Viespi!

Creat de badguy_goodguy, Septembrie 04, 2011, 09:26:41 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Stirea este din luna Aprilie. O firma de cercetari a primit peste juma de milion de dollari ca sa cerceteze cazul. Nu sa specificat numele acarianului dar si la alti apicultori din NZ lea trecut prin cap aceiasi intrebare: "....ceo fi daca acarianul trece si pe albine?"



bucovineanu

Ceva foarte interesant si inexplicabil pentru mine. In acest an, desi a fost si cules de mana, au disparut aproape  total viespile. Daca anul trecut a fost o adevarata invazie, anul acesta nu stiu daca am vazut 5 viespi din specia comuna. Acum un an in aceasta perioada numarul viespilor a fost mai mare decat in oricare alt an.  Acum au disparut aproape in totalitate. In alte zone este aceeasi situatie?

oroles

Exact aceeasi situatie si la mine. De cand au început fructele sa se coaca au început si viespile sa apară. Am văzut si barzauni recent.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Si la mine este la fel. Cred că ploile din aprilie mai, iunie nu le-au priit.

corneliuhrom

s a adaptat varoua si la viespi pare mai mica si s ar parea ca ataca in gasca . :yahoo_cry:

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Cine nu are sa lase adresa ca ii trimit eu

MirceaCalin

Vineri am fost într-o scurtă vizită la stupina cumnatului meu.
Am fost mirat să văd lupii albinelor "servind masa" la stupi dimineaţa, la amiază şi seara aşa că m-am apucat să-i "bubui" cu o paletă de plastic.
După vreo 10 lichidaţi şi mirat că numărul parcă nu scade, am dat oarecum întâmplător peste o gaură lângă o grindă de lemn unde am văzut întrând un viespe.
De aici a început o luptă cu paletele ca un meci de tenis şi care a durat mai bine de o oră soldându-se cu un total de 44 de victime din rândul zburătoarelor !
A scăpat unul pentru că s-a lăsat seara...

oroles

Ce frumos i-ai aliniat! Zici ca e darts.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Am uitat să precizez: "formaţiunea de luptă" a fost compusă din soţia şi fiica mea plus subsemnatul !
:D

corneliuhrom

d le mi cl  a ti fosf bio  si va admir eu nu riscam mai ales pt cei care v au jutat [le bagam in cuibar un carbit si ceva apa  si scapam  si de urmasi .

MirceaCalin

Citat din: corneliuhrom din Septembrie 05, 2016, 10:27:49 PM
... eu nu riscam mai ales pt cei care v au jutat...

Am folosit echipament de protecţie !

Eugen B

De asta ce sti?

MirceaCalin

Îmi dau şi eu cu părerea şi zic că e o insectă folositoare, care-şi depune oul în omizi, larva eclozează hrănindu-se cu interiorul omizii.
Dacă greşesc, mea culpa...
:hi:

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)