Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

dulcofructul, fiind din porumb, mai trebuie invertit de albine?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pharaonu75

Nu mai trebuie invertit, pentru ca molecula de zaharoza este deja sparta in fabrica!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 20, 2012, 05:42:00 PM
Domnu Dumitru daca ai sange in instalatie plateste un studiu la o universitate de renume international in care sa se arate efectul la zeama din sfecla ( vrajeala  =)) ) fata de efectul unui "sirop din porumb " asupra familiilor de albine . matale vii doar cu texte si vrajeala dar cu nimic practic . Vreau sa vad si eu un stupar care filmeaza si aduce dovezi ca zeama ta este mai buna decat zeama mea !
Stimate Domn,
imi permit sa va pun un link de pe net care se refera la un studiu facut de niste americani (si publicat) din care puteti trage concluziile.Studiul a fost facut in 2009 , si cred ca spune multe.
Daca e nevoie de traducere in limba romana, va rog sa ma solicitati fara nici o retinere.
Iata link-ul:
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/08/090826110118.htm

D006

#184
publicand asemenea linkuri imi dati idei   :)  apropo , puteti prezenta un buletin de analiza despre HMF-ul din Apiinvert , facut la un laborator acreditat Renar si SRAC  de pe teritoriul Romaniei ? ca o sugestie , mergeti la laboratorul din Rm. valcea.

  Numai bine si spor la vanzari !   :nono:


PS. Va vand un pont ! in Buzau la magazilul Bosh se vinde Apiinvert la caldare etichetata  de firma dumneavoastra.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Martie 27, 2012, 03:40:26 PM
publicand asemenea linkuri imi dati idei   :)  apropo , puteti prezenta un buletin de analiza despre HMF-ul din Apiinvert , facut la un laborator acreditat Renar si SRAC  de pe teritoriul Romaniei ? ca o sugestie , mergeti la laboratorul din Rm. valcea.
Ca o sugestie:daca aveti vreun buletin de analiza din care sa reiasa valorile HMF din Apiinvert, nu ezitati sa le postati.Cu rugamintea ca stampila si semnatura celui(celor) care au facut analiza sa fie vizibile.
Vad ca ne recomandati laboratorul din Valcea, sa inteleg ca este un laborator extrem de bine pus la punct?Pana nu demult doreati analize la Apiinvert la un laborator de "talie mondiala", acum ne directionati catre Valcea.Ma vad nevoit sa ma repet:puteti face orice teste , putem face orice teste, la Apiinvert, oriunde doriti D-vstra, si ptr HMF , si pentru sulful pe care l-ati "simtit" cand ati deschis bax-ul de Apiinvert, si multe altele.
In 2005 , Institutul Lituanian de Agricultura a facut un test de identificare a nivelului de HMF din Apiinvert, studiu publicat apoi in 2006 in "Journal of Apicultural Science" unde regasiti aceste valori.
Aveti link-ul mai jos:
http://www.jas.org.pl/jas_50_1_2006_1.pdf
Credeti ca laboratorul din Valcea va gasi alte valori?Eu sincer am mari dubii, dar atata timp cat nu platiti D-vstra aceste teste, nu vad de ce nu le-am face.
Cum comentati studiul facut de americani despre HMF din siropurile din porumb?Sau "no comment"? pentru ca le-au facut americanii si nu cei din Valcea?

D006

#186
  Domnule Dumitru va rog sa recititi articolul american unde ati dat lincul , daca veti fi atent veti observa expresia heating fructose.  adica fructoza incalzita !!!!!!  "intamplator" noi dam la albine fructoza la o temperatura de aprox 20 -25 gr. CELSIUS .

  Spre cultura dumneavoastra generala : orce produs dulce inclusiv mierea , inclusiv Apiinvert daca sunt incalzite la peste "120 degrees Fahrenheit.  vor avea un HMF crescut .

milu56

#187
Citat din: dragos2006 din Martie 29, 2012, 10:12:09 PM
  Domnule Dumitru va rog sa recititi articolul american unde ati dat lincul , daca veti fi atent veti observa expresia heating fructose.  adica fructoza incalzita !!!!!!  "intamplator" noi dam la albine fructoza la o temperatura de aprox 20 -25 gr. CELSIUS .

  Spre cultura dumneavoastra generala : orce produs dulce inclusiv mierea , inclusiv Apiinvert daca sunt incalzite la peste "120 degrees Fahrenheit.  vor avea un HMF crescut .

  50 gr.C  = 120 gr.F  mai exact:120 F = 48.89 C

stefan1

  Un articol foarte interesant la francezi:

  http://fr.mongabay.com/news/2012/fr0405-hance_colonycollapse_pesticides.html

  Titlul este: "Declinul albinelor cauzat de pesticidele din siropul de porumb"
   E un articol din 9 august 2012, tradus in franceza din engleza
  Sunt incriminate Neonicocotinoidele, pesticide utilizate tot mai mult in ultimii ani, cam de cand a inceput sa se vorbeasca despre CCD.
  Spicuiesc numai din articol:"... la nouvelle recherche renforce l'idée que la raison principale derrière le Syndrome d'Effondrement des colonies d'abeilles ne serait pas les maladies ou les acariens mais des pesticides utilisé communément depuis les années 1990. " Adica "...cercetari recente intaresc ideea ca principala cauza a CCD nu ar fi maladiile sau acarienii ci pesticidele utilizate frecvent dupa anii 1990."  Sunt studii facute la Harward.
  Cercetari mai vechi aratau ca neonicotinoidele care ataca sistemul nervos al daunatorilor nu omoara albinele, dar testarile se faceau pe perioade scurte. In experimentul de fata s-au folosit 20 de familii. E familii, martor, nu erau tratate. Celorlalte li s-a aplicat doze diferite din pesticidul Imidalcoprid, un neonicotinoid comun. Dupa 12 saptamani toate familiile traiau, cele care au primit mai mare cantitate de pesticid erau putin mai slabe. Dupa 23 de saptamani (o jumatate an), insa situatia s-a schimbat radical. Din cele 16 familii care au primit doze de pesticid, 15 erau puternic afectate, mai aveau doar cateva albine tinere, culegatoarele disparusera si familiile erau prabusite. Primele care au 'cazut' au fost cele care au primit dozele cele mai mari de pesticid. Cele 4 familii martor se prezentau bine, fara vreo depopulare.
  Tot articolul este interesant. Despre siropul de porumb se spune ca in urma tratarii de catre americani a culturilor cu neonicotinoide, acestea se gasesc inclusiv in glucoza si fructoza extrase din semintele de porumb si au efecte in timp asupra familiilor de albine. S-a demonstrat ca si doze mici de pesticid au efecte grave in timp.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stupar

Am fost la ACA unde au dulcofruct la 5,20 lei /l si umiditate 24%.Subventionat 1 leu/litru.Daca la Suprmarket se gaseste zahar la 4,75 lei ma intreb,ce este subventionata,apa?

pharaonu75

Citat din: stupar din Ianuarie 04, 2013, 09:37:59 PM
Am fost la ACA unde au dulcofruct la 5,20 lei /l si umiditate 24%.Subventionat 1 leu/litru.Daca la Suprmarket se gaseste zahar la 4,75 lei ma intreb,ce este subventionata,apa?

Apa si recipientul! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cleo

Am si eu o intrebare pentru domnul Dumitriu...
Cate tone de apiimvert au fost vandute anul trecut in Romania ?
Curiozitatea....
Multumesc

pharaonu75

Eu am alta curiozitate... si ma macina de foarte mult timp:
Cum este combatuta varroa de produse precum dulcofruct, apiinvert, apifonda, apimel, apistim, api...draci, api....x, api...y?
De ce apifonda, apiinvertul si toate celelalte sunt deconbile prin PNA, iar zaharul nu este? Ca si pentru zahar primesc factura, deci il cumpar legal si am ce depune pentru decontare!

Sau zaharul combate varroa mai putin eficient decat apiinvertul? =))

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

zaharul nu este omolagat ca hrana pentru albine .
  albina mananca apisacaz , se intinde pielea pe ea si astfel cade varooa pe jos .  :)

stefan1

Citat din: cleo din Ianuarie 11, 2013, 06:41:14 PM
Am si eu o intrebare pentru domnul Dumitriu...
Cate tone de apiimvert au fost vandute anul trecut in Romania ?
Curiozitatea....
Multumesc

   Bun venit pe forum!   :hi:
 
   Sa nu crezi ca doar d-l Dumitriu aduce 'adjuvanti in tratarea Varroozei'. E o afacere grasa, mai cu seama cat UE suporta partial costul lor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)