In pavilion fund antivarroa sau normal?

Creat de hadrian, Octombrie 14, 2010, 01:39:02 PM

« precedentul - următorul »

hadrian

Intrebari pentru cei care au experienta in stuparit pastoral:
1. Pentru stuparitul pastoral in pavilion  recomandati stupul cu fund antivarroa sau cu fund normal(plin)?  De ce?
2. Saptamana aceasta la o verificare am gasit pe tablita multe picioruse de albina. Sant in primul an si nu prea stiu despre ce este vorba. Este ceva normal?
Precizez ca stupii sant verticali cu fund antivarroa. Multumesc :hi:

Florin_Dan


gheco

Citat din: hadrian din Octombrie 14, 2010, 01:39:02 PM
Intrebari pentru cei care au experienta in stuparit pastoral:
1. Pentru stuparitul pastoral in pavilion  recomandati stupul cu fund antivarroa sau cu fund normal(plin)?  De ce?
2. Saptamana aceasta la o verificare am gasit pe tablita multe picioruse de albina. Sant in primul an si nu prea stiu despre ce este vorba. Este ceva normal?
Precizez ca stupii sant verticali cu fund antivarroa. Multumesc :hi:
1. Daca ar fi sa mai fac un pavilion as alege varianta cu stupi verticali cu fund antivarroa.
2. Este posibil ca prin sita sa fi cazut doar picioarele de la albinele distruse de un daunator. Verifica ce ai si pe plasa.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

hadrian

verticali cu fund antivaroa .. de ce?
Eu am fost sa fac o comanda de stupi si am discutat cu cel care face stupii
despre avantaje si dezavantaje. El zicea ca stupii la pavilion cu fund antivarroa sant mai sensibli
pe motivul ca in timp se pot slabi... de atata scos si bagat pe rafturi. Ce sa mai zic omu
a recomandat cu toata inima stupul cu fundul plin.Daca totusi as cere cu fund antivarroa cum sa fac podisoru`..
cu plasa sau fara?


pngflorin

Recomand verticali Dadant cu cuib 11 R si cat 1/2.
in mod cert fundul antivarooa are mai multe avantaje, : greutate redusa cutie, ventilatie, efect anti varooa, ajuta la efectuarea trat VF, etc.Dezavantaje majore constatate de mine : vara la familiile puternice albina are tendinta sa se aduce si sub plasa...

pharaonu75

Daca pui in balanta avantajele si dezavantajele fundului anti-varooa, vei observa ca este de preferat ca pe pavilion sa folosesti un astfel de fund!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

hadrian

In mod clar o sa cer stupii cu fund antivarroa. Fenomenul cu albinele sub plasa l am observat si eu in aceasta vara la stupii tinuti in curte.
Probabil in pavilion se pot gasi metode ca albina sa nu ajunga in interior, astfel reducem la minim albinele care se tot strang sub aceasta plasa de fund.
Dar cum ramane cu scuturatul ramelor....?? Din cate am citit la pavilion e greu de ocolit aceasta metoda pentru ca pentru a putea pune un podisor
alungator de albine ( cred ca asa se numeste), este recomandat adaugarea unui corp ... si asta ar insemna renuntarea la un rand de stupi.
Adica in loc de 3 randuri de stupi sa pui doar doua randuri ....
Aceasta problema cum o rezolvati? Se mai folosesc si alte metode? Eu tare as vrea sa evit partea cu scuturatul ramelor
 

cipriene

la stupii cu fundul anti-varoa nu exista riscul ca murdaria de la stupul de deasupra sa pice pe cel de jos?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

#8
stupii mei au subar, dar dintr-o discutie cu un apicultor batran am inteles ca nu este indicat sa ai fund anti-varoa din cauza enuntata mai sus. este logic ca mizeria sa se scurga pe subar, dar ma gandesc sa fie si o alta explicatie? multumesc..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Citat din: cipriene din Decembrie 17, 2011, 04:10:51 PM
... dintr-o discutie cu un apicultor batran ...
Cand a avut de-a face acest batran cu stupi cu fund antivarroa?
Cand a aflat despre asa ceva si cat timp l-a folosit?

