cum confectionam o presa pentru faguri?

Creat de andrei_georgian, Noiembrie 08, 2011, 01:54:33 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Ipsosul este un material care adera la suport ,sa-mi spui si mie daca iese bine din presa sau sa pui o poza,eu unul am turnat ipsosul peste foita de ceara sa intarit materialul si pe urma cu o lampa cu gaz am topit foita de ceara asa incit nu sa deranjat nici o celula.Si eu am lucrat si mai lucrez in constructi de aceia sper sa ma intelegi ca ipsosul se toarna doar in matrite de silicon ca sa iasa bine ,ca sa folosesti o matrita fixa si sa scoti si un model fin nu se poate.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: andrei_georgian din Noiembrie 08, 2011, 01:54:33 PM
sal! am vazut numeroase filmulete cu diferite prese folosite la confectionarea fagurilor, intrebarea mea este, care este materialul ce-l mai potrivit din care pot confectiona o presa?d fapt din care rezulta o presa mult mai buna si mai usor de folosit :D
am vazut ca sunt facute din ciment, din silicon, din aluminiu...etc
Se pare ca facem concurenta celor din Bistrita, tot respectul pentru foile de faguri,am folosit si inca mai folosesc,cumparam de la Campulung Moldovenesc,insa nu prea avea tot timpul,si din aceasta cauza m-am apucat de am facut cu presa manuala,apropo la tigani se poata apela,am auzit ca sunt prin Bacau care se ocupa cu asa ceva,dar lor le-o imprumut numai daca o toarna la mine acasa :)) Pace! :wink2:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

gabush86

cam asa arata a mea , e din Al.

kamy

am turnat si io pana acuma 2 prese din beton si le-am spart pe amandoua asa ca pot sa va spun cum sa nu faceti!
prima nu i-am facut canalu de recoltare a cerii si aveam 2 gauri in ea,a doua am facut cofragu din lemn si m-am grabit sa decofrez,lemnul a absorbit apa din laptele de ciment si s-au sfarmat cateve celule dac-o lasam inca vre-o doua zile si-o udam scapam.
se fac balamalele daca se poate reglabile,eu le aveam fixe cu un ax intre ele,manerul din fier beton si se sudeaza armatura pe cala 2 platane,recomandabil de turnat prima data partea de jos cu tava,si ar fi ideal rama tavii sa fie din inox,se pune fagurele pe ceva drept se toarna prima data lapte de ciment cu un adtiv sa nu lase gauri se oboseste putin cu o pensula,pe urma betonul din nisip prespalat,recomandabil un beton 350 sau 1/3 ca la mozaic,recomandabil turnare la umbra vara. dupa 4 zile se intoarce si se toarna pe partea cealalta,recomandabil sa se foloseascatot un cofrag de inox care sa ramana pentru a razui mai usor ceara betonul cedeaza de la un timp de prea multe razuieli,daca n-o reusiti patiti ca mine solutia ciocanul.daca aveti rabdare puteti s-o scoateti din prima.
cum se zice un ucenic trebuie sa-si depaseasca maistrul da nu la esecuri,grosimea platanelor ~4 cmm.
am acasa una de aluminiu de la un prieten,da face 7 pe kil e buna primavara cand vrei sa lucrezi devreme pt ca albinele subtiaza si lucreaza peretii cu surplusul,dar pt vara si conditii de cules nu merita.
daca reusiti sa-mi spuneti si mie dar sper sa nu deveniti turnatori profesionisti!

Silviu38

Salutari tuturor.Cum sunt nou in apicultura caut zilnic informatii ca sa fiu cat mai pregatit.Am ajuns la partea cu fagurii artificiali unde am vazut ca o presa e destul de scumpa.Cea mai ieftina am gasit-o pe tocmai cu 400 lei.Apoi pe youtube am gasit o gramada de filmulete dar cel mai mult mia placut asta care arata pas cu pas cum se poate face una presa pentru faguri artificiali din silicon a unui stupari
Mie imi place sa impartasesc ce gasesc cu toata lumea asa ca sper sa va fie de folos.Un An Nou Fericit 2014 !!!!

kamy

Presa ideala trebuie sa poata face intre 8 si 12 faguri/ kg de aceea tre sa fie reglabila lucru mai greu de obtinul daca se lucreaza cu reproduceri si mulaje,acest lucru e mai usor la beton cu balamale si opritori reglabile,fiindca se toarna direct pe foita!