Petitie impotriva cultivari OMG ( organisme(plante) modificate genetic )

Creat de Kov iulian, Aprilie 04, 2011, 12:21:33 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Cresterea Ramelor                     


       
     

Ma bate gindul sa incerc si chestia asta cu ramele , sa vad ce iese cu ajutorul ramelor vreau sa imi ingras pamantul unde voi cultiva legumele si altele. vreau sa imi produc singur hrana , pt ca astia s-au timpit la cap , ne dau sa mancam alimente contaminate cu tot felul de E-uri , Pesticide , Ingrasaminte chimice , Stimulatori de crestere  acum fermieri  sunt nemultumiti de conditiile climatice si lupta sa introduca cu orice pret organismele modificate genetic , in curind doar de astea vom manca nu va mai fii nimic sanatos si natural pe piata.   

        citeva linkuri utile       
http://www.pescuitmania.ro/crescatorie-de-rame-ar-291.htm     
http://hobbygradina.ro/2010/09/03/compostare-solutia-practica-pentru-deseurile-din-gradina/                                http://www.wormcity.co.uk/wormeries.htm     
http://www.redwormcomposting.com/category/videos/       

Kov iulian

O noua epidemie matura Europa, o Bacterie numita E.Coli   
http://www.gandul.info/international/bacteria-ucigasa-care-a-facut-peste-270-de-victime-in-germania-s-a-raspandit-si-in-alte-tari-europene-vezi-lista-statelor-afectate-8292407                 
http://www.gandul.info/international/cel-putin-11-persoane-au-murit-in-germania-din-cauza-unor-tulburari-asociate-bacteriei-e-coli-8296534         
http://www.mediafax.ro/externe/bacteria-e-coli-care-afecteaza-germania-a-ajuns-si-in-suedia-aproximativ-40-de-cazuri-de-contaminare-dintre-care-15-grave-8297145/

Dar cel mai interesant mi se pare ce se afirma despre posibila cauza  a aparitiei acestei boli       
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/spania-face-scandal-germaniei-in-cazul-castravetilor-nu-mai-provocati-panica-fara-dovezi.html   

" castravetii bio contaminati cu E coli "  
dar exista o speranta            
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cine-profita-de-pe-urma-epidemiei-de-ecoli-931989.html             

Ce rapide sunt companiile astea farmaceutice , nici nu apare bine boala ei au si inventat medicamentul minune. 
Ce oameni rai sunt astia care au renuntat la ingrasamintele si pesticidele chimice si cultiva bio.   
Sa se dea domnule o lege sa se interzica cultivarea de legume bio, sa se foloseasca doar ingrasaminte chimice si pesticide si sa se dubleze sau sa se tripleze doza de ingrasaminte si pesticide la hectar.     

Kov iulian

Inca o data si cu ocazia acestui incident cu bacteria ecoli se vede greseala imensa care se face in zilele noastre , acea de a aduce de la distante mari tot felul de vegetale sau animale , desi se pot cultiva si pe plan local acele plante si se pot creste la fel de bine acele animale pt consumul de carne etc iar fecalele acestor animale pt ingrasa solul . Facind asta (aducand de la mii de km tot felul de alimente de origine vegetala sau animala )  se poarta de colo colo tot felul de boli si paraziti care destabilizeaza echilibrul natural .Un alt " beneficiu " pe care il aduce aceasta stare de fapt e si poluarea care se genereaza ca urmarea a transportului de la distante de mii de km se ard mii de tone de carburant inutil , cind la fel de bine se puteau cultiva pe plan local acele plante si creste acele animale si distribui pe distante mai scurte 20-50-100 de km .

Kov iulian

Otrava din sare                                                                                                                                                                                       Stia-ti ca in afara de iod ( Legea nr. 568/2002 obliga producerea si comercializarea numai a sarii iodate pe teritoriul Romaniei. Guvernul iodeaza obligatoriu 20 de miloane de oameni, insa doar aproximativ 8000 de oameni au nevoie de supliment de iod.
"Dupa 4 ani de functionare a nefastei H.G. 568/2002 numarul cancerelor tiroidiene s-a dublat, iar numarul hipertiroidiilor a crescut de la 3127 la 6387", declara profesorul dr. Pavel Chirila. ) se mai adauga in sare si E 535     ferocianura de sodiu  spuneau astazi ca acest E-u sub actiunea temperaturi in jur de 100 de grade celsius  se transforma in cianura                                                                                                                                                                                                                     
Citat din: Dr. Maria Chirila -  http://www.formula-as.ro/2007/767/sanatate-35/otrava-noastra-cea-de-toate-zilele-aditivii-alimentari-7939"Sarea iodata - un fel de
experiment de tip Auschwitz"

