varroa infestat sau nu?

Creat de Ozzy, August 06, 2011, 05:38:58 PM

« precedentul - următorul »

Ozzy

am studiat albinele atat pe rame cat si asezate pe un vas in afara stupilor unde le-am pus putin sirop incercand sa vad daca au varroa pe ele si nu am reusit sa vad nici macar unul
oare nu au ? nu prea imi vine sa cred.
le voi face tratament doar ca incepator fiind nu stiu exact care ar fi schema
sa le fac luna asta un tratament si apoi in perioada cand inceteaza cresterea puietului ?

prisecarul

dupa ultima extractie este recomandat sa se faca un tratament de control.
mai ales daca s-a mers in pastoral.
tratament se face obligatoriu in octombrie, iar ultima fumigatie sa fie data in absenta puietului. la acest tratament,  se are in vedere si temperatura, care trebuie sa fie peste 12 grade C.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Ozzy

am inteles ca pentru a vedea gradul de infestare , la efectuarea tratamentului se pune o hartie pentru a colecta acarienii morti
ceva detalii cum se face asta?
trebuiesc cumva scoase toate ramele din stup pentru a intinde acea hartie pe fundul stupului ?
e o hartie speciala?

bucovineanu

Cand parazitii se vad pe albine infestarea e foarte mare. Hartia de control e o bucata de coala alba data cu margarina. Daca alta posibilitate nu exista se scot ramele si se pune pe fund. E bine ca tratamentul de control sa se faca seara. Dimineata devreme se scoate hartia si se vede gradul de infestare. Daca scoatem hartia mai tarziu, albinele vor scoate o parte din parazitii morti. Atata timp cat au puiet majoritatea parazitilor se gasesc in celule si nu sunt afectati de tratament.

orbanstefan64

#4
poti verifica si daca scoti o rama de puiet capacit de trintor si desfaci citeva celule  :hi: :hi: