Caut un partener.

Creat de Bătrânul, Ianuarie 09, 2012, 07:50:47 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Caut PARTENER crescator regine. Asigur toate logistica necesara cu impartirea venitului. Propun procent de 50% -50%, Tel 0732115599

Constantin_MH

Dfinitie logistica, conform DEX:
LOGÍSTICĂ ................ 2. Organizarea combinării factorilor de producție și distribuție (materii prime, materiale, instalații, persoane, informații etc.) potrivit scopului de îndeplinit.
Asadar, un bun crecator de matci, trebuie obligatoriu sa aiba el o parte din logistica pentru a obtine rezultate bune(ma refer la cunostinte profesionale, informatii). Restul de factori(cei materiali) ocupa o pondere destul de mica in producerea de matci. Deci, din start, nimeni nu va accepta procentul 50%-50%!
Prevad, pentru acest an, o scadere masiva a pretului la materialul biologic. Numarul producatorilor de matci va creste, iar calitatea va scadea, deocamdata !

Bătrânul

#2
Citat din: Kostas din Ianuarie 09, 2012, 10:09:42 AM
Dfinitie logistica, conform DEX:
LOGÍSTICĂ ................ 2. Organizarea combinării factorilor de producție și distribuție (materii prime, materiale, instalații, persoane, informații etc.) potrivit scopului de îndeplinit.
Asadar, un bun crecator de matci, trebuie obligatoriu sa aiba el o parte din logistica pentru a obtine rezultate bune(ma refer la cunostinte profesionale, informatii). Restul de factori(cei materiali) ocupa o pondere destul de mica in producerea de matci. Deci, din start, nimeni nu va accepta procentul 50%-50%!
Prevad, pentru acest an, o scadere masiva a pretului la materialul biologic. Numarul producatorilor de matci va creste, iar calitatea va scadea, deocamdata !
Cea ce ai copiat e perfect insa cea ce ai adaugat  de la tine ... adica " (ma refer la cunostinte profesionale, informatii") nu este logistica . Aici Dex nu se refera la cunostintele stuparului ci la imformatii care te depasesc.....  INCEARCA SA TE BAGI NUMAI UNDE TE PRICEPI CHIAR DACA TE PLICTISESTI> :hi:

Constantin_MH

Batrane ai cazut in plasa !
Afacerile mele nu se intersecteaza cu ale tale pentru a ma afecta in vreun fel, asa ca imi esti indiferent in aceasta privinta. Singurele lucruri care ma deranjeaza la tine sunt aroganta si infatuarea! Prin postarea mea ti-am intins o capcana pentru a-ti demonstra inca odata "virtutiile", cu toate ca nu mai era nevoie. Sa vad si eu fraierul ala care va mai face afaceri cu un om plin de ingamfare si aroganta(lucruri reiesite din postarile tale de-a lungul timpului)!!!
Am si o recomandare pentru tine, dar ti-o trimit pe MP pentru a nu fi interpretata ca atac la persoana!
In orice caz, eu te felicit pentru realizarile tale, dar ai grija ca daca nu esti OM se darama şandramaua!


Bătrânul


balasbebe

Totusi la ce distanta vrei sa cauti? Este si aici o limita. Eu am asigurata baza materiala cam pentru 250 de matci pe serie. Daca nu este un contract ferm nu ma apuc. Cu 30 de lei nu se merita sa fac o matca si eventual sa mai dau si hartii pe ele.

