mutare albine in stupi noi

Creat de POSTASUL, Martie 31, 2011, 10:19:44 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

apropo pufanii incepatori ca mine de ce nu ziceti si voi cu cat ati cumparat fam de albine sau va e rusine :nebun:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

cu respect domn. bucovineanu da nu vrea sa vanda alta  ca are stupina intro gradina tip sandrama  asa ca pe vagon si trebuie sa o descompleteze. Da din discutiile de pe forum si de la un roi poti scoate ceva miere daca e anul bun. Ma mancat nu am avut rabdare ca la vara aveam cateva promisiuni de roi si acuma nici cu asta nu mas strica ca de meserie chiar sunt POSTAS  si merg de cel putin 2 ori pe luna in casa la el :P
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

tassevasi

Eu am sa cumpar cu 100 lei ,la primul salcim ,roi pe 4 si 5 rame minim 2 cu puet ,eu vreau 3 cu puet cu un + mic de bani ,deja e totul aranjat si tocmit, acum fa si tu diferenta daca e bine .
Cumpar 15 roi din PH .
Numai bine  :hi: :hi:

bucovineanu

Daca nu vrea sa descomleteze stupina descompleteaza banii care ii dai. Nu vrei sa te strici cu el, dar el de ce vrea sa se strice cu tine?

POSTASUL

da asa am sa fac cum ziceti , ai dau max 150 pe roisor daca vrea daca nu ,nu mai iau nimic de la el ami iau lazile inapoi si noapte buna  :roll:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Mircea77

Uite ca-mi recunosc statutul de "pufan" sau "biban".

Eu am cumparat familii cu stup cu tot in care a fost inclusa si o magazie de 3/4 cu fagurii crescuti la pretul de 380 lei/familie.
Stupii sunt Dadant pe 12 rame, iar familiile se prezentau acum 2 saptamani astfel: un roi din toamna (august) era pe 4-5 rame iar celelalte 2 aveau 6-7 rame de albina.
Puiet capacit+toate stadiile larvare si oua de 1 zi. O singura matca mi s-a parut mai mica decat celelalte 2 dar isi facea treaba.

Eu zic ca am facut o afacere buna pentru ca am vorbit cu un amic din zona Nehoiu, Buzau, care imi zicea ceva halucinant :din cauza motalitatii ridicate s-au vandut familii cu 80lei/rama !!!!!!!!!!  :uimit: :uimit: :uimit: Unui stupar i-au murit 80 de familii peste iarna !!!!!!!! :rusine:

milu56

Asa sunt preturile si aici in jur de 80 - 90 de euro/stup.

jimm

Iata milioanele zbor ca avioanele  :rotfl: :rotfl: :nudie:
Cine zicea ca maneaua nu e plina de substanta!

POSTASUL

Asa fratilor asta inseamna comunicare spuneti si cele bune si cele rele ca asai la inceput nu se poate sa fie totul perfect. Fiecare se lauda ca albinele lui sunt cele mai tari si ca acum  in aprilie dau afara din stup si pana de PASTE  unii le pun si caturile :lol: sper sa nu va suparati pe mine mai glumim :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

domnu bucovineanu  :hi: pana la urma am facut targul cu nenea vanzatoru  , iam dat 400ron pe fam si lesinatura aia de roi, deci 300 fam si 100 roiu dar am avut cumva noroc de un mediator ,,,sotia vanzatorului auzindune bodoganind amandoi a  intervenit si la calmat. Am adus stupii acasa cand o sami permita vremea o sa postez poze sa le vedeti si voi si nu uitati ,,capul e purtat de gat'' :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

 Vei avea o experienta cu dezvoltarea acelui nucleu. Acela trebuie bine izolat si nu trebuie deschis stupul mai ales pe vreme rece deoarece exista mari sanse sa raceasca puietul putin pe care il are si de aici incepe boala si problemele. Nici vremea nu e favorabila pentru dezvoltarea roiurilor mici. Ca sa fie sanse de reusita trebuie plecat de la familii viguroase sau de la roi naturali care rezista mai bine la boli. Oricum mult noroc pentru ca ai nevoie.

POSTASUL

Citat din: tassevasi din Aprilie 04, 2011, 11:10:14 PM
Eu am sa cumpar cu 100 lei ,la primul salcim ,roi pe 4 si 5 rame minim 2 cu puet ,eu vreau 3 cu puet cu un + mic de bani ,deja e totul aranjat si tocmit, acum fa si tu diferenta daca e bine .
Cumpar 15 roi din PH .
Numai bine  :hi: :hi:
DOAMNEA AJUTA SI SUCES ati doresc :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

multumesc pentr urari domn. bucovineanu , in seara asta leam dat siropelul
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

justy

am facut niste cutii noi si vreau sa mut familiile in ele! va rog sa/mi spuneti daca pot face acest lucru acum, sau mai tarziu... si care este cel mai potrivit moment al zilei cand pot face aceasta operatiune? Va multumesc

happy

Eu am luat cele doua familii de albine cu 500lei amandoua fiecare cu 8 rame,ma cunosteam mai demult cu vanzatorul.Nu stiu cu puiet cate si cate cu albina,el le-a schimbat in stupii mei .Oricum la prima vedere imi par puternici.Ieri cand le-am pus sirop in hranitor toate vroiau sa-mi pupe mainele de multumire.Sunt nemancate saracele pe frigul asta.Cum iese soarele putin hop si ele afara :) Tot ieri mi-am confectionat si doua hranitoare,mai rudimentare dar valabile.La urmatoarea hranire o sa le schimb pe cele vechi ,nu sunt ale mele!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!