dorindafi

Creat de dorindafi, Noiembrie 27, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Sunt stupi cu fund plin, nu ?

dorindafi

95 la suta din suprafatza fundului e plin
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Aurelian A.

au miere pana in aprilie,frumos,nu e nevoie sa umbli cu turte de pe acum cum fac unii  :bravo:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dorindafi

dupa 15 feb. vorbim despre turte   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

La frigul din ultimele 2 saptamani cred ca vor fi necesare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dorindafi

turte de zahar invertit  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

#472
Eu nu vad ghemul in pozele respective si nici coronitele. :D Mizez pe buna credinta a lui dorindafi. Nu sunt de acord cu interpretarea faptului ca daca este saltat inseamna ca nu mai are rezerve de miere. De exemplu, am unul care stiu ca era doldora de miere (veerificat in caiet) si era saltat deasupra ramelor. In ajunul Craciunului si dupa m-am uitat in el, era saltat pana sub podisor si pe laterale se vedeau coronitele pline. Cred ca tine si de modul in care isi fac ghemul. Unele isi fac ghemul sub forma aproape perfect sferica, altele sub forma elipsoidala (alungita). Cred ca cineva cu experienta mai mare ca mine ne-ar putea confirma sau infirma acest lucru.

Unul nu inteleg de ce a consumat de pe mijloc. A lasat miere in dreptul urdinisului. S-a apucat de pe mijloc si in fata a lasat neconsumat. Cantitatea de miere din fata era apreciabila.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

pai sa le luam pe rind :
,, era saltat pana sub podisor si pe laterale se vedeau coronitele pline.'' = modul de organizare al ramelor cu hrana in cuib pe care lai facut , adica ramele din mijlocul cuibului au fost mai goale
,, S-a apucat de pe mijloc si in fata a lasat neconsumat. '' = ajung ele acolo atunci cind vine timpul
,, Eu nu vad ghemul in pozele respective si nici coronitele. :D Mizez pe buna credinta a lui dorindafi. ''= mai atashaz una pt tine in nocturna  :hi:
ps. : ghemul de albine nu salta deasupra pe rame sa faca poze
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Asta e mai buna!
Pe mijloc avea miere insa lasasera celule goale ca o dunga de o palma de jos in sus. Consumasera de un lat de palma asezat vertical pe rama. Am desfacut si eu cubul de curiozitate cand erau 14 grade afara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

popa georgian

Citat din: dorindafi din Ianuarie 09, 2015, 10:04:08 PM

ps. : ghemul de albine nu salta deasupra pe rame sa faca poze
or fi plecate in concediu =)) =)) =))

dorindafi

asha e ma , au plecat in Dubai daca n-au cishtigat ,,productzia '' anul trecut  :P   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

ne pregatim pt timpuri nedorite   :D
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

astazi ora 8 , o verificare
cu shi fara folie
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Pungile alea cu ce sunt? Albine ai in lada?