putina albina

Creat de unstupar, Octombrie 16, 2011, 03:32:27 PM

« precedentul - următorul »

unstupar

azi am gasit o familie cu foarte putina albina dar si cu regina alaturi,cum pot salva regina si respectivele albine (aproximativ 50-100)?????

dragosopris

Unificarea...este singura solutie...sau sa folosesti regina cu celelalte albine pentru nucleu, dar sunt putine 50-100..... :ok:
http://dragosopris.sunphoto.ro/
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost.

unstupar

ok,unific,si cu regina cum ramane????

dragosopris

mai bine pune ramele cu albina si regina intr-un stup cu fam. puternica, cu diafragma despartitoare etansa si lasa-l pana la primavara....ca sa nu moara de frig si mai dai si miere....
http://dragosopris.sunphoto.ro/
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost.

stefan1

  Aceste cazuri, cand o familie se depopuleaza inexplicabil, ar putea aduce in discutie boala CCD. Nu ai dat amanunte mai multe: cate familii ai, de cand esti stupar, cum a fost familia inainte, zona in care e stupina etc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

unstupar

ce inseamna CCA??? am 34 stupi di care 29 familii puternice si 5 roi din iunie,culmea e ca o familie puternica a ramas fara albina.cu celelalte nu am avut probleme.

CRISTI M

 Nu sunt Rautacios , dar    nu-i CCA ci CCD , si nu cred ca ai 29 familii si doar 5 roi .( pentru ca incepatorii dubleaza efectivul si apoi zic ca au familii puternice ).
Cat despre cele 50-100 albine +o matca, ..  ai auzit de paduchi ?sau CCD ?
Ce dracului sa mai salvezi , oricum sunt "bolnave " .

stefan1

  Nu are rost sa fim rautaciosi. Eu am avut cu cativa ani in urma un asemenea caz, cand o familie puternica si cu mult puiet a inceput sa se depopuleze intai in ritm lent, apoi pana la intrarea in iarna au mai ramas cum spui, doar cateva sute de albine, cu matca. Curios ca era plin de miere si nu a fost atacat de hoate, desi incercari la alti stupi au fost. Curios ca si o incercare de ajutor pe ultima suta de metri cum se spune, a fost un esec, alti doi faguri cu albine dati in toamna nu l-a redresat, a continuat sa se depopuleze. Fara analize speciale, dar studiind puietul ramas, nu am putut constata o mai mare infestare cu Varroa ca la celelalte familii. Parerea mea a fost ca era vorba de o viroza care debilita albinele si chiar le schimba comportamentul in stup. Am mai scris despre asta. Fagurii din stup i-am folosit anul viitor la alti stupi, cu rezervele din ei, fara a afecta in nici un fel acele familii.
  Despre CCD, sindromul de depopulare la albine (Colony Collapse Disorder), daca dai o cautare pe forum, o sa mai gasesti informatii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: stefan1 din Octombrie 18, 2011, 12:48:23 AM
  Nu are rost sa fim rautaciosi. Eu am avut cu cativa ani in urma un asemenea caz, cand o familie puternica si cu mult puiet a inceput sa se depopuleze intai in ritm lent, apoi pana la intrarea in iarna au mai ramas cum spui, doar cateva sute de albine, cu matca. Curios ca era plin de miere si nu a fost atacat de hoate, desi incercari la alti stupi au fost. Curios ca si o incercare de ajutor pe ultima suta de metri cum se spune, a fost un esec, alti doi faguri cu albine dati in toamna nu l-a redresat, a continuat sa se depopuleze. Fara analize speciale, dar studiind puietul ramas, nu am putut constata o mai mare infestare cu Varroa ca la celelalte familii. Parerea mea a fost ca era vorba de o viroza care debilita albinele si chiar le schimba comportamentul in stup. Am mai scris despre asta. Fagurii din stup i-am folosit anul viitor la alti stupi, cu rezervele din ei, fara a afecta in nici un fel acele familii.
  Despre CCD, sindromul de depopulare la albine (Colony Collapse Disorder), daca dai o cautare pe forum, o sa mai gasesti informatii.
Otravirea lenta a stupilor nu multi au reusit sa o descopere desi o mare parte de albine mor in fata stupilor,eu am stopat aceasta punand adapatoare in stupine inainte de a pune stupii.

