familii albine salbatice

Creat de Miere Sorin, Ianuarie 25, 2012, 09:35:18 AM

« precedentul - următorul »

Miere Sorin

Buna,
Se ocupa cineva cu cautarea familiilor salbatice?Exista vreo metoda specifica pentru localizare?Se ocupa cineva de asta.

As dori sa imi fromez o linie de matci din acestea.


Multumesc!

mape 48-petru manea

una din metode : - te duci in padure cu un fagure cu miere descapacesti si astepti un timp ( cateva minute ) si vor veni din ce in ce mai multe albine la luat miere ,te uiti dupa ele cand pleaca si afli directia mai departe e simplu

ves.lucian

  daca vedeai ultima emisiune " natura si aventura " de pe tvr2 ai fi vazut ceea ce te intereseaza !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Miere Sorin

Multumesc!
Din pacate am prins doar sfarsitul emisiunii.

ves.lucian

  cred ca duminica viitoare este continuarea !!! sper sa nu ma insel !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Kiwi Bee

Sti un link la postul TV in cauza ca sa ma uit si eu in reluare? Mersi.

Seba


Kiwi Bee

Pe mine ma lasa sa derulez doar ultima emisiune din 19 ian. Pacat ca nu avem posibilitatea de a vedea emisiunea cu albinele.

stefan1

 Sorin, nu stiu cat de util este sa cauti stupi din padure. In general acolo nu rezista mult si fondul 'salbatic' se reinnoieste anual cu roi plecati din stupinele din jur. S-ar putea totusi sa mai fie si familii salbatice, care s-au invatat sa faca fata in special la varroa, dar si daca sunt, nu cred ca numarul lor e mare si deci probabilitatea de a gasi o asemenea famile e mica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Miere Sorin

Am luat legatura cu un padurar care zice el ca stie 1 stp de mai multi ani in accease scorbura sunt curios la primavara.
Care este modalitatea de a muta albinele intr-o lada.Banuiesc ca nu prin taierea copacului

emilavram

daca urmaresti sa faci doar matca din familia salbatica e suficient sa iei ceva fagure cu puiet si sa faci niste  botci nu sa iei toata familia.  :P

Kiwi Bee

Citat din: emilavram din Ianuarie 26, 2012, 07:36:02 AM
daca urmaresti sa faci doar matca din familia salbatica e suficient sa iei ceva fagure cu puiet si sa faci niste  botci nu sa iei toata familia.  :P

Cel mai ideal ar fi sa divizezi familia aceea si cum spune Emil Avram sa faci o regina dintro bucata de fagure cu puiet care se va imperechea tot acolo in padure posibil cu trintorii din acea familie.

Dar nu poti sa fi sigur ca totul va merge perfect.

Ca sa scoti o familie dintro scorbura mai ales daca intrarea e mica trebuie sa improvizezi. De exemplu iutate la unul din videourile IWF unde un batrin neamt pune o plasa speciala facuta de el la intrare apoi tu cu un furtun introduci fum in scorbura.
Albinele care vor iesi vor intra in plasa ta.Dar oricum nu este o manevra usoara chiar poate ca vei avea nevoie de ajutor.

Referitor la sfatul de mai sus si anume sa duci miere in padure si sa astepti putin pina vin ceva albine eu as mai complecta ceva.

Sa ai la indemina si ceva sa prinzi citeva albine(de exemplu o plasa de fluturi) si sa bagi imediat albinele intro ladita frigorifica(din aia de picnic) cu gheata la rece pt 2 minute.Pai nu pui albinele direct pe gheatza!!!
Mai mult nu trebuie!!!!!
Apoi le scoti si vei avea la dispozitie cam 1 minut pina se dezamortesc sisi revin la normal.In acest timp poti lega o atza de cusut de unul din picioarele din spate al fiecarei albine(ceva de 20-30cm). Asa iti va fi mai usor sa urmaresti albina pina la ea acasa.
Bafta

Miere Sorin

Multumesc,

Domnule Stefan.
Din experienta care este rata de supravietuire a uni roiurilor deoarece dpvd nu supravietiesc...

bee_lover

De obicei se gasesc roi salbatici in padurile de fag, deoarece timpul roirii corespunde cu inflorirea lor.

marius_vfp

de scos familia din copac nu e chiar imposibil , secauta partea de sus a scorburii si in cel mia inalt punct se da o gaura 20mm aprox , se pune o punga din material textil pentru colectare , pe jos se gaba fum la greu si gata , posibilitatea de a iesi si matca sunt rezervate ,  asa am invatat de la cineva el asa face .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva