familie orfana

Creat de dragos2006, Octombrie 11, 2010, 07:29:19 PM

« precedentul - următorul »

gheorghenecula

Nu dl. bucovineanu, nu am postat pentru a testa nimic, asa cum am afirmat, sunt la inceput de drum, e prima iarna prin care trec cu ei, prima iarna cand i-am pregatit si i-am impachetat  . Asa este, familia nu a fost orfana, dar lipsa mea de experienta si-a spus cuvantul.(din calculele facute de acel apicultor matca urma sa se imperecheze in martie, afirmand ca albina mai poate intarzia eclozionarea ei cu cateva zile, dar nu a fost cazul). Imi cer scuze daca am deranjat cu ceva sau pe cineva postand!
La inceput de drum!

bucovineanu

Nu ai deranjat pe nimeni. Uneori se intampla ca unele regine sa inceapa mai tarziu ponta.  De aceea inainte de a lua alte masuri, ex introducerea altei regine, trebuie stabilit sigur ca familia respectiva este orfana. Daca se sustinea ca regina s-a imperecheat in februarie, atunci eram in situatia de care am vorbit.   :smile: :hi:

gheorghenecula

Cine a afirmat ca stupii se numara in aprilie nu a gresit. Nu stiu daca e bine ca postez tot la subiectul asta, dar se leaga de cazul anterior. La cei 4 stupi pe care-i detin am bagat cate o turta apifonda(sper ca nu gresesc, daca nu a fost apifonda, promit ca maine verific si rectific) acum vreo 2 sapt. Totul era in regula la ei, matcile pontase, inclusiv cea pe care o credeam disparuta. Astazi, zic sa curat putin cuibul si sa-i inspectez putin, sa introduc si hranitoarele pentru ceva sirop de stimulare. Incep cu cel care iesise la zbor mai consistent, stupul zic eu de calitate, 3 rame pline cu puiet, populatie cat cuprinde, i-am mai bagat una in cuib crescuta pentru ponta (sper ca am facut bine), al doilea, cel de nu-i gaseam anterior matca e ok si el 2-3 rame cu puiet, populatie cat cuprinde...! La al treilea jale mare, un pumn de musca, pontat maxim 10 cm pe o rama, si turta cursa toata pe fundul stupului. Nu-mi pot da seama de ce, am curatat tot, am descapacit o rama cu miere dupa diafragma si nu mai stiu ce sa-i fac! La al 4-lea tot jale, mai mare, lipsa totala puiet ,un pumn de musca..., i-am bagat o rama cu puiet din primul dar sper ca are cine sa o acopere. Oare unde am gresit...cum a fost posibil sa curga turta, ea sa die de vina pentru depopulare? Mai am multe secrete de invatat...orice sfat e binevenit.
La inceput de drum!

serban

A curs turta pt. că ai scos toată punga pe partea interioară. Așa am pățit eu primăvara trecută.

MirceaCalin

Citat din: serban din Martie 31, 2016, 10:04:30 PM
A curs turta pt. că ai scos toată punga pe partea interioară...

Apifonda n-are pungă; vine calup.
Beefonda în schimb, are.
:wink:

andrei_georgian

Citat din: gheorghenecula din Martie 31, 2016, 09:33:42 PM
La al treilea jale mare, un pumn de musca, pontat maxim 10 cm pe o rama, si turta cursa toata pe fundul stupului. Nu-mi pot da seama de ce, am curatat tot, am descapacit o rama cu miere dupa diafragma si nu mai stiu ce sa-i fac! La al 4-lea tot jale, mai mare, lipsa totala puiet ,un pumn de musca..., i-am bagat o rama cu puiet din primul dar sper ca are cine sa o acopere.
:hi: La cat de slabi sunt nu are rost sa te mai chinui cu ei, la un pumn de albina cu rama descapacita dupa diafragma ai toate sansele sa faci furtisag, la celalalt o rama cu puiet bagata si tu ai doar un pumn de albina o sa se duca aproape tot puietul de pe acea rama pentru ca nu are cine sa il acopere plus ca nu are puiet deloc posibil sa nu mai aiba nici regina...Eu zic sa-i desfiintezi  :sad:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

filip

Citat din: MirceaCalin din Martie 31, 2016, 10:33:47 PM
Citat din: serban din Martie 31, 2016, 10:04:30 PM
A curs turta pt. că ai scos toată punga pe partea interioară...