milu56

#9
Citat din: unstupar din Octombrie 16, 2011, 04:06:52 PM
ok,unific,si cu regina cum ramane????
Nu mai e buna regina fiindca nu a mai putut fi hranita corespunzator cu o hrana corespunzatoare care contine tratamente naturale preparate de albinele care hranesc regina,apa necesara stupului fiind adusa de albine contaminate deci e stup pierdut.
Sunt convins ca mai multi apicultori au intampinat asaceva,intreb:daca stuparul a aflat la timp ca dispar albinele a incercat vreo unul sa mute imediat stupii pe alta vatra la peste 8 km.?

stefan1

  In Spania, unde locurile secetoase sunt mai frecvente, s-ar putea ca albinele sa ia apa din surse toxice si sa se otraveasca lent. S-a mai discutat aici despre apa de pe frunze, pe care albiele o iau cu predilectie. Acea apa este eliminata de unele plante prin procesul de 'gutatie' si contine si saruri sau alte substante inutile pentru planta sau care ii prisosesc. La plante tratate excesiv cu ingrasaminte, cu insecticide sau pesticide, aceasta roua de pe frunze poate contine si substante toxice pe care albinele le duc in stupi. Nu este cazul prezentat, cand un singur stup a fost afectat si cand nu se gasesc albine moarte in stup sau in fata lui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: stefan1 din Octombrie 18, 2011, 02:12:41 AM
  In Spania, unde locurile secetoase sunt mai frecvente, s-ar putea ca albinele sa ia apa din surse toxice si sa se otraveasca lent. S-a mai discutat aici despre apa de pe frunze, pe care albiele o iau cu predilectie. Acea apa este eliminata de unele plante prin procesul de 'gutatie' si contine si saruri sau alte substante inutile pentru planta sau care ii prisosesc. La plante tratate excesiv cu ingrasaminte, cu insecticide sau pesticide, aceasta roua de pe frunze poate contine si substante toxice pe care albinele le duc in stupi. Nu este cazul prezentat, cand un singur stup a fost afectat si cand nu se gasesc albine moarte in stup sau in fata lui.
Nu pot fi sigur in cazul de fata poate fi si o nestiinta a stuparului.

Mihai Sergiu

 Azi fiind o temperatura peste 12 grade am verificat un roi la care am vazut diaree pe speteaza ramelor si albina foarte putine. din 3 rame (da mi-e rusine cu 3 rame:( ) mai am albina cat sa acopere o rama poate nici atat, mortalitate foarte mare , albine moarte in celule si nici un pic de miere doar ceva apifonda purtata in celule. Am gasit si matca neagra iar dar nu am gasit puiet deloc insa celule straluceau. Am scos 2 rame afara si am adus o rama cu miere dupa ce am incalzit-o. Sa vedem ce mai gasesc peste 2 saptamani.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

cvictorc

Nimic dupa aproximativ o saptamana!

istodorescu vasile

AM AVUT SI EU  ACUM 4 SAU5 ANI 2 STUPI PE PAVILION CARE LA UN CONTROL PE LA SFIRSITUL LUNII AUGUST MAI AVEAU FIECARE CAM 2 RAME CU MUSCA  MENTIONEZ CA AMBII AVEAU MATCI DIN IUNIE ANUL RESPECTIV SI ERAU CRESCUTE DIN ACEEASI SERIE DAR NU ERAU SINGURELE CRESCUTE IN ACEA SERIE CELELALTE NEAVIND PROBLEME DE VAROA NU SE PUNEA PROBLEMA FIINDCA NU ERAM INCEPATOR AVIND APROXIMATIV 20 DE ANI DE APICULTURA SI PESTE 130 DE STUPI I-AM UNIFICAT PE AMBII  LA ACEL CONTROL REZULTIND 4-5 RAME CU MUSCA INSA LA IMPACHETAREA PENTRU IARNA L-AM DESFINTAT PE CEL CE REZULTASE DIN AMBII NU A FOST FURTISAG PENTRU CA AVEA MIERE SUFICIENTA PENTRU A IERNA ; DE PRECIZAT CA LA UNIFICARE DIN CELE 5 RAME 3 ERAU CU PUIET NU AM INTELES ATUNCI UNDE DISPARUSE MUSCA DUPA CE IESISE PUIETUL ;A FOST SINGURUL CAZ INTILNIT  IN TOTI ACESTI ANI DE CIND LUCREZ CU ALBINE NU AM SPECIFICAT FAPTUL CA NU ERAU ROI CI ERAU FAMILII DE PRODUCTIE CARE LA CULESUL DE SALCIM SI TEI MI-AU DAT PRODUCTIE  AMBII FUSESERA PE PAVILION UNUL LINGA ALTUL LA MIJLOCUL RINDULUI DE SUS NU AM AVUT O EXPLICATIE PENTRU ACEST CAZ