Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Frumos! Dar unde-i 'proprietarul'?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Cred ca e la "siesta". Sau poate isi pune patine pentru roua... :rotfl:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ves.lucian

Azi la Bodrog am gasit niste mere mai deosebite !!! Nu sunt mai mari decat corcodusele !!! Am inteles ca este ceva ornamental !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Un trandafir poate sa arate si asa !!! Din pacate !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#2209
Stupina de la manastirea Bodrog !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

 DSCN0418
Daca tot am fost la Bodrog , am reusit sa filmez si toaca !!! Cred ca totusi am stat prea aproape de ea !!! Acustica lasa de dorit din pacate !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy

Citat din: ves.lucian din Octombrie 05, 2014, 08:48:04 PM
Azi la Bodrog am gasit niste mere mai deosebite !!! Nu sunt mai mari decat corcodusele !!! Am inteles ca este ceva ornamental !!!
Dupa frunze si fructe cred ca este vorba de mosmon japonez(eriobotrya japonica),fructele sunt comestibile.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

  Daca ai putea sa dai si o poza cu un fruct taiat, sa se vada aspectul semintelor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

 Am vrut sa fac asta si am uitat !!! Data viitoare !!!
                                      :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Iata cu cine trebuie sa impart eu merele !!! Nu ca ar manca asa de mult , dar sunt suparat ca nu mi-au cerut voie !!!
            :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

mape 48-petru manea


ves.lucian

Astazi am mai facut o lucrare in stupina !!!
Nu de mult am ramas dupa o unificare cu 36 de stupi !!!
MER-uri , evident !!! Numai MER-uri !!!
Am avut 8 stupi la care matcile s-au spanzurat in gratia Hanemann la trecerea de pe Dadant pe MER !!!
Banuiala mea era ca sunt matci de salvare cele pe care le-am gasit in stupi ( toate au fost marcate initial ) dupa trecerea pe MER !!!
Asa ca m-am gandit sa unific aceste familii cu altele cu matci mai de soi !!!
10 roi au ramas cu matcile de roire !!!
Care va sa zica , intru in iarna cu 28 , Slava Domnului !!!
Cei unificati au acuma cate 4 corpuri fiecare !!!
Dupa ce " papa " ziarul " vor ramane cu mancarea din 2 stupi si cu cate 3 corpuri fiecare !!!
Apropo , in stupii pe care i-am unificat am cautat matcile inainte de operatiune !!!
Nici macar o celula de puiet capacit nu am mai gasit !!!
Urmeaza ultimul Varachet pe anul asta si apoi asteptam iarna !!!
                                         :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Ai mai pozat odata aceste mamarute. Am scris aici ceva despre ele:

Citat din: stefan1 din Februarie 19, 2014, 02:38:35 AM
Citat din: ves.lucian din Februarie 10, 2014, 07:05:31 PM
  ia uite cine ierneaza impreuna cu albinele !!!
  le-am gasit in capac !!!
  s-ar zice ca le-a mers tare bine , pentru ca erau vii , nevatamate si vioaie !!!
 

  Ai fotografiat o specie invaziva de mamarute! Se numeste Harmonia axyridis si provine din Asia de est.  A fost semnalata pentru prima data in Europa in 2001, in Belgia. De atunci s-a raspandit foarte repede si uite ca este si in Romania. E o specie foarte interesanta, cu culori diferite (se mai numeste si 'mamaruta arlechin'). O caracteristica este ca are o mult mai mare rezistenta la boli decat speciile europene pe care le concureaza si se pare ca incet le inlocuieste din habitaturi. Rezistenta ei se datoreaza mai multor factori printre care o substanta cu efect antibacterian numita Harmonin. De asemenea in hemolimfa are sporii unui parazit unicelular care se gaseste si in larve si chiar in oua, din categoria microsporidelor. Acest parazit produce boli sau chiar moartea speciilor de mamarute autohtone, care ar consuma larvele sau ouale acestei specii asiatice (se stie ca larvele de mamarute se hranesc cu omizi, oua sau larve gasite pe frunze), dar este inofensiv pentru mamaruta asiatica.
  Un efect mai putin asteptat au aceste mamarute asupra vinului. Toamna, acste mamarute prefera sa se adaposteasca in timp de noapte in ciorchinii de struguri. Daca intra in procesul de stoarcere a mustului, hemolimfa lor da un gust rau vinului, amarui sau de paprica, scazandu-i mult calitatea. S-a identificat substanta din hemolimfa care da acest gust.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

Da , dar alea erau in podisorul stupului !!!
Astea imi faceau concurenta la mere !!!
                   :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Astazi am mai primit un premiu  , un stup MIX 3 BUMBESCU !!!
Mare multumire si Dumnezeu sa te rasplateasca , domnule ADI BUMBESCU !!!
                                                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!