Latimea leatului superior la rame

Creat de Dani V., Februarie 20, 2012, 03:48:42 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

#15
Distanta dintre rame o dau lateralele. Intrebarea initiala a fost care ar fi latimea optima a letisorului superior.
Aceasta dimensiune nu ar trebui sa fie lungimea a 2 celule in care matca sa poata oua?
Miere multă şi inimă curată!

tassevasi


Citat din: tassevasi din Februarie 20, 2012, 07:03:36 PM
Citat din: Dani V. din Februarie 20, 2012, 03:48:42 PM
Ma framanta de ceva timp o problema.
Ce importanta are latimea leatului superior?
Sa zicem ca as vrea sa il fac de 14mm, afecteaza cu ceva?
Mentionez ca la mine distantele dintre rama de jos si cea de sus nu este mai mare de 3mm si anul acesta trec pe multietajat.

Spui ca distanta intre ram de sus si cea de jos e de 3mm , sti  cu ce te avantajeaza daca faci  leatul tot de 20mm in grosime  si lat de 14mm , numai cu economie de material , nu te ajuta la marirea distantei de 3mm ,pt ca lateralele (de 37mm) sunt la dimensiunea necesara ,ca inaltime .
  Ai un mare dezavantaj ca le faci din stejar , in primul rind la batut cuie  ,ori capse .
   Va intra f f greu si va crapa de fiecare data  si nu faci nici o brinza .
  Dac vrei sa ai distanta mai mare de 3mm atunci pui pe fiecare latura a magazinului(cat) la partea de jos , un adaus lipit si prins in capse, fisii de 05mm material pt a inalta catul sa ai distanta de 8mm intre rama de sus si cea de jos .
   Eu acum am terminat de facut si montat in jur de 850de rame numai din brad uscat poate si de 7-8 ani .
  Se lucreaza f f bine si nu mi- a crapat decit 2-3 si astea la noduri unde nu am fost eu atent sa dau gaura cu spiralul inainta .
   Faci cum crezi dar sa ne spui si noua ce te-a  iesit .
Numai bine


Ai vrut sa te convingi daca spun adevarul ,daca va crapa lemnul de stejar.
  Iar distanta-i mica intre cele 2 corpuri.


Citat din: Dani V. din Februarie 20, 2012, 08:12:47 PM
dar nu vreau sa imi maresc distanta  de 3mm :razz:
mie imi place asa cum e  :D e foarte buna distanta aia.
de ce vroiam sa fac de 14? pt ca umerii lateralelor sa fie mai rezistenti = mai grosi
leatul nu il fac de 20 in grosime ci de 12



Citat din: pharaonu75 din Februarie 21, 2012, 08:43:58 PM
Distanta dintre ramele din cuib si cele din cat trebuie sa fie de minim 8 mm, altfel vei strivi albinele care se afla pe leatul superior al ramelor din cuib.


Tu faci cum vrei .
Numai bine

Porfy66

Citat din: Dani V. din Februarie 20, 2012, 03:48:42 PM
Ma framanta de ceva timp o problema.
Ce importanta are latimea leatului superior?
Sa zicem ca as vrea sa il fac de 14mm, afecteaza cu ceva?
.....
Hai sa iti raspund eu scurt si la obiect. Daca latimea leatului superior este mai mica de 25 mm va creste distanta dintre leaturile superioare iar albinele vor construi intre aceste leaturi superioare punti de ceara in care chiar vor depune si miere si va fi foarte neplacut pentru ca de fiecare data cand scoti ramele va curge miere. Un alt aspect negativ este ca blocheaza foarte mult accesul albinei in cat. Albinele vor circula practic in principal doar pe lateralele cutiei. Tot ce iti spun este vazut de mine la un stupar batran care nu lucra cu rame stas.

Dani V.

Multumesc pentru raspunsuri
Referitor la acea distanta de 3mm. Fagurii vor fi mult mai apropiati= un stup cat mai apropiat de cel natural.
Si acea distanta nu este ca m-am gandit eu sa o fac asa. M-am luat dupa germani.
Si lucrand cu multietajat nu o sa lucrez des cu ramele.

puiu

Eu lucrez cu leatul superior de 28 mm. E numai bun,ii simt ca pe un nou nascut, cand deschid stupii si-i vad cat de bine merg.