- Sa mai alegem un aliment compromis de pe raftul camarii: sarea, un alt exemplu de folosire irationala a aditivilor alimentari...
- Da, mai ales sarea alba extrafina, iodata pe deasupra, tot in urma unei hotarari de guvern. Sarea din bucatele noastre zilnice. Pentru o scurta informare, sarea este tratata cu urmatorii aditivi:
E 535, adica ferocianura de sodiu, ca antiagregant;
E536, ferocianura de potasiu, un aditiv interzis in Anglia, dar admis in Romania. Sarea astfel aditivata contine de 30 de ori mai putin magneziu decat sarea integrala. Pe de alta parte, sarea extrafina este mai bogata in sodiu, exact elementul implicat in decompensarea insuficientei cardiace. Consecintele folosirii sarii extrafine sunt dramatice:
cresterea incidentei bolii cardiace ischemice, datorita deficientei de magneziu;
accelerarea proceselor de ateroscleroza si decompensari ale insuficientei cardiace prin aportul de sodiu;
toxicitatea indusa de ferocianura de sodiu sau potasiu.
In acest timp, iodarea universala a sarii determina efecte adverse grave:
hipertiroidie indusa in populatia cu functie normala;
agravarea unei hipertiroidii preexistente;
cresterea ratei cancerului tiroidian;
cresterea volumului glandei tiroide.
afectarea vederii prin toxicitate directa asupra tiroidei;
cresterea incidentei bolilor alergice (inclusiv a socului anafilactic la iod - boala cu un procent inalt de mortalitate);
hipotiroidie fetala, indusa in viata intrauterina la femeile care consuma sare iodata.
Merita mentionat si faptul ca iodarea universala a sarii nu se justifica, deoarece numarul de hipotiroidii este mic in Romania (cifrele oficiale oscileaza in jurul valorii de 12.000 cazuri). Consider, deci, ca a acorda intregii populatii a tarii numai un singur sortiment de sare - iodata - este un fel de experiment de tip Auschwitz.
La fel si in situatia zaharului rafinat, care este cancerigen si, dupa ultimele cercetari, este vinovat de afectiunile articulare.


mape 48-petru manea

am vazut si eu emisiunea TV in final reporterul  nu a dat nici o solutie ---e bine ---e rau --sa folosim plante MG /

Kov iulian

Plante naturale am folosit mii de ani sau chiar sute de mii dupa cum afirma oameni de stiinta si nu am patit nimic de la ele , ne-am dat si noi dupa ele , s-au dat si ele dupa noi ,ne-am adaptat la ele si lele la noi si convietum bine  , dar plantele astea mutante nu le cunoastem efectele asupra noastra e ca si cum ne-am duce pe o alta planeta si am minca la intimplare tot ce gasim , e suficient oare citiva ani pt a studia daca au efecte nefaste ? eu zic ca nu . Si nu ne putem juca cu un lucru asa de important , ne jucam cu mingea , ne jucam de v-ati ascunselea . dar nu ne jucam cu hrana noastra cea de toate zilele .                                                                                                                                                            Stiti de ce se cauta sa se introduca plantele modificate genetic ? deoarece prin tehnologia agricola actuala gresita s-a saracit pamintul sa distrus echilibrul natural din si de pe pamint  ( sa pus baza pe chimicale ) ,si s-a dat totul peste cap , bacterile , si tot felul de vietati care au creat si creaza solul acesta fertil sub actiunea pesticidelor si a ingrasamintelor chimice au cam disparut, iar acum se da lovitura de gratie pamintului prin Organismele modificate genetic si se stoarce si ultima farima de viata si energie vitala din el . Totul de dragul imbogatiri   Mai nou acum se afirma ca de fapt nu poluarea e principala vinovata pt incalzirea globala ci o activitate crescuta a soarelui in ultima vreme , dar chiar si asa , trebuie sa venim si noi sa ne inrautatim situatia , tot noi vom suporta propriile greseli si pe cel a celor care au fost inaintea noastra .

Kov iulian

Astazi am primit un mail de la o organizatie ecologista prin care sunt invitat daca doresc sa semnez petitia prin care se doreste sa se opreasca exploatarea aurului de la rosia montana si m-am gindit poate e bine sa aduc si la cunostiinta Dumneavoastra aceasta petitie http://www.rosiamontana.net/                                                                                                                                                                  Si mai jos e si un tabel pt stringere semnaturi

POSTASUL

APICULTURA. Curtea Europeana de Justitie a decis, la inceputul lunii septembrie, ca mierea care contine urme de Organisme Modificate Genetic (OMG), chiar daca sunt neintentionate, trebuie considerata ca produs modificat genetic. Decizia a fost determinata de actiunea legala a unui apicultor german care nu a putut sa-si vanda mierea intrucat continea urme de polen obtinut din plante modificate genetic. Apicultorul a solicitat despagubiri de la autoritatile bavareze, sustinand ca polenul a fost "contaminat" de campurile cultivate cu porumb modificat genetic (de la compania Monsanto) care sunt in gestiunea autoritatilor si care sunt localizate la mai putin de 500 de metri de stupina sa.

