Proiectarea stupilor

Creat de flavius, Decembrie 29, 2010, 06:14:37 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Citat din: romikele din Aprilie 12, 2013, 11:20:30 PM
Am inteles exact ce vrei sa faci, dar acea gaura care ramane ma enerveaza... si cred ca e singura pe lumea asta care face acest lucru  :razz: =))

sugestii?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

ei na , trebe astupata :nudie:

domnu romikele e mai glumet ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

Citat din: mmacreanu din Aprilie 12, 2013, 09:51:56 PM
Ce parere aveti despre acest tip de imbinare? Intreb pe cei cu experienta!

PS: este vb despre imbinarea poliuretanului.
fa lungimea de 473 ca sa aiva joc rama de 470.
:hi: :hi: :hi:

Bogdan Apiary

Salut, sunt si eu in faza de proiectare a stupilor si am niste nelamuririi si ma doare capul cat am cautat, anume:

1. distanta dintre ramele de cuib si fundul stupului tre sa fie de 20 mm?
2. distanta dintre ramele cuibului si ramele catului trebuie sa fie de 8 mm?
3. pe latime stupului se la sa joc pentru rame de 10 mm de ex la 10 rame x 37 = 370mm + 10mm = 380?

Multumesc anticipat pentru raspunsurii

A si daca poate cineva sa faca o schita in SketchUp pentru un colector de polen as fi recunoscator  :beer:

Bogdan Apiary

Ma jucam si am umplut stupul cu rame acum daca poate cineva sa proiecteze niste  :bzz:

jenica67


1. da, eu fac toati stupii cu fund detasabil si corpurile atat de cuib, cat si de magazie, sunt facute ca daca le pui pe o masa, sau o suprafata plana si bagi ramele in ele, jos (intre rama si suprafata plana) sa ramana 2 mm si deasupra intre rama si partea superioara a corpului 8 mm. Acum bine ar fi jocul de sub sa fie 0 mm, ca distatnta intre rame (cele de corp si magazie) sa fie 8 mm, dar asa le-am facut de la inceput si asa am ramas cu ele, asa zice si stasul. Problema este ca daca strangi mai tare o rama si ii indoi leatul inferior acolo o sa faca o punte de ceara, in rest nu sunt probleme. Cei 20 de mm care ai specificat (distanta intre rame si fundul stupului), la mine rezulta din constructia fundului. Jocul dintre rame si capac este foarte inportant sa fie de 8 mm, ca daca ai folie si albinele nu pot sa mearga deasupra ramelor, risti sa se dezvolte gaselnita acolo.
2. 8-10 mm
3. pe latime se lasa 10 mm pentru ca ramele for fi propolizate si daca nu ai cei 10 mm risti sa nu le mai dai afara sau sa le rupi la scoatere. Unii fac si ramele mai inguste de 35 mm tot din aceleasi considerente, ca vor fi propolizate si vor avea 37 de mm atunci.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Bogdan Apiary

Multumesc pentru raspuns ma apuc de lucru  :D

tassevasi

  Aceleasi distante  ca Jenica  las si eu ,jos ,intre corpuri si latime .
  Spor la treaba .

apivasmob

Salut, sunt si eu in faza de proiectare a stupilor si am niste nelamuririi si ma doare capul cat am cautat, anume:

1. distanta dintre ramele de cuib si fundul stupului tre sa fie de 20 mm?
2. distanta dintre ramele cuibului si ramele catului trebuie sa fie de 8 mm?
3. pe latime stupului se la sa joc pentru rame de 10 mm de ex la 10 rame x 37 = 370mm + 10mm = 380?

1.  20mm
2.    8mm
3.  15mm (370+15=385 cota interiara) 425 cota exterioara

Astea sunt distantele folosite de mine.
Sanatate tuturor apicultorilor

Nisculescu.L

Eu nu sant in masura sa dau sfaturi  dar citesc chiar in aceste zile cartea "manual de crestere a albinelor" Autorul vorbeste despre "spatiul albinei"  [6-8 mm], deasupra sau sub rame. Daca e mai mult spatiu albinele vor umple diferenta cu faguri claditi de ele.

prisaca

Cotele interioare ,ca sunt 380 390 400 nu conteaza foarte mult dar conside ca distanta dintre rame si fund nu trebuie sa fie mai mare de 12 mm,dar nici 8 nui bine deoarece lemnul mai lucreaza si in plus nu toata lumea are ramele sunt STAS si prin urmare pot atinge de fund si unde mai punem si o dificultate in tratarea cu varojetul.

orbanstefan64

 cu varojetul nu apar probleme ci cu fitilele aprinse de la varachet.  :hi:

bucovineanu

In majoritatea manualelor se recomanda ca distanta intre fund si rame sa fie de 20mm. Aceasta distanta permite tratarea in bune conditii cu varachet si previne blocarea urdiniselor in timpul iernii de catre albinele moarte care cad pe fund. 

ciucur

Citat din: bucovineanu din Decembrie 10, 2013, 09:41:23 PM
In majoritatea manualelor se recomanda ca distanta intre fund si rame sa fie de 20mm. Aceasta distanta permite tratarea in bune conditii cu varachet si previne blocarea urdiniselor in timpul iernii de catre albinele moarte care cad pe fund.

Am mai citit ceva insa nu imi aduc aminte unde.
Scria ca datorita acelor 20 mm intre fund si rame, atunci cand este cules albinele vor folosi mai mult peretii stupului (intrucat nu pot ajunge la rame) pentru a ajunge in locul in care livreaza nectarul. In acest fel nu ar mai deranja activitatea de crestere a puietului. Rog pe cei cu experienta sa ne spuna daca e corecta afirmatia.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Pentru a putea ajunge la rame albinele construiesc pe fund niste stalisori din ceara.