Am auzit si eu pareri ale unor batrani "intelepti" care m-au intrebat mai intai "ce este ala fund anti-varroa" (habar n-aveau despre asa ceva), dupa care mi-au spus imediat "nu este bun!"
Nici nu m-au lasat sa termin ce aveam de spus... cand i-am intrebat despre argumente in sustinerea afirmatiilor lor, au repetat "nu este bun!"
Atat! Si nimic altceva!
Zero argumente!
Nu vazusera asa ceva, nu folosisera asa ceva, nu citisera nimic despre asa ceva!
Aveau o idee... unica... si fixa... "nu este bun!"

Credeti ca ideea lui Langstroth de a pune albina intr-o cutie de lemn si a o "obliga" sa-si cladeasca fagurii pe niste scandurele detasabile numite rame, nu a avut adversari, unii dintre ei chiar foarte inversunati?
Dar inventia sa a ramas... si-a dovedit utilitatea practica...
Poate ca peste ani de zile, cu ajutorul celor care astazi folosesc/testeaza asa ceva, fundul anti-varroa va fi privit altfel, iar lumea va spune despre el mult mai mult decat un simplu, sec si nefondat "nu este bun!"
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

da, pot spune ca este un argument suficient de bun. in general batranii "intelepti" sunt reticenti la ce este nou, dar imi vine greu sa cred ca au imbatranit degeaba. :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

In materie de lucrul cu albina, apicultorii batrani "ingroapa" pe oricine... sunt super-meseriasi... si-au dobandit cunostintele in timp, prin experienta si practica... uneori au avut succes, alteori nu... dar din toate acestea, de-a lungul zecilor de ani de umblat prin stupi, au dobandit cunostinte inestimabile unora ca noi care pasim timid pe calea stuparitului.

Insa nu trebuie confundat bagajul lor de cunostinte apicole cu ceea ce noi discutam aici!
Fundul anti-varroa este un element de noutate, de tehnologie apicola moderna.
A aparut in viata apicola romaneasca relativ recent... batranii nu au avut tangenta cu asa ceva, deci experiena si cunostintele lor in acest domeniu este relativ nula.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

am inteles :wink:. vroiam si alte pareri/argumente vav de fundul anti-varoa. problema este ca daca ai nevoie de un sfat, de multe ori primeste mai mult decat ai nevoie sa stii incat te baga mai rau in ceata. oricum, va multumesc!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

 Desi am o varsta nu sunt refractar la nou. De cand am albine nu am respins nimic din ce am auzit sau citit despre cresterea lor, fara sa incerc. Daca a fost folositor si s-a potrivit la conditiile din zona si la tipul de stuparit stationar am adoptat, daca nu am mers mai departe cu ce stiam anterior. Referitor la acest subiect, parerea mea este ca e impropriu spus fund antivarroa. Am mai scris despre acest lucru. O spun in cunostinta de cauza. Cu vreo trei ani in urma am facut 5 funduri cu sita. Puse la stupi au stat un sezon activ, de primavara pana toamna, cu tabla montata. Verificandu-le periodic, la o singura familie am gasit 2 paraziti pe tabla. Cand am facut tratamentele in toamna au cazut destui paraziti. Daca ma luam dupa ce se spune despre acest tip de fund, nu trebuia sa fac tratamente. In iarna urmatoare am bagat la iernat 5 familii cu aceste funduri. Nu am fost de loc multumit de felul in care au iernat. Consumul a fost mai mare decat la cele cu fund normal. La o familie a murit o parte din albine care au terminat mancarea pe 2 rame si nu au ajuns pe ramele cu mancare. Dezvoltarea a fost intarziata fata de cele cu fund de scandura.
De atunci folosesc fundurile cu sita numai atunci cand fac tratamente, pentru a vedea infestarea.
Corect ar fi sa se spuna fund cu sita si nu fund antivarroa.

pharaonu75

Eu, in Campia Baraganului, am vara, frecvent, temperaturi peste 40 grade!
Fundul cu sita imi este de un foarte mare ajutor... pe timpul verii nu folosesc subarul, iar ventilatia se face mult mai usor!
Cat despre eficienta sa "anti-varroa", sunt de aceeasi parere ca Bucovineanu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube