familie orfana

Creat de dragos2006, Octombrie 11, 2010, 07:29:19 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Chiar voiam sa intreb ceva. La stupul meu cu diaree, la ultima deschidere am vazut ca pete noi nu mai aparusera. Cele vechi se schimbasera la culoare si aveau un aspect propolizat. De unde propolis la vremea asta, nu stiu! Albina parea un pic agitata. De puiet inca nu l-am verificat. La prima deschidere am pus o turta cu zahar si miere. Ceva albine cred ca iesisera prin podisor printr-un luft si ramasesera captive in afara ghemului (sub 10 albine). Parea paralizata dar eu inclin sa cred ca era din cauza frigului de peste noapte. Peste turta vreo 20 de albine moarte. Cel mai probabil turta a actionat ca separator si le-a izolat de restul ghemului. Niciuna nu prezenta urme de diaree. Ce credeti ca s-a intamplat cu acele pete si cu stupul?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu e vorda de propolizare. Acele pete s-au uscat. Au eliminat apa de ele au devenit maronii si de aceea au aspect de propolis.
Trebuie vazut daca familia respectiva are regina.

gheorghenecula

Va multumesc pentru primire si pentru rapiditatea cu care mi-ati raspuns. Exact, nu prea imi vine sa-l unific cu alta familie, si-mi este si teama de rezultat. Apicultorii de la mine din zona sunt asa rai, nici o sansa la vreun sfat bun, de ajutat nici nu vorbesc. Am vreo sansa cu el sa merg mai departe, sa-l ajut treptat cu puiet pa na spre primavara, urmand sa-l refac atunci? As putea gasii pe undeva vreo matca imperecheata? Va multumesc din suflet!
La inceput de drum!

bucovineanu

Daca o sa incerci sa-l ajuti cu puiet din ceilalti stupi ii vei slabi si pe acestia iar sansele de al face sa-si creasca regina care sa se imperecheze sunt foarte mici. In aceasta perioada unificarea se poate face foarte usor cu sanse de reusita de 100%. Intr-o seara mai rece, cand albinele nu au zburat peste zi se duc ramele cu albine in stupul cu regina si  se alatura de ramele din acel stup. Operatia e posibil sa nu reuseasca daca familia respectiva e orfana inca din toamna sau vara trecuta.

gheorghenecula

Deci in acest moment ezit mai mult pentru unificare. Stupul in cauza e posibil sa fie orfan din toamna.Cred asta datorita  pastrarii trantorilor in stup pana tarziu si absenta puietului in toamna. Regina as putea gasii undeva in perioada asta? Multumesc.
La inceput de drum!

Cipi

O familie in care a inceput sa oua albina, greu mai poate fi redresata, o regina imperecheata nu va fi acceptata. Nu pierzi nimic daca unifici, chiar o sa castigi.

Closcutz

  Daca stupul fara matca deja are albina ouatoare eu l-as scutura decat sa risti sa-l unifici prin simpla alaturare a ramelor intr-un stup cu regina. Depinde de cat de mult timp a stat stupul orfan. Daca in el nu exista inca oua depuse de lucratoare se poate unifica cu sanse foarte mari de reusita. Cu cat lungesti ,,boala" si nu iei nici o masura cu cat lucrurile se deterioreaza. Sa ajuti cu rame cu puiet sperand ca-si va forma regina de salvare e o prostie la vremea asta. Sa faci rost de o matca e investitie nerentabila la vreme asta!

andreiu

        Iti spun si eu bun venit pe forum. Nu ti-ai trecut varsta dar mai ales zona din care esti. Daca ai fi din apropierea mea, as fi dispus sa te ajut cu o matca, pentru ca am de gand sa fac zilele urmatoare cateva unificari. :hi:

gheorghenecula

Imi cer scuze, dupa inregistrare, din dorinta de a citii cat mai multa informatie am omis. Am actualizat starea, dar se pare ca sunteti la ceva distanta. Va multumesc oricum, inca sper si orice invatatura e binevenita.
La inceput de drum!

andreiu

       Da, este ceva distanta intre Gaiesti si Deva. Poate totusi ca vreun coleg de forum din zona ta sa faca ceva unificari de familii mici si sa-i ramana o matca pe care sa ti-o dea. Daca nu, procedeaza dupa sfatul lui Bucovineanu, unificare cu cea mai slaba colonie. Eu in asemenea cazuri procedez in felul urmator: iau ramele cu albina din stupul orfan si le mut in lada cu matca in aceeasi ordine dar dupa diafragma, fara unificare de miros. Dupa putina vreme vei observa ca toate albinele se vor duce si se vor alatura celor din cuib. Nu am avut rateuri cu aceasta metoda.

Dan Pașca

Domnu.Andreiu la fel unific si eu,numai ca duc tot timpul nucleul pe 2,3 rame in familia orfana,si bineinteles ca stropesc cu putina ţuica amestecata cu sirop 1/1 (ţuica de mere de la Lupsa :) )   reusita e de 100% nu am avut nici o pierdere pana in aprilie prin aceasta metoda.   Si eu zic sa unifici cu incredere si din familia respectiva iti faci alti doi roi in mai.,nu are rost sa dai banii pe regine in perioada asta.Spor

bucovineanu

E mai bine totusi atunci cand se fac unificari sa fie adusa familia orfana in cea cu regina. Cea din urma joaca "acasa" si orfana"in deplasare". E mai usor de jucat acasa decat in deplasare, facand o comparatie cu sportul. Se mai poate aduce familia cu regina pe locatia celei orfane, dar in acest caz e bine sa se schimbe stupul cu unul gol si atunci ambele familii joaca pe teren neutru.  :smile:

ciucur

Daca s-a bagat rama cu oua proaspete si larve, probabil acum sunt incepute botcile de salvare.
La unificare, eu le-as strica botcile pentru a fi sigur, desi in aceasta perioada unificarile au sanse foarte mari de rusita.
Unificand acum e singura sansa. Se imputerniceste o familie ce poate fi folosita apoi la formarea unui roi cand se apropie roirea si astfel se reface si numarul familiilor.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

gheorghenecula

Avand in vedere rapiditate si abundenta de sfaturi cu care mi-ati raspuns ma vad obligat sa postez cum s-a finalizat situatia. Un apicultor batran de la mine din zona mi-a zis ca la cel putin 1din4 stupi gasesc cativa trantori si fiind vremea calda am sanse sa se imperecheze matca, (eu tot cu frica mea de unificare). La doua saptamani, surpriza, matca pontase, mai aveam o rama cu puiet capaci. In concluzie, familia era agitata din alte cauze, zic eu hrana necorespunzatoare, matca exista, am reorganizat cuibul, le-am pus si o proteica si totul a revenit la normal. Deci, mai am multe de invatat..., a fost o lectie, zic eu!
La inceput de drum!

bucovineanu

Eu nu am auzit ca in februarie sa se imperecheze regine. Cred ca familia respectiva nu a fost orfana, sau subiectul a fost creat pentru a se testa felul in care se dau raspunsuri.