dorindafi

Creat de dorindafi, Noiembrie 27, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

dar sa trecem si la lucruri placute
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ionut vlv


ora 18
o piatra curata , numai bobul ei
[/quote]

s-a vazut tare urat catre voi ,asta privind din valcea,dar nu ma asteptam la grindina.
acum tuna in draci...in martie...la inceput de martie.

se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

albinasebes

Citat din: dorindafi din Martie 06, 2016, 07:31:26 AM
stupul inclinat elimina condensul
oare nu a curs siropul din pungi pe urdinis?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dorindafi

niciodata nu curge siropul pintre rame din pungi chiar si atunci cind se intimpla sa nu apreciazi cum trebue puterea familiei
intrebarea e :dece nu curge ?
si cind vorbesc de puterea familie ma refer la efectivul de albina nu la numarul de rame
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

Citat din: dorindafi din Martie 07, 2016, 09:18:21 PM
niciodata nu curge siropul pintre rame din pungi chiar si atunci cind se intimpla sa nu apreciazi cum trebue puterea familiei
intrebarea e :dece nu curge ?
si cind vorbesc de puterea familie ma refer la efectivul de albina nu la numarul de rame

daca nu este scos aerul din punga, siropul va curge daca se perforeaza punga accidental, daca este pus cum trebuie in punga nu o sa curga!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dorindafi

 :bravo:
deci nu este greu si eu cred ca e mult mai practic
tot odata se evita si furtisagul , sew lucreaza mai usor si mai repede
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

corcodusu in 4/5 zile va fi in putere
ca si-n alti ani trece nefructificat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

filip

Complicata primavara,prea putine feresatre de zbor la o populatie mereu in crestere.
Ramane doar suplimentarea constanta a rezervelor.
Dupa o primavara costisitoare ce urmeaza..........?
Daca salcamul inghiata si o sa fie o vara torida.........pentru multi o sa fie sfarsitul aventurii apicole.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

 =))  genocidul
cu 8/10 zile-n urma marea parte a stupilor erau cu 4 rame puiet in proportie de 60/70 la suta pe rama si aproape tot capacit
miere inca mai au dar si consumul sa va mari asa ca :
zilele urmatoare incep sa-i dau iarasi cu zaharu-n burta
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

este unul din motivele pt care eu nu merg la rapita
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Nu e o noutate.
In fiecare an rapita se trateaza.
Nu imi vine sa cred ca neonicotinoidele au influenta asupra nectarului la rapita.
Pana la inflorirea rapitei se mai fac doua tratamente dar nu se fac cu neonicotinoide. Aceste se fac de 20 de ani si mai bine si nu au fost probleme.
Daca tratamentul cu neonicotinoide ar fi asa de puternic nu ar mai fi nevoie de aceste tratamente de primavara fiindca chimicale din planta ar distruge daunatorii care consuma seva din funze si tulpina. Dar nu este asa si atunci se intervine cu alte insecticide.
Problema cea mai mare este cu tratamentul din timpul infloririi care in legal este interzis si care se face de regula cu insecticide discutabile, cum ar fi Calipso. Asta in principiu nu afecteaza albina, dar asta numai la doza recomandata. Cine verifica ce doza este administrata.
Mai nou am vazut ca se administraza, chiar pe timpul infloririi Mavric 2F, un piretrod pe care il folosim si noi la stupi (Mavric) la o doza chiar mai mare.
La rapita nu va recomand sa va amplasati stupii decat dupa o discutie serioasa cu fermierul, ca sa stiti ce tratamente are de gand sa foloseasca, ca oricum va folosi.

dorindafi

verificare
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

am uitat sa spun situatia ramelor din cuib
de linga diafragma :
1- rama cu miere
2-rama pt ouat introdusa cu circa 8/10 zile-n urma
3-4 rame cu puiet in proportie de 70 la suta pe rama si restul miere
4-rama cu miere
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

filip

Citat din: dorindafi din Martie 16, 2016, 09:23:19 AM
am uitat sa spun situatia ramelor din cuib
de linga diafragma :
1- rama cu miere
2-rama pt ouat introdusa cu circa 8/10 zile-n urma
3-4 rame cu puiet in proportie de 70 la suta pe rama si restul miere
4-rama cu miere
Explica cum e cu rama cu miere langa puiet,care e transformata in rama ouata.
Si cum e sa asezi rama cu miere la distanta de 3,4 rame introducand rame cu sirop.Asta in contextul unei primaveri capricioase ca anul asta :P
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)