Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Citat
Si daca aveau deja puiet in partea din fata (partea calda) si ai rotit ramele sau corpul oare ce se va intampla ? se va muta ghemul in fata? Ma tem ca nu vor parasi puietul.

tassevasi

Observatie  f  buna , dar ele aveau numai tendinta , ca deplasarea a fost  f  mica , acum...... sper sa fie bine .
   Numai bine :hi: :hi:

ioanardelean55


Cind va trece gerul ,ce surprize ne asteapta ???? :surprised:

tassevasi

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 01, 2011, 08:26:36 PM

Cind va trece gerul ,ce surprize ne asteapta ???? :surprised:

Mai asteptam o sptamina , speram sa fie bine .
Sanatate . :hi:

mape 48-petru manea

gand la gand cu bucurie
la asta ma gandeam si eu azi
iarna a fost grea
am iernat fam. in fundul gol pentru prima data
consumul se pare ca a fost mult mai mare
am fost nevoit sa pun turte inca din 10 ian
se anunta saptamana viitoare 12 gr. cu +in vest



tassevasi

Nu sunt cu fund  gol , pt ca  nu am adaptat nimic ,din cauza distrugerii sitelor in pastoral , am ramas asa .     Am un var care,mi spunea ca le rupe mereu  la pastoral .
  Inca nu am pus turte , dupa zborul de curatire,  incep  sa le pun .
   Numai bine  :hi: :hi:

emil.oltean

Incep sa am-   MARI DUBII   -fata de iernatul in fundul gol.O fi bun in "tarile calde" dar la noi cu -20-26 grade se cam face bura in interiorul lazii.La cei cu podisor si ceva acolo pe deasupra "no problem".ADIO IERNAT IN FUDUL GOL DACA VREAU SA MAI AM ALBINE".M-am lamurit acum cu frigurile astea.Modific tot.Nu va luati dupa mine,faceti fiecare cum doriti!!!

mape 48-petru manea

poate nu trebuie sa modifici
mergi iarna cu subarul bagat si vara este bun pt.aerisire

emil.oltean

Nu m-am referit la vara.Atunci da,cu aerisire,dar si atunci in functie de zona climaterica a fiecaruia.In noptile racoroase bine,prea mult spatiu gol jos dauneaza mai ales puietului.

soadi

 Cate-un pic, cate-un pic o lamurim si cu fundul antivarooa. Nici eu nu sunt multumit de iernarea in fundul gol. E al 2-lea an cand am incercat asta, si cu tabla scoasa de tot si cu ea obturata partial, si cu cat deasupra plin de "tzolice". Tot apare condens, cel putin daca se pune acea folie de ceolofan.
E bun pe timp de vara ca se ventileaza mai bine, e bun ca albinele tin legatura mai bine cu temperatura exterioara, cu toate ca se stie ca puietul eclozioneaza un pic mai tarziu cu o zi, doua, trei daca temperatura din stup nu e cea care trebuie.
Parca tot mai bine merg astia care ii am cu fund plin si aerisirea deasupra in podisor.
Nici dupa mine nu va luati, faceti fiecare cum doriti. :nod:

tassevasi

#40
   " poate nu trebuie sa modifici
mergi iarna cu subarul bagat si vara este bun pt.aerisire "


Sa stiti ca m,am gindit sa pun sitele de sus , necesare pt deplasare ,in loc de fund , cu o mica adaptare pt urdinis , dar mi,a fost teama  ca vor avea consum mare din cauza temp  mai scazute , oricum la cresterea puetului trb pus subarul .
  Sita aceia,i f  buna pt ca paduchele nu s,ar mai intoarce pe albina ,dar iarna noi speram sa nu mai avem paduchi in urma tratamentelor facute .
  Asa ca am ramasa cu fund normal.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: emil.oltean din Februarie 01, 2011, 09:45:13 PM
Nu m-am referit la vara.Atunci da,cu aerisire,dar si atunci in functie de zona climaterica a fiecaruia.In noptile racoroase bine,prea mult spatiu gol jos dauneaza mai ales puietului.
daca faci pastoral, pastoral, adica nu stupar de week-end, iti poti permite luxul ca seara la 21 sa inchizi sabarul si dimineata la 8 sa il deschizi
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mape 48-petru manea

eu am si un pavilion in care am albine
si eu am impresia ca in pav.merg mai bine fam.de albine
cu ''fundul plin''

tassevasi

Citat din: emil.oltean din Februarie 01, 2011, 09:34:42 PM
Incep sa am-   MARI DUBII   -fata de iernatul in fundul gol.O fi bun in "tarile calde" dar la noi cu -20-26 grade se cam face bura in interiorul lazii.La cei cu podisor si ceva acolo pe deasupra "no problem".ADIO IERNAT IN FUDUL GOL DACA VREAU SA MAI AM ALBINE".M-am lamurit acum cu frigurile astea.Modific tot.Nu va luati dupa mine,faceti fiecare cum doriti!!!

Nu am incercat cu sita ,si dupa cum observ nu am gresit , vroiam sa fac modificari mari.

mape 48-petru manea

mai asteapta,nu te grabi
Citat din: tassevasi din Februarie 01, 2011, 10:14:09 PM
Citat din: emil.oltean din Februarie 01, 2011, 09:34:42 PM
Incep sa am-   MARI DUBII   -fata de iernatul in fundul gol.O fi bun in "tarile calde" dar la noi cu -20-26 grade se cam face bura in interiorul lazii.La cei cu podisor si ceva acolo pe deasupra "no problem".ADIO IERNAT IN FUDUL GOL DACA VREAU SA MAI AM ALBINE".M-am lamurit acum cu frigurile astea.Modific tot.Nu va luati dupa mine,faceti fiecare cum doriti!!!

Nu am incercat cu sita ,si dupa cum observ nu am gresit , vroiam sa fac modificari mari.