Un purtator de cuvant la Uniunii Europene a precizat ca decizia instantei europene va influenta importurile de miere din afara UE, din tari precum Argentina unde exista suprafete intinse cu OMG.
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.


Kov iulian

Nici nu va dati seama cit de mult se cultiva in OMG-uri in romania , se face acest lucru pe ascuns fara sa se tina cont de nimic , nici de lege nici morala crestina .Pt bani sunt in stare sa faca orice ,daca noi apicultori nu ne vom stringe si vom fonda o asociatie care sa lupte pt drepturile albinei (indirect si a apicultorilor ) isi vor bate mereu joc de noi , vor cultiva toate prostiile , vor stropi cu cele mai toxice pesticide , ne vor ucide albinele in continuare .

Kov iulian

                                                                                            Pofta buna Romani

Kov iulian

Vreau sa va prezint o fotografie sa imi spuneti ce parere aveti .citisem pe internet chestia , cum ca pamintul prelucrat de rame ar fi de 5 ori mai hranitor decit gunoiul de grajd , asa ca ce am facut ? incepind de asta vara am inceput sa recoltez din gradina proprie rame . pe care le inmultesc si le tin in doua bidoane de 30 de l . Acum ceva timp le-am schimbat pamantul la rame si le-am pus pamint nou deoarece cel vechi devenise clesos . Si curios fiind daca intradevar e asa cum se lauda uni am pus niste griu la incoltit ,                                                                                                                                               In partea dreapta a fotografiei avem pamint normal din gradina ingrasat cu mranita ( gunoi de grajd descompus )                                                                                                                                                                                                                                                                                              Iar in partea stinga avem griu in pamint de la rame ( bio humus ) si puteti vedea diferenta                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Curios e faptul ca la germinare atunci cind embrionul se hraneste din bob  griul care se afla in pamant normal  il depaseaste  pe cel ce creste in pamint de la rame ( eram chiar suparat ca am pierdut atit timp pt nimic )  dar pe masura ce se dezvolta radacinile si incepe hranirea din pamint griul cultivat in pamint de la rame il ajunge din urma pe celalalt si il depaseste in crestere . Imaginile sunt destul de concludente .                                                                                                                                                                                                                              ( cauza pt care a intirziat un pic germinarea griului din pamint de rame e probabil granulatia pamintului . pamintul de la rame fiind clesos si cu cocoloase )            Pt cei ce nu au cont aici si nu pot vedea fotografia , mai pun un link http://dl.dropbox.com/u/17279480/poze%20diverse/Picture%207.jpg   accesind linkul o puteti vedea

stefan1

  N-am inteles bine, care grau e in pamant de rame, cel mai mare sau cel mai mic?
  Am citit si eu mai demult despre acel ingrasamant, parca lichid, produs de bulgari, dar cu o specie de rame din Canada. Nu stiu daca cineva dintre cititori l-a folosit sa ne dea mai multe amanunte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Griul din stinga (cel mai mare ) are pamant care a fost prelucrat de catre rame , cel din dreapta e pamant normal , griul a fost semanat in acelasi timp , si a fost udat la fel .

clucian

Adevarul este trist.
De cativa ani am observat o diferenta a legumelor fructelor salatelor intre cele din supermarchet si cele cumparate de la tarani care inca mai cultiva natural.
Pepeni sunt modificati gentic, tata cumpara in fiecare an samanta de pepeni deoarece samanta de la pepeni cultivati din samanta cumparata nu se poate folosi. E un hibrid.
Capsiunile sunt si ele modificate genetic cu o gena din pesti care le fac rezistente sa nu putrezeasca repede in mediu umed, alea mari si frumoase care le vedeti prin supermarketuri si piete la comercianti sunt modificate genetic ca sa reziste mai mult. Nu au nici un miros specific.
Porumbul e modificat genetic cu o gena dintr'o bacterie asta ca sa il faca rezistent la nu stiu ce ierbicid. Si este periculos acel prumb pentru consum.
Soia, daca vrei sa cumperi soia nemodificata genetic e foarte greu, daca NU ceri explicit iti vand soia modificata genetic. Soia modificata iarasi are o gena de la o bacterie care o face rezistenta un ierbicid cu care sunt tratate culturile de soia contra buruienilor.

De cativa anu aproape 10, eu nu am mai vazut pe piata pepeni galbeni care sa crape de copti ce sunt, unde a disparut samanta aia de pepeni ??? E trist.

Ca o concluzie, plantele cu care ne hranim au fost modificate genetic ca sa reziste la tratament cu ierbicide sau sa nu mai fie asa perisabile la desfacere, vezi aici rosii, capsiuni ... si altele, si in ultimul rand sa aibe o productie mai mare la hectar in detrimentul consumatorului.