Bătrânul

Cred ca nu am fost suficient de explicit. :rusine:  Caut un om priceput in cresterea matcilori cine sa vina in stupina noastra si sa se ocupe numai cu acesta treaba . Noi asiguram toate cele necesare inclusiv vinzarea si impartim incasarile in mod egal.  :ok:

bucovineanu

Ma indoiesc de faptul ca se va prinde cineva. Cel care e in stare sa creasca regine, o va face in stupina proprie si nu va trebui sa imparta castigul cu nimeni. In acelasi timp va avea grija si de albinele proprii, pentru ca daca poate creste regine, sigur mai are si albine.

valter

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 12, 2012, 09:16:49 AM
Noi asiguram toate cele necesare inclusiv vinzarea si impartim incasarile in mod egal.  :ok:
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 12, 2012, 01:25:09 PM
Ma indoiesc de faptul ca se va prinde cineva. Cel care e in stare sa creasca regine, o va face in stupina proprie si nu va trebui sa imparta castigul cu nimeni. In acelasi timp va avea grija si de albinele proprii, pentru ca daca poate creste regine, sigur mai are si albine.

Ma prieteni dragi...eu am explicat la un moment dat, dar cred ca nu s-a inteles.
Productia de matci de calitate are ca si scop:
-asigurarea necesarului propriu(ca schimbi matcile la stupii de baza sau formezi nuclee);
-sa a-ti faci un picut de imagine;
-sa faci cate un cadou la prieteni.
In rest , cresterea de matci in Ro iese cu paguba sau cel mult tandea pe mandea.
Vrei sa dai buleala...din anul doi de productie fug toti de tine si te pun pe lista teparilor.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Mai e o problema grava in romania.
In curand o sa apara focare de loca in multe regiuni.
Intrebarea e:
A fost din cauza fagurilor artificiali?
A fost datorita diferitelor produse da haranire?
A fost din cauza matcilor?
A fost din cauza celor aflati in pastoral.
A fost.........
Atat timp cat apicultura se face din interes e posibil orice.
Eu am relatat o problema cu mortalitatea avuta in stupina si multi au tabarat pe mine.
Valter are dreptate.
Produci Matci dar cumparatorul are cunostinte necesare sa valorifice o matca de calitate?
Felicitari Valter,te rog sa ma treci pe lista de prieteni. :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Bătrânul

Valter mie nu imi este prieten..... este....... ce-mi esti Valter ?????  :)

valter

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 12, 2012, 02:37:46 PM
Valter mie nu imi este prieten..... este....... ce-mi esti Valter ?????  :)

Fiu nelegitim...cu suflet si patimi pereche.

Sincer a-ti spun taticule...matcile alea multe(mii, zeci de mii) baga-le la dumneata in stupi...in fiecare an, uneori si de doua ari pe an.
Cand seniorii de la ANARZ si MAPDR vor trimite banii direct la crescatorii de matci...osa disacutam de rentabilitate; pana una alta le da la mocofanii care cumpara, iar noi ramanem fara pagini la facturier.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Bătrânul

Multumesc Valter , gindim la fel !!!  :hi: :hi: :hi:

badea marian

  Da... este un adevar... dar cu o buna organizare, corectitudine si seriozotate se poate lucra pe profit, cu conditia : cantitate si calitate.  am si eu parerea mea pe care am sustinuto si o voi sustine  (pt. mine) :cresterea m. este un ,,subrodus'' care, daca este facuta la ,,scara industriala'' poate deveni activitate principala, dar, de care in viitorul apropiat va trbui sa avem mare grija, dar in primul rind de calitatea (informatia genetica unde avem ...carente).
  Pt . colegul cu ,, loca'' : oare crezi ca este cineva care nu are spori de loca, nozema, pv... ??? parerea mea ca nu... boala nu debuteaza, din cauza in primul rind la 2 ,,cauze''... dar cea mai principala ,,rezistenta la boli'' (caracter), .... nu? Deci cit se poate calitate (cele 7 caractere) si sa nu mai visam ca facem selectii... sa nu fiu inteles gresit, nu ca nu am intelege cum si ce, dar nu avem conditii, mijloace, informatie, statistica... si chiar cunostintele necesare... sint alti care sint platiti dar...
  Cu stima si respect BM

Bătrânul

Sa prezentat o ucenica dar intrucit se misca CAM INCET LA TRANVAZARE  nu stiu ce sa fac s-o iau ?