Capcana pentru roi

Creat de dodoc george, Decembrie 18, 2011, 01:12:02 PM

« precedentul - următorul »

dodoc george


Capcana pentru roi

Am sa prezint o capcana ptr roi pe principiul "baga ca stiu eu cei bun".
In timp s-au facut  multe  incercari de a produce o capcana pentru roi de care sa recunoastem aceasta capcana este atit de necesara. Aceasta noua incercare am sa incerc sa o prezint.
Aceasta capcana previne ca regina sa plece impreuna cu roiul dar si ca regina sa se intoarca in stup blocind-o intr-o cusca.
Partile principale sint partile unei queen exluder mai pe romaneste bucati de gratie Hanneman metalica care sa impiedice regina sa plece iar gratie Hanneman din plastic care s-o impiedice sa se intoarca in stup.
In momentul in care roiul pleaca nu dupa mult timp ele se intorc vazind ca regina nu este cu ele. Se aduna in capcana iar de acolo poate fi fidicata si roiul pus in noua casa..Constructorii capcanei sugereaza ca aceasta se pune in functiune in intre orele 10 si 3 pm cind practi roiul obisnieste sa plece.
Sper ca din poza pusa veti inteleg despre ce este vorba.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

pharaonu75

Ideea este buna! Simpla si se pare a fi si eficienta!
Voi construi si eu asa ceva, sa vad daca in practica este atat de buna ca in teorie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dodoc george

#2
Am uitat sa pun instructiunile (amanta bat-o vina).Nu sint ceva deosebite dar poate folosesc.


Nu va suparati poate cineva sa-mi spuna ce inseamna karma+0-0?


"MEMBRI Forumului te apreciaza cu + iar cu minus te dezaproba
E doar o estimare,ai un + de la mine fiindca ai intrebat"
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

pharaonu75

Citat din: dodoc george din Decembrie 18, 2011, 02:02:25 PM
...
Nu va suparati poate cineva sa-mi spuna ce inseamna karma+0-0?

Reprezinta un fl de SCOR al aprecierilor pentru userul respectiv, facute de ceilalti membri.
Cu "+" sunt cele pozitive, iar cu "-" sunt cele negative.
Votul se face printr-un simplu click pe DA sau NU.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

#4
Am un vecin, apicultor in varsta de 80 de ani.Intr-o zi imi zice:
-Te rog sa -mi dai o placa de plastic :"Gratie hanneman"
-Ce faci cu ea,intreb eu?
-Blochez stupul sa nu roiasca.
-Nu vei reusi zic eu si ii dau gratia hanneman.
Dupa 3 saptamani ,ma intalnesc cu el:
-Ce ai mai facut,intreb eu
-Pe dracu,zice el suparat.
_stupul a roit a mai ramas un pumn de albine si matca batrana.
Concluzie:
O matca tanara mai anemica neimperechiata trece prin gratii hanneman.
Cine vrea poate incerca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Tocmai de aceea se distrug botcile...

Am incercat sa fac o traducere si adaptare a documentelor prezentate de dl. Dodoc George.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dodoc george

Multumesc dl pharaonu75.Poate din lene si ptr faptul ca f multi  cunosc limba anglezului nu am placere sa traduc.
Multumesc!


pharaonu75:"Votul se face printr-un simplu click pe DA sau NU."
Pentru un nestiutor unde sint butoanele ptr da si ptr nu?

Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Dle Filip,
Sper ca imi permiteti o gluma."Ce bine ca englezii nu il cunosc pe batrinul de 80 inainte de a face capcana ptr roi"

Dar sa revenim seriosi.Facind prezentarea capcanei de roi am incercat doar sa fac o rezentare a acestei scule de ca multi dintre noi au nevoie in practicarea apiculturii. Nu toti  dar multi. Iar despre gratia hannemen: sint 2 gratii: una metalica la exterior si una din plastic la interior.
Da aveti dreptate:cine vrea poate incerca.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

pharaonu75

Citat din: dodoc george din Decembrie 18, 2011, 07:41:18 PM
...
pharaonu75:"Votul se face printr-un simplu click pe DA sau NU."
Pentru un nestiutor unde sint butoanele ptr da si ptr nu?

Sub scorul Karma +0/-0 exista doua butoane [DA][NU]
Le puteti vedea sub poza de avatar a altor membri, dar nu le puteti vedea sub poza dvs, pentru ca nu va puteti vota singur!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Domnule george, se pare ca sunteti fericitul posesor al unor informatii/documente apicole de pe alte meleaguri!
Sper ca ne veti mai impartasi si alte astfel de inventii, aparute in lucrari la care noi nu prea avem acces.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 18, 2011, 10:30:43 PM
Citat din: dodoc george din Decembrie 18, 2011, 07:41:18 PM
...
pharaonu75:"Votul se face printr-un simplu click pe DA sau NU."
Pentru un nestiutor unde sint butoanele ptr da si ptr nu?

Sub scorul Karma +0/-0 exista doua butoane [DA][NU]
Le puteti vedea sub poza de avatar a altor membri, dar nu le puteti vedea sub poza dvs, pentru ca nu va puteti vota singur!

dom` faraon,
nu va fie cu suparare ca stric topicul acesta interesant, de altfel (am sa incerc si eu), dar de unde ati cumparat ochelarii 3D de vazut butoanele DA sau NU, deoarece eu doar cu cei cu dioptrie... nu vaz nic

scuze george de aceasta poluare  :offtopic:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 18, 2011, 05:20:20 PM
Tocmai de aceea se distrug botcile...

Am incercat sa fac o traducere si adaptare a documentelor prezentate de dl. Dodoc George.

lenesii, ca mine, iti multumesc pentru traducere...
interesanta ideia
multumiri lui george pentru material
unele chestii ne uimesc prin simplitate
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Decembrie 18, 2011, 11:16:01 PM
dom` faraon,
nu va fie cu suparare ca stric topicul acesta interesant, de altfel (am sa incerc si eu), dar de unde ati cumparat ochelarii 3D de vazut butoanele DA sau NU, deoarece eu doar cu cei cu dioptrie... nu vaz nic

scuze george de aceasta poluare  :offtopic:

Ia mai uita-te o data! =))

Nu pot vota decat cei care au peste 250 de postari... si nu pot da unui alt membru decat un singur vot in 24 de ore.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

salut,
se poate o fotografie mai clara a capcanei pt roi? eventual si ceva explicatii.
multumesc..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

balasbebe

Am vazut astfel de capcane facute artizanal, la Timisoara. Erau bine realizate, dar se pare ca nu au fost cereri si nu au mai fost prezentate. Sunt metode mult mai bune decat sa stai sa pazesti o familie sa roiasca.