Proiectarea stupilor

Creat de flavius, Decembrie 29, 2010, 06:14:37 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Ramele din cat le-am gandit ca fiind late de 40 pentru a descuraja matca sa urce sa depuna oua in cat, da intradevar este un falt dar l-am eliminat in cele din urma din proces , iar despre urdinis l-am gandit demontabil pe cepuri iar cand se foloseste colectorul de polen (gen Salaj cred ca asa se numeste) se scoate si se pune acesta .
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Urdinis = scandurica de zbor
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Nu stiu toate,cred ca se accepta.
Sanatate tuturor apicultorilor

Calinu71

Ramele din magazie am inteles ca se fac de 40mm latime am vazut in alte parti de 45mm ma refer la laterale dar leatul de jos de cit se face. Are cineva o schita? multumesc
Să şti să lupţi când vrei să ai
Să nu renunţi când pierzi sau dai
Să fi şi bun şi înţelept
Şi vei găsi drumul cel drept.

ioanardelean55


Nu e buna scindura de zbor demontabila te incurca . %%-

apivasmob

Facand stationar nu ma incurca deloc.
Sanatate tuturor apicultorilor

ioanardelean55


ioanardelean55

 :bzz:

ioanardelean55


  E pentru stupii care au scindura de zbor.

marius_vfp

fir-ar mama ei de scandura ce bataie de cap am luat la confectionarea unui colector , al naibii ca nici stupii nu pot sai tai ca nu am voie , da ii modelez eu in curand.

in filmele lu orban stefan se vede cum aplica o scandura de zbor prinsa doar in cuisoare si se poate scoate foarte usor .

siber fund AV ascindura de zbor 1;2 redus 001
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ioanardelean55


  Sint multe metode de prindere a scinduri de zbor ,dar cea mai buna prindere e cu balamale ,,parerea mea" %%-

apivasmob

Ca si tine nea Ioane (daca imi permiti sa-ti spun) produc echipament apicol,si sti ca fiecare apicultor are motocii lui ,ma refer la micile detalii una fiind scandura de zbor de o anumita latime unul o vrea de 80 mm altul de 60 mm si de aceea pentru mine este mai dificil sa fac serie la acest gen de colector .
Iti mai spun ca aceasta iarna la stupii cu scandura detasabila eu am dat-o jos ca sa nu se blocheze cu zapada si mai apoi sa inchete si sa am familii intoxicate dar in primavara devreme inainte de zborul de curatire le-am montat.
Sanatate tuturor apicultorilor

ioanardelean55


Probabil ca pe la voi sint mai pretentiosi stuparii decit ardelenii mei  . =)) =)) =)) am facut mii de stupi si inca nu a venit nimeni sa-mi ceara o anumita dimensiune la scindura de zbor in schimb eu ca meserias am stassul meu pe care l-am respectat  si il respect . 

Obombo

Citat din: Calinu71 din Aprilie 07, 2013, 09:13:14 AM
Ramele din magazie am inteles ca se fac de 40mm latime am vazut in alte parti de 45mm ma refer la laterale dar leatul de jos de cit se face. Are cineva o schita? multumesc
Latimea ramei nu are nici o importanta, importanta este distanta dintre ele, 40-42mm de interaxa in functie de numarul ramelor din cat: 11 pentru stupii pe 12 rame, 9 pentru cei pe 10. Ideal ar fi ca toate leaturile sa aiba aceeasi latime, pentru a usura descapacirea.

apivasmob

Citat din: ioanardelean55 din Aprilie 07, 2013, 06:25:48 PM

Probabil ca pe la voi sint mai pretentiosi stuparii decit ardelenii mei  . =)) =)) =)) am facut mii de stupi si inca nu a venit nimeni sa-mi ceara o anumita dimensiune la scindura de zbor in schimb eu ca meserias am stassul meu pe care l-am respectat  si il respect .

e mare padurea lui Dumnezeu :D :D
Sanatate tuturor apicultorilor