unificarea famiilor de albine

Creat de dragutul_ionel, Martie 25, 2011, 11:59:43 AM

« precedentul - următorul »

dragutul_ionel

am facut revizia de primavara si am constatat ca la unele familii lipseste matca/cum se face unificarea cu familii care au matca?

bucovineanu

Primavara e destul de usor de facut unificarea. Mai intai se unifica mirosul prin presararea peste ramele familiilor care urmeaza sa fie unificate bucatele de ceapa, sau se stropesc cu tuica.. Se inchid stupii si dupa o ora se face unificarea. Se aduc ramele familiei orfane langa ramele familiei cu regina. Se muta stupul gol in alta parte. De preferat se face operatiunea spre seara. O parte din albine se vor intoarce la vechiul loc si vor intra in stupii vecini. Ramele familiei orfane se pot imparti si la mai multe familii cu regina.

Kiwi Bee

Ionel ce stupi ai?????????????

Dacas multi etajati pune ziar peste una tare cu matca si pune apoi  cea fara matca.Sa dai cu dalta apicola in ziar finutz sa faci niste crapaturi mici in ziar(3/4cm).Asa albine de sus vor avea ventilatie.In 3-4 zile dispare ziarul timp in care albinele fara matca sau obisnuit cu mirosul de jos si nu se declanseaza razboi.

Recomand sa pui doar o coala de ziar in luna asta.

Daca ai orizontali e mai bine daca cumperi urgent o regina.Cineva precis are de vinzare una.

Florin-braileanul (FlorinI)

pentru unificare, recomand cu caldura izgonitorul (doar pentru stupii ME)
eu am rezolvat super usor asa ceva fara ceapa sau ziar
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mape 48-petru manea

Citat din: FlorinI din Martie 25, 2011, 10:52:05 PM
pentru unificare, recomand cu caldura izgonitorul (doar pentru stupii ME)
eu am rezolvat super usor asa ceva fara ceapa sau ziar
Uite asta nu mi-a trecut prin cap  :bravo:

bucovineanu

Sigur, pentru unificare se poate folosi metoda ziarului, folie, podisorul Snellgrove, izgonitorul, dar acum se poate face si direct fara probleme.

dragutul_ionel

Citat din: Kiwi Bee din Martie 25, 2011, 03:16:08 PM
Ionel ce stupi ai?????????????

Dacas multi etajati pune ziar peste una tare cu matca si pune apoi  cea fara matca.Sa dai cu dalta apicola in ziar finutz sa faci niste crapaturi mici in ziar(3/4cm).Asa albine de sus vor avea ventilatie.In 3-4 zile dispare ziarul timp in care albinele fara matca sau obisnuit cu mirosul de jos si nu se declanseaza razboi.

Recomand sa pui doar o coala de ziar in luna asta.

Daca ai orizontali e mai bine daca cumperi urgent o regina.Cineva precis are de vinzare una.
am stupi si orizomntali si verticali
am citit mult si vreau concluzii din experienta propie daca se poate/de ex:mut familia orfana la familia cu matca sau mut ambele familii in stup nou la jumatatea distantei dinte ele?cum e mai bine?sa fac unificare cu ceapa si tuica sau cu ziarul?cum e mai bine?etc
regina nu am de unde sa cumpar si nici nu ar fi necesar deoarece familiile orfane sunt slabe (cam pe 3-4 rame)

bucovineanu

 Cate familii ai in total si cate nu au regina? E posibil ca unele din familii sa aiba totusi regina care nu a inceput ponta. Cum ai stabilit ca nu au regine? Familia cu regina se lasa in stupul ei si se aduc ramele cu albine din familia orfana. Ca sa nu ai emotii la familiile din stupii verticali dupa unificarea mirosurilor poti folosi metoda ziarului. La cele din orizontali dupa unificarea mirosurilor se poate pune o diafragma mobila langa ramele familiei cu regina, iar dupa aceasta ramele cu albine din familia orfana. Albinele se vor uni singure. Daca dupa unificare urmeaza cateva zile in care nu vor zbura, toate albinele vor ramane in stupul in care au fost puse.

dragutul_ionel

Citat din: bucovineanu din Martie 26, 2011, 10:40:21 AM
Cate familii ai in total si cate nu au regina? E posibil ca unele din familii sa aiba totusi regina care nu a inceput ponta. Cum ai stabilit ca nu au regine? Familia cu regina se lasa in stupul ei si se aduc ramele cu albine din familia orfana. Ca sa nu ai emotii la familiile din stupii verticali dupa unificarea mirosurilor poti folosi metoda ziarului. La cele din orizontali dupa unificarea mirosurilor se poate pune o diafragma mobila langa ramele familiei cu regina, iar dupa aceasta ramele cu albine din familia orfana. Albinele se vor uni singure. Daca dupa unificare urmeaza cateva zile in care nu vor zbura, toate albinele vor ramane in stupul in care au fost puse.
in total mai am 6 familii /la doua am vazut regina /inca nu ma grabesc sa fac unificarea pina nu sunt sigur/acum ma documentez doar ca sa stiu cum sa procedez