Apifonda n-are pungă; vine calup.
Beefonda în schimb, are.
:wink:
Te inseli!
http://www.stuparul.ro/bluza-cu-masca/apifonda-2-5-kg.html
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Dan Pașca

Apifonda nu curge 100%  a fost altceva

MirceaCalin

Citat din: filip din Martie 31, 2016, 10:46:56 PM
Citat din: MirceaCalin din Martie 31, 2016, 10:33:47 PM
Citat din: serban din Martie 31, 2016, 10:04:30 PM
A curs turta pt. că ai scos toată punga pe partea interioară...

Apifonda n-are pungă; vine calup.
Beefonda în schimb, are.
:wink:
Te inseli!
http://www.stuparul.ro/bluza-cu-masca/apifonda-2-5-kg.html

Mea culpa !!! Aveţi dreptate !

stefan1

  @gheorghenecula,ai gresit dand o rama cu puiet unei familii cu un pumn de albine. Acel puiet va raci si va face mai mult rau decat bine. Eu zic sa scuturi rama cu puiet si sa o bagi din nou in familia originara (sper ca familia depopulata nu e si bolnava si ca intr-o zi puietul ala nu a fost distrus sau racit). Albinele din familia fara puiet trebuie sa le verifici bine daca au sau nu matca. Daca inainte a avut matca (probabil a avut, ca ai controlat anterior stupii, cand ai descoperit pe celalat fara puiet si de acesta nu ai spus nimic), ar trebui sa incerci sa afli cum a disparut matca (poate ai strans-o la un control sau poate a omorat-o turta, daca a curs printre faguri. Dar daca avea puiet, familia trebuia sa-si faca botci daca disparea matca. Oricum, disparitia matcii a fost cu mai mult de 21 de zile in urma, pentru ca nu mai ai deloc puiet. In acest caz s-ar putea totusi sa aiba o regina noua, nefecundata si cu sanse mici de fecundare, dar ar trebui sa verifici.
  Eu zic ca ar trebui sa te convingi ca familia fara puiet nu are nici matca, sa il reduci la doua rame, pe care apoi sa le muti cu toate albinele dupa diafragma in cealalta familie depopulata, cu niste masuri de uniformizare a mirosului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Poate a fost furtisag cauzat de mirosul turtei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gheorghenecula

Astazi am revenit la "stupina", apifonda a fost, cel putin asa era pe eticheta, folia de jos nu am scos-o in totalitate , doar am crestat-o din loc in loc, doar ca era cam lichida cand am bagat-o, atunci o primise in magazin. Garantat ea a fost cauza, nu vreau sa-mi imaginez prin ce au trecut.Matci au amandoi, astazi am vazut oua de o zi, nu vreau sa-i desfiintez, mi-i doresc atat de mult, ii ajut cu ce pot(aici am nevoie de ajutorul dvs, cu ce...puiet, sirop, ceva pentru stimulare?), par a fi doi roisori, sper sa supravietuiasca, nu am pretentii de la ei, doar sa-i inzdravenesc pana in toamna. Cred ca v-am facut cu capul cu atatea intrebari,cu insistenta mea de a-i pastra, dar am si eu planuri mari...4 (care-i am) + 2 (achizitionati anul asta) + 1 (facut de mine) = 7 ...ce vise...
La inceput de drum!

MirceaCalin

Citat din: gheorghenecula din Aprilie 04, 2016, 09:09:25 PM
... Cred ca v-am facut cu capul cu atatea intrebari,cu insistenta mea de a-i pastra, dar am si eu planuri mari...

Ăsta-i scopul final al unui forum de discuţii: să afli răspunsuri la nelămuriri !
Baftă.

stefan1

  Cum ti-am spus in interventia anterioara, s-ar putea ca familia/familiile sa isi fi tras botci si sa fi avut la ultimul control matca nefecundata. Profitand de vremea calda din ultimul timp se poate sa se fi fecundat si sa fi inceput sa oua dar se poate si sa fi disparut matca si sa ai matci false, adica sa se fi bezmeticit. Cheama un prieten cu mai multa experienta, care isi poate da seama daca acele oua vazute sunt de la o regina sau de la albine ouatoare. Daca ai numai 4 familii, e greu sa mai si ajuti aceste familii slabe. Ar fi bine sa pui niste poze sa vedem cat de mari sunt aceste familii cu probleme, pentru ca daca sunt foarte mici chiar nu se merita sa le mai tii asa, ca pierzi mai mult decat daca le-ai uni si ai face in mai roi din familiile puternice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)