Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Acum la tvr la Viata satului Ursu cu "minunea" lui.

D006

Doamne  , apara si pazeste !

  Iar mai pescuieste niste fraieri care pun botul la vrajeala !

balasbebe

Am un prieten care si-a facut 30 de lazi in iarna trecuta, si acum a facut iar 30. Pentru el se poate, si este multumit.
Prea multa invidie strica. Daca as avea banii necesari si eu as investi.

bucovineanu

Prietenul are albine de mult timp, sau acum s-a apucat de apicultura? Daca vrei sa cumperi stupi Ursu iti pot pune o pila la producator care e din comuna vecina.  :smile:

Bio Honey

Acuma am vazut si ei pe tvr vorbea despre stup.
Acuma pun filmu pe youtube voi posta si aicea :))
"Dacă albinele ar dispărea, omenirea ar mai exista încă 4 ani."    Albert Einstein

http://www.youtube.com/user/BioHoneyBeeFarm/videos?flow=grid&view=1

cornelioandanciu

Citat din: balasbebe din Februarie 24, 2013, 11:49:21 AM
Am un prieten care si-a facut 30 de lazi in iarna trecuta, si acum a facut iar 30. Pentru el se poate, si este multumit.
Prea multa invidie strica. Daca as avea banii necesari si eu as investi.
Vedeti,asa omul poate fi considerat norocos ca nu are banii necesari sa faca investitii de genul acesta.Nu are de ce sa va para rau,poate doar ca sint dotati cu acel senzational gat de pet de plastic...
Va salut.

Bio Honey

"Dacă albinele ar dispărea, omenirea ar mai exista încă 4 ani."    Albert Einstein

http://www.youtube.com/user/BioHoneyBeeFarm/videos?flow=grid&view=1

romikele

Profesore, demonstratiile se fac cu albine in stup, nu cu o lada de transportat cartofi!!!

Am auzit destule povesti, uimeste-ne cu familiile dumitale beton!... sau ai numai beton, familii canci!  :uimit: :wink2:

mihailclaudiu

Acum mai mult ca oricand, asumarea libertatii este dificila, pentru ca apar tot felul de idei ciudate cu sustinatorii lor foarte vocali si insistenti si gasesc sustinatori din belsug. Evident ca este un interes - financiar de cele mai multe ori - in spatele a astfel de idei. E greu pentru cei noi in domeniu sa discearna in reclama agresiva, indiferent de domeniu. La Campina era o taraba cu stupul Bio, cred ca si o utilitara cu ceva inauntru, dar nu m-am apropiat deloc. 

D006

  Din cate am inteles printre randuri impostorul on-line a fost racolat de un grup de baieti destepti care au facut asociatia stupul on-line si vor organiza cursuri biostup . Astfel il vor plimba prin tara pe impostorul online ca pe sfintele moaste iar baietii destepti isi vor umple conturile cu bani de la fraieri

marius_vfp

bio honey si nu numai

pentru cei care vor sa urmareasca emisiunea viata satului si nu numai, sau ferma de pe tvr2 , intrati pe www.tvrplus.ro   

intrati aici la minutul 51  http://www.tvrplus.ro/editie-viata-satului-86379
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cornelioandanciu

Iarta-ma, domnule Marius Vp, dar nu am avut rabdare sa ascult elucubratiile acestui individ , mi se face sila.Omul asta nu intelege ca acest stup nu numai ca este impotriva varroua, el chiar amplifica inmultirea parazitilor prin dezvoltarea precoce si puternica a acestora pe timpul iernii.Cu cat caldura in stup este mai mare, cu atat varroua se dezvolta mai bine iarna, dar prefesorul nu stie asta.In timpul verii pt a-l duce in pastoral iti trebuie macara , trei familii cantaresc undeva la 200 de kg, nu-i asa?Dar asta prinde foarte bine la gugustiuci, sau pinguini, cum le-a spus cineva care stie ce spune si care are albine multe, nu ca "prefesorul"!
Va salut.

marius_vfp

domnule cornel , nu am pentru ce sa te iert , cand am vazut ditamai sifonierul de incape vaca cu tot cu vitel in acel stup am inceput sa dau din plans in ras ,si/sau invers , sa nu crezi cumva ca-mi place de nea-online , am dat doar acel link in care cei doritori pot vedea emisiuni chiar bune de la viata satului sau ferma, pinguinii cum le spune dragos daca pun botul e treaba lor.


da as vrea sa stiu de la dumneavoastra cum se dezvolta varroa pe timp de iarna in lipsa puietului.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

Pinguinii pe langa stupul online au achizitionat si regine ligustica tip online care aproape ca nu opresc ponta peste iarna , asa ca varooa este in floare .

morozan simion

eu sincer nu contest faptul ca poti ierna 3 famulii intr-o lada , este foarte bine, pentru ca pe timp de iarna caldura se mentine altfel daca sunt 3 familii nu una.Lada este perfecta pentru sezonul activ ca si stup orizontal pt.20 rame, bio lipseste cu desavarsire.
Apropo acest tip de iernare l-am citit in ,, cartea stuparului,, editia 1956, cu specificatia ca pe atunci nu era polistiren exrudat , erau alte materiale care se foloseau, metoda prezentata de el este identica cu ceea prezentata in aceasta carte.