Regine GALBENE

Creat de Bătrânul, Ianuarie 02, 2012, 02:30:48 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Am avut doua fam. cu matca mai galbena. Sunt putin mai mari, cu abdomen bine dezvoltat, cu ponta ordonata si multa. Le-am achizitionat in 2008 si le-am "cazat" in lazi tip VISEU-cuib de 14 R si magazie inclusa in lada-. In 2009, in stationar am avut recolta/ fam. de aprox. 60 kg, adica: de doua ori magazia plina ( 2x13 rame) plus 4 R 1/1 din cuib. Ma refer doar la cele doua fam. In 2010, am facut din una 4 artificiali cu botci prin metoda Miller. Dupa fecundare si dezvoltare. se vedea amestecul cu carpatina, si in 2011, rezultatele au fost mai slabe ca la fam de origine. Cealalta fam. a dat in 2011 cam 50 kg, si in august a tot facut botci de schimbare linistita, dar dupa capacire erau roase, pur si simplu dispareau de tot. Sunt foarte curios de parcursul acestei familii.

bucovineanu

Albinele vroiau sa o schimbe, dar nu s-a lasat. Se simtea inca vrednica sa o mai duca un an. Nu va mai ponta la fel de multca si anii trecuti si va fi totusi schimbata vara viitoare.

filip

Citat din: Adrian Roman din Ianuarie 03, 2012, 11:02:38 PM
Am avut doua fam. cu matca mai galbena. Sunt putin mai mari, cu abdomen bine dezvoltat, cu ponta ordonata si multa. Le-am achizitionat in 2008 si le-am "cazat" in lazi tip VISEU-cuib de 14 R si magazie inclusa in lada-. In 2009, in stationar am avut recolta/ fam. de aprox. 60 kg, adica: de doua ori magazia plina ( 2x13 rame) plus 4 R 1/1 din cuib. Ma refer doar la cele doua fam. In 2010, am facut din una 4 artificiali cu botci prin metoda Miller. Dupa fecundare si dezvoltare. se vedea amestecul cu carpatina, si in 2011, rezultatele au fost mai slabe ca la fam de origine. Cealalta fam. a dat in 2011 cam 50 kg, si in august a tot facut botci de schimbare linistita, dar dupa capacire erau roase, pur si simplu dispareau de tot. Sunt foarte curios de parcursul acestei familii.
Cand gasesti botci de schimbare ,trebuie valorificate.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Adrian Roman

Evident, le vanez cu toata atentia !!!

Bătrânul

In toamna anului 2011 am primit cadou 12 regine tinere galbene. Multumesc Prietene Sándor  ^:)^ ^:)^ ^:)^

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

victor s

in primul rand LA MULTI ANI SANATATE SI BANI va doresc !
referitor la topic si eu m-am pricopsit cu o regina galbena...ce am observat anul trecut...startul este mai greoi fata de celelalte, dar reuseste in final sa ajunga celelalte familii din urma...pot spune ca sunt un pic mai rele fata de celelalte, mai sensibile la schimbarile meteo, adica nu prea poti umbla la ele cand simt mirosul de ploaie...
una peste alta, prefer mai mult ''tigancile'' nostre neaoshe... :)
ACEEASI APA CARE MISCA MOARA, O SI DISTRUGE !

APISBAD

Maria-Sa .... Regina !! ^:)^ ^:)^ ..... Blonda Banateana  :yes: :yes:

roi_ag

Citat din: APISBAD din Ianuarie 07, 2012, 06:35:42 PM
Maria-Sa .... Regina !! ^:)^ ^:)^ ..... Blonda Banateana  :yes: :yes:
Da este o blonda corcita. Asa ceva am vazut la cineva care avea Bukfast corcite ( au ultimele 2
tergite abdomen inchise la culoare).Se vede ca si ea sa imperecheat cu trantor din alta rasa ,are albine pe langa ea albine de 2 rase ,priviti culoarea abdomenelor a albinelor ce o insotesc.
   Am si eu blonde ,chiar am crescut in ultimii 2 ani numai dintr-o blonda care m-a convins ca are
populatie si productie de exceptie.Urmasele trebuie sa ma convinga ca au si alte calitati. :hi:

Obombo

Vorbiti de regine galbene ca si cum ar fi vorba despre o rasa de albine, dar o regina galbena poate fi ligustica sau hibrid de, banateana sau hibrid de, carpatina care poate avea printre stramosi ei de acum cateva zeci de generatii o albina italiana ale carei caracteristici morfologice mai ies din cand in cand la suprafata. E ca si cum s-ar discutata despre posibilitatea ca un copil blond si cu ochi albastri nascut in Romania  sa se comporte ca un neamt.

marius_vfp

Citat din: roi_ag din Ianuarie 07, 2012, 07:31:13 PM

( au ultimele 2
tergite abdomen inchise la culoare).Se vede ca si ea sa imperecheat cu trantor din alta rasa
sper sa nu gresesc dar mai bine cred ca nu ea sa imperecheat cu alt trantor ci mamicuta ei , o bloda daca se imperecheaza cu un brunet nu i se schimba culoarea la f..par
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

roi_ag

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 07, 2012, 09:45:52 PM
Citat din: roi_ag din Ianuarie 07, 2012, 07:31:13 PM

( au ultimele 2
tergite abdomen inchise la culoare).Se vede ca si ea sa imperecheat cu trantor din alta rasa
sper sa nu gresesc dar mai bine cred ca nu ea sa imperecheat cu alt trantor ci mamicuta ei , o bloda daca se imperecheaza cu un brunet nu i se schimba culoarea la f..par
Da si mamicuta ei si ea

APISBAD

Dl. apicultori regina  prezentata mai sus ,este originala nu este nici un hibrid !!!... este Romaneasca,este blonda de banat !!!
Acum o sa ma intrebati pe ce ma bazez cand fac asemenea afirmatii !!!!.... mai pun o poza .... pentru cunoscatori !!! :hi: :hi:

valter

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 02, 2012, 02:30:48 PM
Cine dintre Voi aveti regine galbene ? Crescatorii sa iasa pe interval.  :new:

Ciclic , si doar din intamplare , apar in stupine matci cu inele galbene. Eu nu le doresc , nu le agreez , insa le vand...sunt mort dupa bani :)
Am insa clienti suficienti pentru aceste matci. Unul dintre acestia este Florin I.
Rezultatul unei asemenea matci este expus de Florin la pozele sale pe la pagina 28-29...

PS. Pot insa specifica faptul ca fac parte din linia familiilor cu cel mai ponuntata caracter in colectarea polenului...e normal sa fie asa odata ce au puiet pe 9-10 rame...compact, constant de la 25 aprilie la 25 iunie. :coffee:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Adrian Roman

Citat din: APISBAD din Ianuarie 07, 2012, 06:35:42 PM
Maria-Sa .... Regina !! ^:)^ ^:)^ ..... Blonda Banateana  :yes: :yes:

Da.. asa-s si ale mele. Si albinele amestecate ca in poza... Cred ca voi folosi in nuclee de fecundare faptul ca e numarul mare de albine/fam.