imbinari in lemn

Creat de barabasl, Noiembrie 23, 2011, 04:49:48 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: 4unix din Aprilie 23, 2012, 09:23:26 AM


Aici este vorba de paralelogram nu patrulater, trebuie sa ai si laturile opuse paralele,

salut, poate vroiai sa spui egale nu e neaparat sa fie si paralele , cand pui echerul devin obligat paralele , eu am banuit ca se subantelege ca este si paralelogram  .

in dex zice:
DREPTÚNGHI s.n. Paralelogram cu unghiurile drepte. [< drept + unghi, după fr. rectangle].
Sursa: DN (1986)  Semnalează o greșeală | Permalink

DREPTÚNGHI s. n. patrulater cu toate unghiurile drepte. (după fr. rectangle)
Sursa: MDN (2000) | Semnalează o greșeală | Permalink
:stop_the_war:
spor la treaba lemn sa avem din ce face cutii ca de restul mai vedem .

romikele , idea nu e rea insa pe mine mar deranja putin  introducerea surubului in gaura .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

4unix

Asa este, procurarea materialelor este mai dificila uneori...

Mult spor si tie si numai bine!  :hi: :hi: :hi:

sandupop

Nici mie nu mi se pare prea usor sa folosesti dispozitivul din poza pe care am atasat-o,.. dar pentru a-l pune la intrarea in atelier sa faca impresie, merita confectionat ( la iarna). Mie imi plac mult SDV-urile.
Este interesant si cel din filmuletul postat de Romikele.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

4unix

Bun venit, Sandu, completeaza-ti profilul ca acum sar toti pe tine, am patit-o si eu si i-am vazut si pe alti.  :hi: :hi: :hi: :hi:

sandupop

Citat din: 4unix din Aprilie 23, 2012, 11:01:19 AM
Bun venit, Sandu, completeaza-ti profilul ca acum sar toti pe tine, am patit-o si eu si i-am vazut si pe alti.  :hi: :hi: :hi: :hi:
Mersi. uite acum,... dar prima data sa aflu cum ^:)^
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

4unix

Completeaza si la text-personal "Profil/Setari contModificare profil/Profil pe forum/Text personal " localitatea si e OK dupa parerea mea.

Numai bine!  :hi: :hi: :hi:

sorinma

Dl Bucovineanu a zis
"E mult mai simplu daca se incheie cutiile fara echer, se masoara diagonalele si pe diagonala mai mica in interior se pune o sipca oblica care reglata face ca diagonalele sa ajunga egale, sipca ce ramane acolo pana se intareste adezivul din imbinari."

cuiele ,holsuruburile se pun dupa ce se intareste adezivul?

Cum se ataseaza citatele?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sandupop

Citat din: 4unix din Aprilie 23, 2012, 11:47:23 AM
Completeaza si la text-personal "Profil/Setari contModificare profil/Profil pe forum/Text personal " localitatea si e OK dupa parerea mea.

Numai bine!  :hi: :hi: :hi:
Cred ca am reusit! Multumesc mult. :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

4unix

Folosind butonul/link-ul insereaza un citat din dreptul citatului dorit.

4unix

Citat din: sandupop din Aprilie 23, 2012, 12:11:42 PM
Citat din: 4unix din Aprilie 23, 2012, 11:47:23 AM
Completeaza si la text-personal "Profil/Setari contModificare profil/Profil pe forum/Text personal " localitatea si e OK dupa parerea mea.

Numai bine!  :hi: :hi: :hi:
Cred ca am reusit! Multumesc mult. :hi:

Cu placere, mult succes!

sandupop

Citat din: sorinma din Aprilie 23, 2012, 12:06:33 PM
Dl Bucovineanu a zis
"E mult mai simplu daca se incheie cutiile fara echer, se masoara diagonalele si pe diagonala mai mica in interior se pune o sipca oblica care reglata face ca diagonalele sa ajunga egale, sipca ce ramane acolo pana se intareste adezivul din imbinari."

cuiele ,holsuruburile se pun dupa ce se intareste adezivul?

Cum se ataseaza citatele?
Acum ca am devenit " meserias", dau deja sfaturi. Citatele se ataseaza din coltul din dreapta sus, apesi butonul "Insereaza Citat"
Pun o poza .
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

romikele

Citat din: marius_vfp din Aprilie 23, 2012, 09:52:06 AM
... pe mine mar deranja putin  introducerea surubului in gaura .

Cam de tinerel ai asemenea deranj  :wink2:
Nu ca ma laud, dar eu inca nimeresc gaura pe intuneric si fara ochelari  :rotfl:

bee_lover

Citat din: romikele din Aprilie 23, 2012, 01:16:54 PM
Citat din: marius_vfp din Aprilie 23, 2012, 09:52:06 AM
... pe mine mar deranja putin  introducerea surubului in gaura .

Cam de tinerel ai asemenea deranj  :wink2:
Nu ca ma laud, dar eu inca nimeresc gaura pe intuneric si fara ochelari  :rotfl:
Totul e sa ai simtul gaurii  =))

sorinma

Citat din: 4unix din Aprilie 23, 2012, 12:15:42 PM
Folosind butonul/link-ul insereaza un citat din dreptul citatului dorit.
Citat din: sandupop din Aprilie 23, 2012, 12:21:24 PM
Citat din: sorinma din Aprilie 23, 2012, 12:06:33 PM
Dl Bucovineanu a zis
"E mult mai simplu daca se incheie cutiile fara echer, se masoara diagonalele si pe diagonala mai mica in interior se pune o sipca oblica care reglata face ca diagonalele sa ajunga egale, sipca ce ramane acolo pana se intareste adezivul din imbinari."

cuiele ,holsuruburile se pun dupa ce se intareste adezivul?

Cum se ataseaza citatele?
Acum ca am devenit " meserias", dau deja sfaturi. Citatele se ataseaza din coltul din dreapta sus, apesi butonul "Insereaza Citat"
Pun o poza .
Citat din: sandupop din Aprilie 23, 2012, 12:21:24 PM
Citat din: sorinma din Aprilie 23, 2012, 12:06:33 PM
Dl Bucovineanu a zis
"E mult mai simplu daca se incheie cutiile fara echer, se masoara diagonalele si pe diagonala mai mica in interior se pune o sipca oblica care reglata face ca diagonalele sa ajunga egale, sipca ce ramane acolo pana se intareste adezivul din imbinari."

cuiele ,holsuruburile se pun dupa ce se intareste adezivul?

Cum se ataseaza citatele?
Acum ca am devenit " meserias", dau deja sfaturi. Citatele se ataseaza din coltul din dreapta sus, apesi butonul "Insereaza Citat"
Pun o poza .





Multumesc se pare ca am reusit....nu ma uitam pe "rezumatul subiectului" :thanks:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

Citat din: romikele din Aprilie 23, 2012, 01:16:54 PM


Cam de tinerel ai asemenea deranj  :wink2:
Nu ca ma laud, dar eu inca nimeresc gaura pe intuneric si fara ochelari  :rotfl:

uf uf , deja incep sa ma incalzesc numai cat ma gandesc la gauri  =)) =))  :nudie:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva