Stupina noastra

Creat de apivasmob, August 20, 2011, 08:38:25 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Descarcand pozele si filmele de la sfarsit de an am dat si peste acesta (fiti atenti la min 2.10)
Este un roi facut in liulie cu botca de schimbare linistita (am zis eu dar nu am observat-o si pe a doua) urmarea este.....
http://youtu.be/4PH8gPqP8uw
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Am facut rev. intr-o zona mirifica
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Si
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

si
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob



                                                                     Scrisoare catre un prieten

                Eu sunt o albina. Te-ai apucat de stuparit desi nu-i usor. Este o munca tare grea. Orice ai face sa te gandesti la mine si numai la mine.

   Eu sa fiu cea mai mare grija a ta si cea mai mare dragoste a ta. Viata mea e scurta, insa mostenirea pe care ti-o voi lasa eu este asa de mare ca ar trebui sa-mi faci altar de aur.

   Pentru mine trebuie sa inveti.Eu sunt o enigma. Cu cat ma vei cunoaste mai bine, cu atat vei sti mai bine obiceiurile si toanele mele, cu atat va fi mai bine pentru noi doi.

   Sa te gandesti ca tu nu poti fi sanatos daca eu sunt bolnava, tu nu poti fi bogat daca eu sunt saraca. Nu eu te-am ales pe tine, ci tu m-ai luat sa ma cresti. Eu iti multumesc, dar nu ma chinui, nu ma fura. Daca furtul este singurul tau gand, du-ma inapoi la cel care ma iubeste. Eu traiesc pe langa casa ta, dar nu sunt domestica.  Te las sa-mi iei ceea ce prisoseste. Nu baga toata mana in agoniseala mea. Lacomia ta pe mine ma va pierde, insa fara mine vei deveni sarac si sufletul tau va deveni pustiu. Daca tu gresesti ma manii si te intep. Mor, insa moartea mea pe tine te face mai sanatos.

   Nu te grabi cand lucrezi cu mine. Cu cat esti mai calm, cu atat eu sunt mai blanda.

   Ai grija sa-mi fie casa curata, da-mi tot timpul de lucru, apara-ma de boli si dusmani si lasa-ma pe mine si pe suratele mele sa te rasplatim dupa puterea noastra, iar tu nu uita ca putertea noastra sta in numarul nostru.

   As vrea sa-ti mai spun un secret ... Sa stii ca noi, asa salbatice cum suntem te iubim tare mult.

                Nu-i asa ca si tu ne iubesti ?
                     O albina
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Salut! Mi-a placut scrisoarea albinei tale. Paradoxul face ca am si un elev care a facut cursul apicol in acelasi timp cu mine. Desi la scoala nu invata, la acest curs am vazut ca le intelegea si se pricepea. :) De aici rezulta  ca multi invata doar ceea ce le place.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Intre timp am mai fost la cursul de tehnologie de crestere matci(seria II-a) unde am facut cunostinta cu domnii Ignatov si Baltatean de la care am aflat unele etape pe care nu le credeam importante in aceasta meserie.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

bio

Citat din: apivasmob din Noiembrie 25, 2015, 07:36:47 AM
Intre timp am mai fost la cursul de tehnologie de crestere matci(seria II-a) unde am facut cunostinta cu domnii Ignatov si Baltatean de la care am aflat unele etape pe care nu le credeam importante in aceasta meserie.

...sunt bune cursurile ... :bravo:

nicumarin

mai aveti si alte parti?  =D>
Fă-ţi timp să faci milostenie - aceasta e cheia Raiului.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

nicumarin

Fă-ţi timp să faci milostenie - aceasta e cheia Raiului.

apivasmob

Nu.Au fost aprox 4 ore.
Restul este scris.
Sanatate tuturor apicultorilor