. Cat puiet vor pune reginele pana la intrarea in iarna, daca se vor fecunda?

codrin br

Foarte adevarat domnule Bucovineanu, albinele care se nasc de acum incolo vor trece peste iarna. Am scris ca acei roi am sa ii ajut cu doua rame cu puiet capacit ( puiet capacit care va fi tot in aceasta perioada). Este singura sansa.
In cazul cel mai nefavorabil, voi unifica acei roi cu alte familii astfel incat sa treaca peste iarna, si poate intr-unul voi pastra o matca fecundata in cutie pana la primavara (daca merita matca respectiva).
Totul depinde de ......vreme si de o structura organizatorica bine definita a familiei de albine peste capacitatea noastra de intelegere.
Sa auzim de bine!