"NU UITATI ALBINELE MOR IN MARTIE" _BATRANUL

Creat de doru AN2, Martie 02, 2012, 07:41:20 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2014, 12:35:23 PM
Citat din: cipriene din Februarie 15, 2014, 12:02:50 PM
pe mine ma bate gandul sa incep sa le dau sirop. m-am uitat pe prognoza si mi se pare ok pentru vremea asta
Vremea este destul de buna, dar am vazut ca se recomanda hrana solida pentru hranirile de completare acum, cu toate ca 150-200ml sirop pus pe o rama l-ar trage albinele mai repede langa puiet decat turta. Este bine sau nu?

Citat din: rarescyp din Februarie 15, 2014, 10:50:19 AM
:)majoritatea mor in martie si de batranete... :)
Putem sa profitam de zilele calde si sa asiguram necesarul de proteina pentru a ajuta la inlocuirea albinelor ... altfel, in martie cu siguranta se vor depopula rau!
mie- mi spui...am stimulat deja de 6 ori cu turta proteica model calmus daniel...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mmacreanu

Citat din: rarescyp din Februarie 15, 2014, 02:29:48 PM
Citat din: mmacreanu din Februarie 15, 2014, 12:35:23 PM
Citat din: cipriene din Februarie 15, 2014, 12:02:50 PM
pe mine ma bate gandul sa incep sa le dau sirop. m-am uitat pe prognoza si mi se pare ok pentru vremea asta
Vremea este destul de buna, dar am vazut ca se recomanda hrana solida pentru hranirile de completare acum, cu toate ca 150-200ml sirop pus pe o rama l-ar trage albinele mai repede langa puiet decat turta. Este bine sau nu?

Citat din: rarescyp din Februarie 15, 2014, 10:50:19 AM
:)majoritatea mor in martie si de batranete... :)
Putem sa profitam de zilele calde si sa asiguram necesarul de proteina pentru a ajuta la inlocuirea albinelor ... altfel, in martie cu siguranta se vor depopula rau!
mie- mi spui...am stimulat deja de 6 ori cu turta proteica model calmus daniel...

6? dar cand ai inceput? se da la 3 zile si daniel calmus zicea sa nu depasesti 500 g pana in martie
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

am inceput pe 21 ian...dau 50- 100g pe fam la 3- 4 zile, cand am timp...am avut noroc si cu vremea...La mine , in data de 8 feb aduceau polen...
Multa sanatate
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

cipriene

eu cred ca difera foarte mult stimularile de la o zona la alta. asta datorita vremii in special
nu cred ca trebuie sa ne mai raportam la "invatati" sau la carti de acum 20-30 de ani
s-au schimbat multe, inclusiv starea vremii  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

rarescyp

cipriene...foarte corect spus...la mine vrrmea s-a incalzit de la jumatea lui ianuarie si maj matcilor au inceput pontamai devreme anul asta...asa ca si stimularile se pot fave de timpuriu...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

D006

Eu credeam că albinele mor pe tot parcursul anului dar inteleg că la el mor doar in martie ....   interesanta rasa.....

mmacreanu

Citat din: dragos2006 din Februarie 16, 2014, 06:28:08 PM
Eu credeam că albinele mor pe tot parcursul anului dar inteleg că la el mor doar in martie ....   interesanta rasa.....

:))) sesisez un pic de invidie
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

 :)...eu m-am obisnuit cu replicile lui dragos...arunca cate o 'bomboana', pe urma se retrage  si se distreaza cum sar  ''cainii'' pe ea...stie el prea bine sensul adevarat al titlului acestui subiect ''albinele mor in martie''
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

D006

Citat din: mmacreanu din Februarie 16, 2014, 07:20:52 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 16, 2014, 06:28:08 PM
Eu credeam că albinele mor pe tot parcursul anului dar inteleg că la el mor doar in martie ....   interesanta rasa.....

:))) sesisez un pic de invidie

  Pe cine ?

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Februarie 16, 2014, 06:28:08 PM
Eu credeam că albinele mor pe tot parcursul anului dar inteleg că la el mor doar in martie ....   interesanta rasa.....
Dl Dragos stiu ca esti incepator de aia iti explic. Se spune ca AU MURIT ALBINELE ATUNCI CIND MOARE TOATA FAMILIA !!!  :welcome: ( altadata mor din albine )  :thanks: :thanks:  :cu plăcere:

D006

Interesant , mie nu mi s-a intamplat niciodata . Vara mai devine cate unul besmetic si-l desfiintez eu .

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Februarie 17, 2014, 08:44:19 AM
Interesant , mie nu mi s-a intamplat niciodata . Vara mai devine cate unul besmetic si-l desfiintez eu .
MAI DRAGOS TU MINTESTI !!!!!!  :P

mmacreanu

Citat din: dragos2006 din Februarie 17, 2014, 08:23:54 AM
Citat din: mmacreanu din Februarie 16, 2014, 07:20:52 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 16, 2014, 06:28:08 PM
Eu credeam că albinele mor pe tot parcursul anului dar inteleg că la el mor doar in martie ....   interesanta rasa.....

:))) sesisez un pic de invidie

  Pe cine ?

... pe cei cu alta rasa :)) (era o gluma)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cipriene

Citat din: Bătrânul din Februarie 17, 2014, 01:23:42 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 17, 2014, 08:44:19 AM
Interesant , mie nu mi s-a intamplat niciodata . Vara mai devine cate unul besmetic si-l desfiintez eu .
MAI DRAGOS TU MINTESTI !!!!!!  :P

mistocareli
.
.
..
pacat, se poate mai mult si mai bine
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipik

Cred mai corect ar fii: Albinele incep sa moara din martie, de batranete. Daca nu are cine sa le inlocuieasca pe cele care mor, le facem de 3 zile, 9 zile............
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/